KSČM, SPD a ODS nezabránily hlasování o zahraničních vojenských misích

  12:04aktualizováno  14:55
Na hlasování o vojenských misích, což je téma, které rozděluje na jedné straně ANO a ČSSD, a na druhé straně komunisty, kteří zvažují toleranci vlády, dojde v pátek ve Sněmovně. Navrhla to KDU-ČSL a podpořilo to dalších pět stran. Komunisté přitom zvažují, že kvůli navyšování misí nepodpoří vládu Andreje Babiše.

Čeští vojáci chrání základnu Bagrám v Afghánistánu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Do pátku je dost času, aby si to náš předseda s předsedou komunistů vydiskutoval,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Na mise už kývl Senát. Zařazení bodu na jednání Sněmovny nepodpořili komunisté, SPD Tomia Okamury a ODS (jak hlasovali jednotliví poslanci, se můžete podívat zde). Komunisté a SPD byli proto, že jsou obecně kritičtí vůči misí a vojenské angažovanosti v zahraničí, podle ODS je má prosazovat až vláda s důvěrou, kterou zatím Andrej Babiš nezískal. 

Podpoříme zahraniční mise i z opozice, slíbil Bělobrádek

„„Jsme ochotni podpořit mise, bez ohledu na to, že jsme v opozici,“ prohlásil před tím předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek. Podle Bartoška jde před blížícím se summitem NATO o vzkaz spojencům, že Česko plní svoje závazky. „Je třeba, aby armáda měla dost času, aby se mohla připravit,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Bartošek.

Kladně se k hlasování o zahraničních vojenských misí postavil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Jsem příznivce zahraničních vojenských misí a velmi by mě mrzelo, kdyby nějaká spolupráce stála na tom, že bychom omezovali mise,“ řekl Chvojka. Páteční hlasování o misích podpořil i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Komunisté přitom v květnu přitvrdili vůči Andreji Babišovi, který zkouší vytvořit koaliční vládu s ČSSD, která by se opírala o toleranci komunistů. Šéf KSČM Vojtěch Filip řekl, že když bude v programovém prohlášení vlády závazek posilovat zahraniční vojenské mise, KSČM by ji nepodpořila.

Návrh programového prohlášení vlády, o kterém hlasují od 14. června v referendu členové sociální demokracie, obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce. Filip ale označil posilování zahraniční přítomnosti českých vojáků za nepřijatelné, pro KSČM to je nepřekonatelná podmínka pro případnou toleranci vlády.

Hnutí ANO a sociální demokraté mise hájí. Prezident Miloš Zeman v pondělí v ČT řekl, že Babiše jmenuje podruhé premiérem ještě před tím, než bude výsledek hlasování sociálních demokratů znám. Spor mezi ANO, ČSSD a komunisty o mise zatím vyřešený nebyl.

Šéf KSČM Pavel Kováčik na dotaz iDNES.cz řekl, že podmínka komunistů ohledně zahraničích misí je dostatečně dlouho známá, ale že mise předložila současná vláda v demisi a jedná se o podmínku pro možnou vládu, která ještě nevznikla.

Jak vypadá vládní plán na posílení vojenských misí

Česko by mělo ještě letos podle vládního návrhu vyslat do Iráku, Afghánistánu a Mali až o 275 vojáků víc. Příští dva roky by se armáda měla podílet na stejných misích jako nyní. Ve druhé polovině roku 2019 by navíc měli vojáci střežit vzdušný prostor nad Pobaltím, a to v počtu do 95 příslušníků. Posílené zahraniční operace by stály 2,1 až 2,4 miliardy korun ročně.

Současný mandát umožňuje, aby se zahraničních misí účastnilo až 806 českých vojáků. Vedle Afghánistánu, Mali a Iráku působí třeba na Golanech, Sinaji nebo v Kosovu. Podle návrhu by se jejich počet měl ještě letos zvýšit na 1081 a příští rok na 1191. V roce 2020 by v misích mohlo působit až 1096 českých vojáků.

Ještě letos by mělo v případě schválení návrhu odjet do Afghánistánu až o 140 vojáků více. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám. Nově by se měli vydat do provincie Lógar, kde by cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Babiš: Chci, aby koalice s ČSSD pokračovala, a ať se Šmarda vzdá nominace

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohlásil, že nehledá poslance, kteří by jeho vládu podporovali, kdyby z ní...

Najdete na iDNES.cz