Poslanci potvrdili šéfy výborů, pro Kotena byl s ANO, SPD a KSČM i Klaus

  6:17aktualizováno  16:45
Poslanci schválili šéfy výborů. Mají vyšší plat než řadoví poslanci - okolo 100 tisíc korun měsíčně a nárok na služební automobil. Spor byl o Radka Kotena v čele bezpečnostního, zvedli pro něj ruku zejména poslanci ANO, SPD a KSČM. Podpořil ho i Václav Klaus mladší z ODS. Nikdo další z jeho vlastní strany ani z celého Demokratického bloku.

Nový šéf bezpečnostního výboru Radek Koten z SPD | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Koten je na Facebooku členem skupiny požadující vystoupení Česka z Evropské unie i NATO a sdílí často články z dezinformačních webů.

Proti SPD nic nemám, píše Klaus, proč volil Kotena

Poslanec za ODS Václav Klaus mladší na Facebooku hájil to, že na rozdíl od ODS i celého Demokratického bloku hlasoval pro Kotena.

„Je to moje právo, hlasovat dle svého uvážení a budu ho uplatňovat i v příštích 4 letech. Hnusí se mi kádrovácké scény ve sněmovně. Volil jsem všechny předsedy výboru (i sebe) i lidi, co jsem neznal (nejen pana Kotena). Nevolil jsem paní Válkovou (ANO), pamatoval jsem si její konflikt s Lidickými ženami a adoraci Protektorátu. Nevolil jsem paní Bal carovou (Piráti), neb jsem měl informace z Prahy 9 od o jejím aktivistickém působení na devítce. Proti SPD nic nemám, volil jsem i Radima Fialu za předsedu výboru. Stejně jako třeba lidovce Benešíka. Nebudu se ale zpovídat z každého hlasování, fakt ne,“ napsal Klaus.

Poslanci proto chtěli hlasovat ne o všech výborech naráz, ale zvlášť o bezpečnostním, to se ale nelíbilo SPD, a tak musela Sněmovna potvrdit každého jednoho předsedu.

„Do budoucna se bezpečnostní výbor patrně bude zabývat otázkami jako nebezpečí mikrovlnek s dopadem na zdraví člověka. Dalším tématem předpokládám, že může být například to, že v rámci civilní obrany budeme fasovat hliníkové čepičky proti chemitrails, a případně další riziko bude to, že Bezpečnostní a informační služba se patrně bude místo vlivu Ruska a Číny mnohem víc zabývat otázkami škodlivosti iluminátů a židozednářů,“ řekl předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek v narážce na věci, které Koten umisťuje na svých facebookových stránkách.

Jste pro vystoupení z NATO a z EU? ptal se Kotena Gazdík

„Budoucí pane předsedo Kotene, jste pro vystoupení České republiky z NATO, jste pro vystoupení České republiky z Evropské unie a trváte na tom, že Rusko je náš opravdový přítel?“ zeptal se před hlasováním Kotena předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Kdo povede výbory

organizační výbor Radek Vondráček (ANO)
zemědělský Jaroslav Faltýnek (ANO)
kontrolní Roman Kubíček (ANO)
sociální Radka Maxová (ANO)
zdravotní Věra Adámková (ANO)
petiční Helena Válková (ANO)
volební Stanislav Berkovec (ANO)

mandátový a imunitní Stanislav Grospič (KSČM)
rozpočtový Miloslava Vostrá (KSČM)

hospodářský Radim Fiala (SPD)
bezpečnostní Radek Koten (SPD)

zahraniční Lubomír Zaorálek (ČSSD)

pro veřejnou správu Ivan Bartoš (Piráti)
pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti)

ústavně-právní Marek Benda (ODS)
pro obranu Jana Černochová (ODS)
školský Václav Klaus mladší (ODS)

pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL)

Organizační výbor vede šéf Sněmovny automaticky, mandátový a imunitní výbor už poslanci potvrdili. Zaorálka do čela výboru poslanci zvolí a potvrdí, až skončí vláda.

SPD bude Kotenovi doporučovat, aby se nechal jakožto nový šéf výboru pro bezpečnost prověřit od Národního bezpečnostního úřadu, i když podle zákona takovou povinnost nemá.

„V bezpečnostním výboru se probírají pouze informace, které mají možnost slyšet, zpracovávat a pracovat s nimi všichni poslanci. Dokonce existuje i tajná spisovna, kam mají přístup všichni poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu. Ale nicméně my budeme panu Kotenovi doporučovat, aby si bezpečnostní prověrku nechal udělat,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala.

Ani to poslancům Demokratického bloku a Pirátů nestačilo, ruku pro něj nezvedli. Ale většina tří stran, které ovládají novou Sněmovnu (ale 9 poslanců ANO a komunista Jiří Dolejš se zdrželi), Kotena za pomoci Klause z ODS prosadila. (hlasování o tom najdete zde)

Kotenovi vadí, jak ČT informuje o konfliktu na Ukrajině

„V případě, že by Česká televize nebo jakákoli jiná televize informovala velmi vyváženě třeba o prezidentských volbách v Americe, nebo o konfliktu na Ukrajině, tak si myslím, že by si lidé nehledali žádná jiná média, ani taková, ani maková, prostě by jim stačilo to, aby veřejnoprávní televize informovala pravdivě,“ řekl už ve středu Koten při jednání bezpečnostního výboru.

Potom v tajné volbě porazil 10 ku 7 kandidáta lidovců Jana Bartoška. Přesně 10 zástupců mají ve výboru ANO, SPD a KSČM. Taková hlasovací koalice funguje ve Sněmovně od jejího ustavení.

Šéf ANO Andrej Babiš sestavuje menšinovou vládu, komunisté zvažují její toleranci, hnutí SPD Tomia Okamury zatím tvrdí, že důvěru menšinové vládě neumožní.

Po ustavujících jednáních výborů a čtvrtečním jednání Sněmovny zůstává zatím volné místo šéfa u jednoho z osmnácti výborů. Jde o zahraniční výbor, který povede současný ministr Lubomír Zaorálek z ČSSD, až skončí ve vládě.

Poslanci ve čtvrtek potvrdili předsedy celkem patnácti výborů. Už dříve stvrdili Stanislava Grospiče z KSČM, který vede mandátový a imunitní výbor. V čele organizačního výboru automaticky stojí Radek Vondráček z ANO, a to proto, že je předseda Sněmovny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz