Premiér Petr Fiala řekl, že zvýšení schodku pokládá za opodstatněné. Vláda s novelou rozpočtu přišla mimo jiné kvůli důsledkům válečného konfliktu na Ukrajině, které ještě v době sestavování rozpočtu na letošní rok nebyly známy. Reaguje i na růst životních nákladů obyvatelstva vyvolaný vysokou inflací a cenami energií. Chce také navýšit příjmy rozpočtu vyšším výběrem daní a odhadu jejich výběru do konce roku.
Pro schválení novely hlasovalo 86 přítomných poslanců stran vládní koalice, opoziční kluby ANO a SPD hlasovaly proti. Opozice však podpořila oba návrhy, které zvyšovaly schodek rozpočtu. Sněmovna odmítla všechny opoziční návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu v celkovém objemu asi 63 miliard.
Opozice zvýšení schodku kritizuje
Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová ve Sněmovně kritizovala, že vláda v krizi postupuje bez strategie a neporadila se s experty. „V době covidové krize jsme se my, jako tehdejší vláda, s vámi snažili mluvit,“ řekla.
Z vlády jsem zklamaný. Za takový rozpočet bych se rituálně zastřelil, řekl Kalousek![]() |
Tvorbu rozpočtu kritizuje i hnutí ANO, které podpořilo pouze dva pozměňovací návrhy koalice, které navýší schodek rozpočtu o 45 miliard. Poslanci hnutí zvedli ruku na přidání 7 miliard korun na sociální dávky a 30 miliardám na pomoc firmám. Schillerová ale novelu, se kterou vládní strany přicházejí, označila za „paskvil šitý horkou jehlou“.
Místopředsedkyně hnutí upozornila, že ale 30 miliard pro firmy letos vláda nestihne utratit. „Skončí v nespotřebovaných výdajích. Ale je otázka, jestli pomoc firmám nepřijde pozdě,“ dodala.
Ministr financí Josef Stanjura ve Sněmovně opáčil, že se snaží, aby nespotřebované výdaje nezbyly. Že by se celá částka 30 miliard pro firmy vypotřebovala letos, označil za vyloučené. Tato pomoc by se ale podle něj mohla týkat „vyšších jednotek tisíců subjektů.“
Plány vlády kritizovali zástupci opozice už na tiskové konferenci před začátkem jednání zástupci SPD. Podle předsedy Tomia Okamury pětikoalice před volbami občanům lživě slibovala rozpočtovou odpovědnost, ale podle toho nyní nejedná.
„Pro rozpočet jako celek hlasovat nebudeme protože nesouhlasíme s výdaji, strukturou státního rozpočtu a hospodařením vlády,“ řekl Okamura. Poslanecký klub však podle něj bude hlasovat pro pozměňovací návrhy, které „pomohou lidem“, tedy pro peníze určené na sociální opatření.
„Celá filozofie tvoření rozpočtu je špatná, kdybychom byli ve vládě my, vypadalo by to úplně jinak,“ poznamenala Schillerová.
Není jiného řešení
Vládní poslanci se shodují, že nyní nevidí jiné řešení než deficit. „Rozpočet má vysoké výdaje, ale zároveň vysokou pomoc. Tato novela je potřeba, aby se do rozpočtu promítlo zastropování cen energií nebo příspěvek 5 tisíc korun na dítě,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Původně kabinet navrhl zvýšit schodek o 50 miliard na 330 miliard korun. Koaliční politici však poté přišli s dalšími návrhy, které můžou v případě schválení navýšit schodek až na 375 miliard korun.
Celkové výdaje rozpočtu navyšuje vláda o 115 miliard. Například sociální výdaje chce posílit o 29 miliard korun. Na straně příjmů chce vybrat například víc na dani z přidané hodnoty nebo na daních z příjmů.
Sněmovna při úterním hlasování odebrala prezidentské kanceláři 30 milionů korun. Peníze byly z rozhodnutí Sněmovny převedeny na protidrogovou politiku a na podporu mládežnických spolků.