Sněmovna schválila pravidla pro sociálně-zdravotní služby. Poskytovat by je mohly podle vládní novely například domovy pro seniory, centra duševního zdraví a stacionáře. Pobyt v léčebnách dlouhodobě nemocných by se v budoucnu hradil ze zdravotního pojištění až na výjimky jen omezenou dobu. Poslanci odmítli doplnit novelu o zrušení cenových stropů za pobyt v soukromých domovech seniorů. Neprošel ani návrh na prodloužení fungování dětských domovů pro děti do tří let do konce příštího roku.
Poslanci schválili také pozměňovací návrh ministra financí Zbyňka Stanjury, který chce zmírnit podmínky pro případné slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Předlohu nyní posoudí Senát, který nedávno s obdobnou úpravou slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven u poslanců neuspěl.
Současná právní úprava spojování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven je podle Stanjury v praxi skoro nepoužitelná. Stanoví totiž podmínku neplnění závazků vůči poskytovatelům zdravotní péče a klientům po dobu šesti měsíců. „V takovém případě přitom nastupují důvody pro zavedení nucené správy a následnou likvidaci zdravotní pojišťovny,“ uvedl ministr ve zdůvodnění.
Sněmovna schválila také rozpočet Státního fondu kinematografie na příští rok, vzroste na 1,92 miliard korun. Na filmové pobídky zamíří 1,4 miliardy korun.
Babiš vysvětloval obstrukce
Babiš naznačil, že cílem jeho vystoupení je oddálení schvalování novely energetického zákona, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podporované zdroje energie. Zástupci opozičního hnutí ANO se obávají možných budoucích arbitráží.
„Víte, proč my jsme obstruovali? Abychom zabránili této vládě okrást důchodce, abychom zabránili této vládě navyšovat daně,“ řekl Babiš. Připomínal vyjádření premiéra Fialy z doby, kdy byl v opozici, že obstrukce jsou právem opozice. Nyní Babiš zmínil právě energetickou novelu. Ministr financí Zbyněk Stanjura ji podle něho potřebuje kvůli tomu, aby „to, co nedal do rozpočtu, vzal legitimně podnikatelům“. Představitelé ANO tvrdí, že v rozpočtu na příští rok chybí na podporu obnovitelných zdrojů energie přes 20 miliard korun.
Babiš také zkritizoval vládu za zvýšení daní. „Na daních a nemocenském pojištění jen letos občané odvedou Fialově vládě 35 miliard korun navíc a firmy kvůli zvýšení daní z 19 na 21 procent zaplatí o 21 miliard korun navíc. Je otázka, jak tyto firmy, když máme nejdražší elektřinu v Evropě, budou ještě dlouho fungovat,“ řekl Babiš.
„Celkové zadlužení, i když HDP roste, vzroste na 43,9 procenta z loňských 42,4 procenta. V roce 2026 se předpokládá 45,3 procenta,“ řekl. Babiš dodal, že v době, kdy byl premiérem, bylo zadlužení vůči HDP nižší než dnes.
Psychopatický projev, řekl Michálek o Babišovi
Babišův projev trval přes dvě hodiny. Poté si slovo vzal šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek, podle kterého nese odpovědnost za dlouhá vystoupení vládní koalice. Ta podle něj zablokovala návrh Pirátů, který by zdržování omezil. „My jako Piráti budeme respektovat tento princip, a to i když není schválen Poslaneckou sněmovnou, a nebudeme v programu schůze vystupovat s delšími projevy, protože si myslíme, že Parlament by neměl být blokován,“ uvedl.
Koalice by podle Michálka měla také zajistit pořádek ve Sněmovně, aby zamezila „psychopatickým projevům“. „Nemluvím o řečníkovi, ale o množství využívání těchto výrazů. Všichni jsou psychopati, jenom já jsem letadlo,“ řekl na účet Andreje Babiše.
ANO nedokázalo pohřbít lex Ukrajina. Vadí mu příchod mužů v produktivním věku |
Michálek pak poměrně obšírně zdůvodňoval svůj návrh na to, aby se poslanci zabývali údajnou schůzkou premiéra Petra Fialy (ODS) s vedením společnosti Seznam.cz v souvislosti „s bojem oligarchistických struktur o média“. Nad nazýváním podnikatelů oligarchy se pozastavila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), podle které by se Piráti měli věnovat spíš svému předsedovi a náměstkovi pražského primátora Zdeňku Hřibovi, jenž podle ní neoprávněně dostával peníze z městské firmy.
Podle Babiše se jej lidé ptali, proč v úterý nevystoupil při hlasování o státním rozpočtu. „Psali jste mi, že jsem nevystoupil, jak už je mým zvykem, že vám to chybělo. Nevystoupil jsem, protože jsem nechtěl narušovat ten hrozný, podvodný, asociální, zmanipulovaný rozpočet, který jenom zhorší život našich spoluobčanů. Dnes jsem dostal pokyn od Alenky vystoupit. Už se těším na tu debatu a na ty komentáře,“ řekl Babiš.
Ministerstvo navrhuje zdravotně-sociální služby a placení za delší pobyt v LDN |
Připomněl slova premiéra Petra Fialy, podle kterého chtějí některé strany v Česku návrat totality. Podle Babiše připomíná totalitu chování současné vládní koalice. Zároveň citoval průzkum, podle kterého se 55 procent lidí v tuzemsku bojí vyslovit názor, protože se bojí ztráty zaměstnání či šikany na sociálních sítích.
Ministr průmyslu Lukáš Vlček novinářům řekl, že důsledkem Babišova vystoupení je blokování velmi důležitého zákona, jehož obsahem je modernizace české energetiky. „Poslanec Babiš mluvil tři hodiny od Šumavy k Tatrám mnohdy o úplných nesmyslech, sám si kladu otázku, co je vlastně smyslem těch vystoupení,“ uvedl. Energetický zákon se koalice pokusí znovu prosadit v pátek. Ministr Vlček nevyloučil to, že by kvůli předpisu mohla vláda vyvolat mimořádnou schůzi Sněmovny.
Lex Ukrajina i novela zákoníku práce
Poslanci se ve středu také zabývali předlohami v úvodním kole. Mezi předlohami byla například novela k financování regionálního školství a takzvaná flexibilní novela zákoníku práce.
Poslanci kývli na rozpočet se schodkem 241 miliard. Zvýší se třeba platy v justici |
Před schvalováním jsou v dolní komoře stále změny zákona zvaného lex Ukrajina o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. V listopadu poslanci závěrečné kolo projednání této novely nedokončili.
V novele lex Ukrajina zpochybňují opoziční poslanci zejména uzákonění nového trestného činu činnosti pro cizí moc, za který by hrozil v základní sazbě jeden rok až pět let vězení.