Poslanci potvrdili šéfy výborů, pro Kotena byl s ANO, SPD a KSČM i Klaus

  6:17aktualizováno  16:45
Poslanci schválili šéfy výborů. Mají vyšší plat než řadoví poslanci - okolo 100 tisíc korun měsíčně a nárok na služební automobil. Spor byl o Radka Kotena v čele bezpečnostního, zvedli pro něj ruku zejména poslanci ANO, SPD a KSČM. Podpořil ho i Václav Klaus mladší z ODS. Nikdo další z jeho vlastní strany ani z celého Demokratického bloku.

Nový šéf bezpečnostního výboru Radek Koten z SPD | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Koten je na Facebooku členem skupiny požadující vystoupení Česka z Evropské unie i NATO a sdílí často články z dezinformačních webů.

Proti SPD nic nemám, píše Klaus, proč volil Kotena

Poslanec za ODS Václav Klaus mladší na Facebooku hájil to, že na rozdíl od ODS i celého Demokratického bloku hlasoval pro Kotena.

„Je to moje právo, hlasovat dle svého uvážení a budu ho uplatňovat i v příštích 4 letech. Hnusí se mi kádrovácké scény ve sněmovně. Volil jsem všechny předsedy výboru (i sebe) i lidi, co jsem neznal (nejen pana Kotena). Nevolil jsem paní Válkovou (ANO), pamatoval jsem si její konflikt s Lidickými ženami a adoraci Protektorátu. Nevolil jsem paní Bal carovou (Piráti), neb jsem měl informace z Prahy 9 od o jejím aktivistickém působení na devítce. Proti SPD nic nemám, volil jsem i Radima Fialu za předsedu výboru. Stejně jako třeba lidovce Benešíka. Nebudu se ale zpovídat z každého hlasování, fakt ne,“ napsal Klaus.

Poslanci proto chtěli hlasovat ne o všech výborech naráz, ale zvlášť o bezpečnostním, to se ale nelíbilo SPD, a tak musela Sněmovna potvrdit každého jednoho předsedu.

„Do budoucna se bezpečnostní výbor patrně bude zabývat otázkami jako nebezpečí mikrovlnek s dopadem na zdraví člověka. Dalším tématem předpokládám, že může být například to, že v rámci civilní obrany budeme fasovat hliníkové čepičky proti chemitrails, a případně další riziko bude to, že Bezpečnostní a informační služba se patrně bude místo vlivu Ruska a Číny mnohem víc zabývat otázkami škodlivosti iluminátů a židozednářů,“ řekl předseda lidoveckého klubu Jan Bartošek v narážce na věci, které Koten umisťuje na svých facebookových stránkách.

Jste pro vystoupení z NATO a z EU? ptal se Kotena Gazdík

„Budoucí pane předsedo Kotene, jste pro vystoupení České republiky z NATO, jste pro vystoupení České republiky z Evropské unie a trváte na tom, že Rusko je náš opravdový přítel?“ zeptal se před hlasováním Kotena předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Kdo povede výbory

organizační výbor Radek Vondráček (ANO)
zemědělský Jaroslav Faltýnek (ANO)
kontrolní Roman Kubíček (ANO)
sociální Radka Maxová (ANO)
zdravotní Věra Adámková (ANO)
petiční Helena Válková (ANO)
volební Stanislav Berkovec (ANO)

mandátový a imunitní Stanislav Grospič (KSČM)
rozpočtový Miloslava Vostrá (KSČM)

hospodářský Radim Fiala (SPD)
bezpečnostní Radek Koten (SPD)

zahraniční Lubomír Zaorálek (ČSSD)

pro veřejnou správu Ivan Bartoš (Piráti)
pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti)

ústavně-právní Marek Benda (ODS)
pro obranu Jana Černochová (ODS)
školský Václav Klaus mladší (ODS)

pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL)

Organizační výbor vede šéf Sněmovny automaticky, mandátový a imunitní výbor už poslanci potvrdili. Zaorálka do čela výboru poslanci zvolí a potvrdí, až skončí vláda.

SPD bude Kotenovi doporučovat, aby se nechal jakožto nový šéf výboru pro bezpečnost prověřit od Národního bezpečnostního úřadu, i když podle zákona takovou povinnost nemá.

„V bezpečnostním výboru se probírají pouze informace, které mají možnost slyšet, zpracovávat a pracovat s nimi všichni poslanci. Dokonce existuje i tajná spisovna, kam mají přístup všichni poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu. Ale nicméně my budeme panu Kotenovi doporučovat, aby si bezpečnostní prověrku nechal udělat,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala.

Ani to poslancům Demokratického bloku a Pirátů nestačilo, ruku pro něj nezvedli. Ale většina tří stran, které ovládají novou Sněmovnu (ale 9 poslanců ANO a komunista Jiří Dolejš se zdrželi), Kotena za pomoci Klause z ODS prosadila. (hlasování o tom najdete zde)

Kotenovi vadí, jak ČT informuje o konfliktu na Ukrajině

„V případě, že by Česká televize nebo jakákoli jiná televize informovala velmi vyváženě třeba o prezidentských volbách v Americe, nebo o konfliktu na Ukrajině, tak si myslím, že by si lidé nehledali žádná jiná média, ani taková, ani maková, prostě by jim stačilo to, aby veřejnoprávní televize informovala pravdivě,“ řekl už ve středu Koten při jednání bezpečnostního výboru.

Potom v tajné volbě porazil 10 ku 7 kandidáta lidovců Jana Bartoška. Přesně 10 zástupců mají ve výboru ANO, SPD a KSČM. Taková hlasovací koalice funguje ve Sněmovně od jejího ustavení.

Šéf ANO Andrej Babiš sestavuje menšinovou vládu, komunisté zvažují její toleranci, hnutí SPD Tomia Okamury zatím tvrdí, že důvěru menšinové vládě neumožní.

Po ustavujících jednáních výborů a čtvrtečním jednání Sněmovny zůstává zatím volné místo šéfa u jednoho z osmnácti výborů. Jde o zahraniční výbor, který povede současný ministr Lubomír Zaorálek z ČSSD, až skončí ve vládě.

Poslanci ve čtvrtek potvrdili předsedy celkem patnácti výborů. Už dříve stvrdili Stanislava Grospiče z KSČM, který vede mandátový a imunitní výbor. V čele organizačního výboru automaticky stojí Radek Vondráček z ANO, a to proto, že je předseda Sněmovny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz