Piráti kritizují, že vláda bojuje proti zastropování zemědělských dotací

  13:25aktualizováno  13:25
S kritikou toho, že vláda Andreje Babiše přiznává, že chce bojovat proti zastropování evropských zemědělských dotací, vystoupili ve Sněmovně Piráti. „Vnímáme poměrně negativně, že naše vláda bojuje proti zastropování zemědělských dotací, nemyslíme si, že to je správný přístup,“ řekl Mikuláš Ferjenčík.

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostátního fóra Pirátské strany | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kritika takového počínání vlády zazněla při projednávání pozice vlády k víceletému finančnímu rámci Evropské unie na období 2021 až 2027.

„Myslíme si, že naše zemědělství se má transformovat. A bohužel naše vláda má jinou pozici. My si myslíme, že zemědělské dotace je potřeba reformovat, je potřeba ve vztahu k boji se suchem zmenšovat pole, dělat pozemkové úpravy, a z toho důvodu navrhneme usnesení, že sněmovna podporuje, aby v rámci víceletého financování evropského rozpočtu došlo k zastropování plateb velkým podnikatelům,“ uvedl Ferjenčík.

„Bohužel neustále vidím z vládní strany snahu bránit stropování dotací. Nemůžu se ubránit dojmu, že se jedná o konflikt zájmů, který má jeden velmi významný člen této vlády ve vztahu k zemědělským dotacím,“ řekl Ferjenčíkův kolega Mikuláš Peksa už při prvním projednávání víceletého finančního rámce EU. Narážel tím na premiéra Andreje Babiše, jenž převedl svůj Agrofert do dvou svěřenských fondů, aby tím vyhověl zákonu o střetu zájmů.

O tom, že má vláda problém se zastropováním zemědělských dotací, mluvila jak ve čtvrtek, tak před týdnem ministryně financí Alena Schillerová. „Co se týče společné zemědělské politiky, považujeme za problematické jak navrhované úspory, tak i povinné zastropování přímých plateb. Česká republika bude usilovat o zmírnění dopadu zastropování a chceme, aby zastropování zůstalo pouze dobrovolnou možností pro členské státy, tzn. aby si to členské státy dobrovolně stanovily,“ uvedla v debatě o víceletém finančním rámci Evropské unie ministryně za ANO.

Její kolegyně, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dříve uvedla, že v programovém období 2021 až 2027 bude chtít Česká republika zachovat poskytování evropských dotací i pro velké podniky.

Spor o společný základ korporátní daně

Poslanci se při jednání víceletém rozpočtu EU utkali o daně a jiskřilo to mezi ODS a Piráty. „Považuji téměř za skandální, že ten fiskální rámec počítá ve svých zdrojích s vlastními zdroji třeba ve formě jistého procenta ze společného základu korporátních daní, na čemž nebyla v posledních letech v Evropské shoda,“ kritizoval v debatě o víceletém finančním rámci EU Jan Skopeček z ODS.

„Razantně podporujeme, aby byl společný základ z daně právnických osob,“ oponoval mu Pirát Ferjenčík s tím, že naprosto nesouhlasí s pozicí ODS. Podle ministryně Schillerové debata o společném základu korporátních daní již nějakou dobu probíhá a ještě dlouho probíhat bude.

Schillerová mluvila také o tom, že Česká republika má velmi rezervovaný postoj k automatickému navyšování peněz pro různé evropské agentury je jako například Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex. I premiér Babiš opakovaně říká, že než navyšovat peníze této agentuře, mají dostat peníze spíše rovnou státy jako Itálie, Řecko, Malta a Španělsko, aby střežily mořskou hranici evropského kontinentu. 

Česká republika bude podle návrhu Evropské komise moci z nové podoby evropských fondů v rámci politiky soudržnosti v příštím finančním období 2021-2027 získat až 17,8 miliardy eur, to je asi 454 miliard korun. Státy jako Česko, Polsko či Maďarsko získají v příštím víceletém finančním rámci méně, než kolik mají v tom nynějším. Ve stávajícím finančním období 2014-2020 je pro ČR vyčleněno bezmála 24 miliard eur.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz