Vláda odsunula jednání o nouzovém stavu. Lídři stran napsali dopis Babišovi

  • 1034
Odpor poslanců k vyhlášení nouzového stavu odsunul jednání vlády, která o tom bude rozhodovat ve středu hodinu po poledni. Až poté, co o možnosti nouzového stavu bude dopoledne mluvit s poslanci. Šéfové čtyř stran, Pirát Ivan Bartoš, lídr ODS Petr Fiala, předseda lidovců Marian Jurečka a šéf STAN Vít Rakušan napsali dopis premiéru Andreji Babišovi.

„Vážený pane předsedo, vláda nyní zvažuje vyhlášení nouzového stavu, a občané tudíž mají obavy z možných nových omezení, která je připraví o zdroje příjmů a přidají jim nové povinnosti komplikující život. Je zřejmé, že naším společným zájmem je zvládnutí pandemie, tedy snížení reprodukčního čísla, zachování zákonnosti při využití nástrojů vlády a udržení ekonomiky a společnosti v chodu bez vypínání,“ napsali Bartoš, Fiala, Jurečka a Rakušan premiérovi Babišovi v dopisu, který má iDNES.cz k dispozici.

Píší Babišovi, že není jasné, co vládu k její úvaze vede. “Proto Vás žádáme o uvedení konkrétních kroků a kompetencí, kvůli kterým má být vyhlášen nouzový stav ke zvládnutí pandemie koronaviru v ČR a které by nebylo možné provést mimo tento režim,“ apelují lídři čtyř opozičních stran na předsedu vlády. Ale jistou podporu zatím nemá vláda ani u KSČM, i když ministr zdravotnictví Roman Prymula si je jist, že nouzový stav vláda schválí od pondělí.

Nepodpořím zavření ekonomiky, slibuje Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová řekla ve Sněmovně, že rozhodnutí o nouzovém stavu nesmí vést k restrikcím vůči ekonomice. „Nebudu podporovat nic, co bude znamenat zavření ekonomiky,“ řekla Schillerová. Původně se vláda měla sejít mimořádně ve středu v 7 hodin ráno, ještě před jednáním Sněmovny. Plán ministra zdravotnictví Romana Prymuly vyhlásit nouzový stav ale vyvolal kritiku napříč Sněmovnou. 

„Nám ani občanům není jasné, z jakých důvodů to vláda plánuje,“ kritizuje vládu šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Ani premiér, ani předseda Ústředního krizového štábu, tom nevěděli. Nejprve se vyhlásí nouzový stav a teprve pak se hledají důvody,“ vyčetl vládě šéf ODS Petr Fiala.

Při poradě grémia Sněmovny strany podpořily návrh, aby ve středu vláda informovala o dopadech zavedení nouzového stavu. „Určitě bychom se měli zabývat našimi otázkami i otázkami opozice k vyhlášení nouzového stavu,“ potvrdil šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. To, že je vláda připravena s poslanci mluvit o tom, proč nouzový stav chce, potvrdil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

„Nouzový stav je přiznání selhání vlády,“ řekl šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „Proč říkáme, že bude třeba znovu zastavit chod České republiky?“ ptá se Rakušan, který nouzový stav označil za extrémní řešení. Na jaře nouzový stav v Česku platil od 12. března do 17. května.

„Jsme opět svědky zoufalé komunikace zoufalé vlády. Je to absolutní přiznání nezvládnutí situace, selhání vlády,“ uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Zajímá ji, zda vláda plánuje zavírat školy a co vlastně chce vláda udělat, k čemu chce nouzový stav využít. Pokud to jasně nepoví, TOP 09 nouzový stav nepodpoří.

TOP 09 navrhuje odškodnění podnikatelů

Její strana předloží odškodňovací zákon. „Vláda nechává podnikatele stát před existenční propastí. Takový provozovatel restaurace  musel v březnu prakticky ze dne na den zavřít. Sotva se z toho oklepal, hrozí, že mu stát podnik znovu zavře? K omezování otevírací doby už dochází, ale kompenzace ze strany státu nepřicházejí,“ uvedla Pekarová Adamová.

Podnikateli, který musel zastavit činnost, by měl stát podle TOP 09 hradit 100 procent fixních nákladů, tomu, jehož činnost byla omezena, 50 procent fixních nákladů. Nárok na kompenzaci by byl vázán na dobu trvání mimořádných opatření.

Nejistá je ale i podpora komunistů vládě. „Dát bianco šek vládě by nás vedlo k situaci, která tady byla za první vlny,“ řekl šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Komunisté budou chtít od vlády jasné vysvětlení, k čemu vlastně nouzový stav potřebuje.

„Hnutí SPD nepodporuje vyhlášení nouzového stavu. Vláda vůbec neřekla, proč to chce udělat,“ řekl lídr hnutí SPD Tomio Okamura.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula navrhne vyhlášení nouzového stavu právě ve středu vládě. Ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš pro iDNES.cz řekli, že pokud Prymula nouzový stav skutečně navrhne, oni ho podpoří.

Vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informuje Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Doba trvání nouzového stavu je nejvýše 30 dnů. Prodloužit se může pouze po předchozím souhlasu Poslanecké sněmovny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video