Sněmovna souhlasí, aby do Kosova byla vyslána jednotka do 800 vojáků

  23:38aktualizováno  23:38
- Poslanecká sněmovna souhlasí s tím, aby Česká republika vyslala do jugoslávské provincie Kosovo v rámci mezinárodních mírových sil KFOR jednotku v počtu do 800 vojáků. Sněmovna tak změnila původní vládní záměr, který předpokládal vyslání průzkumné roty v počtu nanejvýš do 150 lidí.
Pro vyslání jednotky do 800 osob hlasovalo 122 ze 164 přítomných poslanců, proti jich bylo 25. Vysláním vojáků se musí zabývat ještě Senát, který tak učiní pravděpodobně ve čtvrtek.

Zahraniční výbor navrhl vyslat jednotku o síle 800 vojáků
Zahraniční výbor sněmovny doporučil poslancům vyslat do mezinárodních sil KFOR jednotku čítající 800 vojáků. Navrhl to krátce před zahájením mimořádné schůze sněmovny, která bude o vyslání českých vojáků rozhodovat.

Vládní návrh naproti tomu předpokládá, že republika vyšle do Kosova 150 vojáků.

Co zaznělo ve sněmovně
Premiér Miloš Zeman (ČSSD) Pokud nám jde o to pomoci civilistům, měli bychom nejenom žádat vyslání silnějších vojenských jednotek, ale měli bychom také podpořit humanitární pomoc. Měli bychom odpovědět na prostou otázku: kde na to vezmeme peníze. Pokud na tuto otázku neodpovíme, tak vy v podstatě vyzýváte vládu, aby nedělala nic.
Ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) Počet příslušníků české jednotky v KFOR by se mohl v budoucnu zvýšit. Není pozdě na zvýšení naší nabídky vedení aliance na úroveň například praporu. Taková jednotka by se mohla zapojit do očekávané přípravy zničených oblastí pro návrat uprchlíků a do obnovy infrastruktury.
Předseda výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas (ODS) Kabinet by peníze na vyslání větší jednotky najít mohl a měl.
Poslanec Cyril Svoboda (KDU-ČSL) Míra účasti na akci v Kosovu je vyjádřením toho, jak si Česká republika váží stability a míru v dané oblasti a výrazem českého zájmu na bezpečí vyhnanců z Kosova
Poslanec Karel Vymětal (KSČM) Místo průzkumné roty by do Kosova měla jet protichemická armádní jednotka. Pod záštitou OSN by měla odstraňovat ekologické škody "agrese NATO".


Jednání výboru naznačilo, že návrh na vyslání osmisetčlenné jednotky by mohl ve sněmovně uspět díky podpoře poslanců ODS, KDU-ČSL a Unie svobody. Ti mají dohromady 102 křesel ve dvousetčlenné sněmovně, ovšem ne všichni zákonodárci se úterního jednání zúčastnili.

Rota by měla začít působit na konci června
Průzkumná rota by se měla podle úterního vyjádření ministra obrany Vladimíra Vetchého začít přesouvat do Kosova 26. června tak, aby se do KFOR mohla zapojit ještě před koncem tohoto měsíce. Vojáci by se měli do Kosova přepravit po železnici přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Rota má být zařazena do britského praporu v rámci mnohonárodní brigády a měla by působit ve střední části Kosova.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Vetchý: na početnější kontingent nejsou peníze
Návrh na vyslání jednotky do 800 lidí prosadili zástupci ODS, KDU-ČSL a Unie. Ministr obrany Vladimír Vetchý (ČSSD) zaujal k tomuto návrhu neutrální postoj. Upozornil jen, že na vyslání početnějšího kontingentu nemá kabinet peníze. Letošní náklady na vyslání jednotky ministr odhaduje na 242,774 milionu korun, v příštím roce půjde o 456,42 milionu korun. Prostředky bude hledat ministr financí.

"Vláda se shodla na tom, že současné možnosti nám neumožňují nasadit větší jednotku, a proto jsme zůstali u roty," doplnil.

US chce do Kosova vyslat více vojáků
Vládní představu o velikosti jednotky už týden kritizuje opozice. Výhrady znovu zopakovali třeba poslanci unie, kteří chtějí při sněmovním jednání navrhnout, aby vláda připravila širší zapojení české armády v mezinárodních silách. "Rozhodnutí vlády České republiky vyslat do Kosova pouhou rotu považuje Unie svobody za velmi nebezpečný krok, který snižuje důvěryhodnost naší země ve vztahu ke spojencům," napsali v prohlášení.

Komunisté účast odmítají
Českou účast v mezinárodních jednotkách odmítají komunisté, kteří mají ve sněmovně 24 zástupců. Už v úvodu mimořádné schůze sněmovny se pokusili o její odročení o týden. Jejich místopředsedkyně Zuzka Rujbrová to odůvodnila tím, že při svolání schůze nebyl dodržen jednací řád a poslanci nebyli o jejím konání informováni s potřebným předstihem. Dolní komora ale odročení schůze neschválila.

Výbor pro obranu a bezpečnost doporučil vyslat rotu do 150 vojáků
Vysláním českých vojáků se v pátek zabýval sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost, který doporučil vyslat do Kosova průzkumnou rotu do 150 osob. Návrh unionistů, aby vláda navrhla větší zastoupení, podpořili zástupci ODS, ale to nestačilo na přehlasování představitelů ČSSD a KSČM. Lidovci se jednání branného výboru nezúčastnili.

Senát, jehož souhlas je pro vyslání jednotky rovněž potřebný, má o věci jednat ve čtvrtek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz