„Poslanci vládní koalice včetně Pirátů mě hlasováním vydali k trestnímu stíhání, kde mi hrozí 3 roky vězení, za protiimigrační plakát. Budu dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova,“ reagoval na výsledek hlasování Tomio Okamura.
Pro vydání Tomia Okamury policii bylo 81 ze 143 přítomných poslanců. Vydání podpořili poslanci čtyř stran vládní koalice, Piráti a nezařazený Ivo Vondrák. Proti hlasovali poslanci SPD a hnutí ANO.
Mandátový a imunitní výbor výbor před tím nepřijal žádné usnesení ani doporučení poslancům.
SPD jednání ve středu využilo k vlastní kampani. Do Sněmovny přineslo transparent s nápisem „Neodvolám“ a s grafickým symbolem, který hnutí využívá před volbami do Sněmovny.
„Vedeme fakticky debatu o svobodě slova, ne o mně, ale o tom, co se smí říkat a ukazovat a na co a jak se smí upozorňovat,“ řekl Tomio Okamura.
Poslanci SPD transparent umístili před řečnický pult. Odnesl ho až těsně před hlasováním Okamurův starší bratr a zároveň politický soupeř Hayato, který je poslancem za vládní KDU-ČSL.
Pak poslancům řekl, že viděl svého o šest let mladšího bratra Tomia v kolébce, a tak jeho kolegové jistě pochopí, že odejde ze sálu a hlasování o vydání bratra ke stíhání se nezúčastní.
Kdyby bodal blonďatý Švéd, bude na plakátu on, hájí Okamura kampaň SPD![]() |
„Pokus mě umlčet je útokem na svobodu slova,“ tvrdil Tomio Okamura už při první reakci na žádost policie o jeho vydání ke stíhání.
Po jednání mandátového a imunitního výboru dokonce prohlásil, že vládní moc nechce jeho hnutí SPD pustit do voleb.
Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Helena Válková ve středu před hlasováním marně vyzývala Tomia Okamuru, aby se jasně vyjádřil, zda si přeje nebo nepřeje být vydán, protože to ve Sněmovně neudělal a na jednání mandátového a imunitního výboru ani nepřišel.