„Měli jsme šanci se vypořádat s dědictvím opoziční smlouvy, narovnat volební systém, který dělá z voličů menších stran voliče druhé kategorie. Zachovali jste systém, který poškozuje malé strany,“ reagoval na výsledek hlasování šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek.
Lidovci do volebního zákona zkoušeli dostat, aby koalice dvou stran musela nově překročit 7 procent místo 10 procent, trojkoalice 9 procent místo nyní platných 15 procent a čtyřkoalice zdolat laťku 11 procent namísto 20 procent.
„Bude to ku prospěchu politického prostředí v České republice. Hranice 5 procent je nastavena příliš vysoko,“ hájil ještě před hlasování svůj návrh Pirát Ferjenčík. Oba návrhy, jak Pirátů, tak lidovců, za TOP 09 podpořil Dominik Feri. „Snižuje to rozsah propadlých hlasů,“ uvedl poslanec Feri.
„Máme rezervovaný postoj k pozměňovacím návrhům, které byly načteny,“ řekl komunista Stanislav Grospič. „Otázka pětiprocentní klauzule se vžila s českým právním řádem,“ prohlásil. Podobně je podle něj správná hranice nastavená pro koalice.
Občanští demokraté před konečným hlasováním o návrhu požádali o přestávku na poradu svého poslaneckého klubu. Po ní řekli, že změny nepodpoří. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale požádal vládu, aby připravila změnu, která by nastavila pevné termíny pro volby, aby prezidenta lidé nevolili o Vánocích a komunální volby nemohly v budoucnu spadnout do letních prázdnin.