Za týrání zvířat by mělo hrozit místo pěti až šest let vězení. Pro přijetí návrhu hlasovalo 133 z přítomných 159 poslanců a zákon měl masivní podporu napříč stranami ve Sněmovně.
Novela trestního zákoníku se poslancům vrátila k novému posouzení. V prosinci Sněmovna zpřísnění trestů odmítla. Schválila tehdy pouze to, že by soudy mohly samostatně ukládat zákaz chovu zvířat až na deset let pro jednotlivce a až na dvacet let pro firmy.
„Po dvou letech projednávání prošel zákon v podobě, která sktečně může pomoci proti týrání zvířat, proti množírnám. Je to velká chvíle,“ řekla předsedkyně TOP 09 a spoluautorka zpřísnění trestního zákona kvůli týrání zvířat Markéta Pekarová Adamová.
„Jsem rád, že ti kteří budou týrat zvířata, budou vice potrestáni,“ řekl ve Sněmovně předseda SPD Tomio Okamura.
„Právě jsem hlasoval pro výrazné zpřísnění trestů za týrání zvířat. Mám totiž rád zvířata a nesnáším, když se jim ubližuje,“ okomentoval na Twitteru přijetí zákona premiér a předseda ANO Andrej Babiš.
Zvýšení trestních sazeb podle organizace Hlas zvířat mimo jiné umožní soudcům v nejbrutálnějších případech uložit nepodmíněný trest odnětí svobody. Nebude možné podmíněné zastavování stíhání. V případě nejzávažnějších organizovaných trestných činů bude policie moci podle organizace nasazovat odposlechy a usnadní se nařizování domovních prohlídek.
Jeden z mála poslanců, který nejásal nad přitvrzením zákona, byl poslanec ODS Marek Benda. „Nejsem žádný příznivce týrání zvířat. To, co se tady rozpoutalo v posledním půl roce, nemá s tvorbou zákonů nic společného. Až se nám to za tři, pět, sedm let vrátí, tak se nedivme,“ řekl Benda.
Vadí mu nový desetiletý trest za chov zvířat v nevhodných podmínkách. „Bude tendence některých aktivistů začít používat právě nové ustanovení proti zoologickým zahradám, cirkusům, možná velkochovům,“ prohlásil, když poslanci o zákonu hlasovali v prosinci poprvé.