Sněmovna souhlasí, aby do Kosova byla vyslána jednotka do 800 vojáků

  23:38aktualizováno  23:38
- Poslanecká sněmovna souhlasí s tím, aby Česká republika vyslala do jugoslávské provincie Kosovo v rámci mezinárodních mírových sil KFOR jednotku v počtu do 800 vojáků. Sněmovna tak změnila původní vládní záměr, který předpokládal vyslání průzkumné roty v počtu nanejvýš do 150 lidí.
Pro vyslání jednotky do 800 osob hlasovalo 122 ze 164 přítomných poslanců, proti jich bylo 25. Vysláním vojáků se musí zabývat ještě Senát, který tak učiní pravděpodobně ve čtvrtek.

Zahraniční výbor navrhl vyslat jednotku o síle 800 vojáků
Zahraniční výbor sněmovny doporučil poslancům vyslat do mezinárodních sil KFOR jednotku čítající 800 vojáků. Navrhl to krátce před zahájením mimořádné schůze sněmovny, která bude o vyslání českých vojáků rozhodovat.

Vládní návrh naproti tomu předpokládá, že republika vyšle do Kosova 150 vojáků.

Co zaznělo ve sněmovně
Premiér Miloš Zeman (ČSSD) Pokud nám jde o to pomoci civilistům, měli bychom nejenom žádat vyslání silnějších vojenských jednotek, ale měli bychom také podpořit humanitární pomoc. Měli bychom odpovědět na prostou otázku: kde na to vezmeme peníze. Pokud na tuto otázku neodpovíme, tak vy v podstatě vyzýváte vládu, aby nedělala nic.
Ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) Počet příslušníků české jednotky v KFOR by se mohl v budoucnu zvýšit. Není pozdě na zvýšení naší nabídky vedení aliance na úroveň například praporu. Taková jednotka by se mohla zapojit do očekávané přípravy zničených oblastí pro návrat uprchlíků a do obnovy infrastruktury.
Předseda výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS) Kabinet by peníze na vyslání větší jednotky najít mohl a měl.
Poslanec Cyril Svoboda (KDU-ČSL) Míra účasti na akci v Kosovu je vyjádřením toho, jak si Česká republika váží stability a míru v dané oblasti a výrazem českého zájmu na bezpečí vyhnanců z Kosova
Poslanec Karel Vymětal (KSČM) Místo průzkumné roty by do Kosova měla jet protichemická armádní jednotka. Pod záštitou OSN by měla odstraňovat ekologické škody "agrese NATO".


Jednání výboru naznačilo, že návrh na vyslání osmisetčlenné jednotky by mohl ve sněmovně uspět díky podpoře poslanců ODS, KDU-ČSL a Unie svobody. Ti mají dohromady 102 křesel ve dvousetčlenné sněmovně, ovšem ne všichni zákonodárci se úterního jednání zúčastnili.

Rota by měla začít působit na konci června
Průzkumná rota by se měla podle úterního vyjádření ministra obrany Vladimíra Vetchého začít přesouvat do Kosova 26. června tak, aby se do KFOR mohla zapojit ještě před koncem tohoto měsíce. Vojáci by se měli do Kosova přepravit po železnici přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Rota má být zařazena do britského praporu v rámci mnohonárodní brigády a měla by působit ve střední části Kosova.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Vetchý: na početnější kontingent nejsou peníze
Návrh na vyslání jednotky do 800 lidí prosadili zástupci ODS, KDU-ČSL a Unie. Ministr obrany Vladimír Vetchý (ČSSD) zaujal k tomuto návrhu neutrální postoj. Upozornil jen, že na vyslání početnějšího kontingentu nemá kabinet peníze. Letošní náklady na vyslání jednotky ministr odhaduje na 242,774 milionu korun, v příštím roce půjde o 456,42 milionu korun. Prostředky bude hledat ministr financí.

"Vláda se shodla na tom, že současné možnosti nám neumožňují nasadit větší jednotku, a proto jsme zůstali u roty," doplnil.

US chce do Kosova vyslat více vojáků
Vládní představu o velikosti jednotky už týden kritizuje opozice. Výhrady znovu zopakovali třeba poslanci unie, kteří chtějí při sněmovním jednání navrhnout, aby vláda připravila širší zapojení české armády v mezinárodních silách. "Rozhodnutí vlády České republiky vyslat do Kosova pouhou rotu považuje Unie svobody za velmi nebezpečný krok, který snižuje důvěryhodnost naší země ve vztahu ke spojencům," napsali v prohlášení.

Komunisté účast odmítají
Českou účast v mezinárodních jednotkách odmítají komunisté, kteří mají ve sněmovně 24 zástupců. Už v úvodu mimořádné schůze sněmovny se pokusili o její odročení o týden. Jejich místopředsedkyně Zuzka Rujbrová to odůvodnila tím, že při svolání schůze nebyl dodržen jednací řád a poslanci nebyli o jejím konání informováni s potřebným předstihem. Dolní komora ale odročení schůze neschválila.

Výbor pro obranu a bezpečnost doporučil vyslat rotu do 150 vojáků
Vysláním českých vojáků se v pátek zabýval sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost, který doporučil vyslat do Kosova průzkumnou rotu do 150 osob. Návrh unionistů, aby vláda navrhla větší zastoupení, podpořili zástupci ODS, ale to nestačilo na přehlasování představitelů ČSSD a KSČM. Lidovci se jednání branného výboru nezúčastnili.

Senát, jehož souhlas je pro vyslání jednotky rovněž potřebný, má o věci jednat ve čtvrtek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

VIDEA TÝDNE: Agentka 007, tragédie v lunaparku a špehující aplikace

Novým agentem 007 bude žena. Hrát ji bude Lashana Lynchová.

Přinášíme souhrn toho, na co se diváci iDNES.tv dívali v posledních sedmi dnech nejvíce. Rekordy trhala samozřejmě nová...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz