(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Sněmovna dala zelenou třem návrhům na zavedení obecného referenda

  • 211
Poslanci dnes úvodním kole projednávání dali šanci ústavním předlohám SPD, ČSSD a KSČM. Z debaty vyplynulo, že největší šanci má předloha sociálních demokratů. Ta je sice nejpřísnější, ale parametry pro možná budoucí referenda se mohou ještě v diskusích zmírnit. Kritici návrhů ve snaze o zamítnutí předloh neuspěli.

Jednotlivé návrhy se parametry i například okruhem otázek, o nichž by lidé mohli hlasovat. Sociálnědemokratická předloha vychází z návrhu někdejší vlády. Uzákoněním referenda se nyní budou zabývat ústavně-právní výbor a ústavní komise. Zaznělo ale také, že pokud by Sněmovna konečnou normu schválila, může narazit v Senátu.

Sněmovna návrhy uzákonění referend už dřív rozjednala. Úvodní kolo dokončila vystoupeními posledních přihlášených řečníků a hlasováním až ve středu. 

„Máme jedinečnou historickou příležitost dokázat, že nám jde skutečně o zájem rozšířit podíl našich občanů na demokratické formě způsobu vlády,“ uvedla za hnutí ANO Helena Válková. Konečný návrh podle ní musí mít limity, aby zákon nebyl nástrojem populismu.

Válková se podobně jako předsedkyně sněmovní ústavní komise Kateřina Valachová (ČSSD) a Pirát Mikuláš Ferjenčík vyslovila pro to, aby se základem pro další debaty stala předloha ČSSD. Protože vychází z někdejšího vládního návrhu, je podle Valachové kvalitní. Ferjenčík uvítal její slova, že parametry navrhované normy se mohou zmírnit.

Většina senátorů referendum odmítá

„Je to ještě běh na delší míli,“ podotkla Válková v souvislosti s tím, že předloha musí získat ústavní většinu ve Sněmovně i v Senátu. Valachová připomněla odmítavý postoj senátorů, jenž zazníval na společné schůzi ústavních komisí obou komor. „Senát napříč stranami není v současném složení ochoten podpořit ani ten nejkonzervativnější aktuální návrh sociální demokracie,“ uvedla.

Ve Sněmovně jsou pro zavedení referenda hnutí ANO, Piráti, SPD, ČSSD a KSČM. Dohromady mají 152 hlasů, ústavní většina činí 120 hlasů.

Sněmovní kluby podporující referendum se zatím podle informací z ústavní komise shodují na tom, že pro vyhlášení referenda by měl být potřebný souhlas 300 000 až 500 000 občanů. Předloha ČSSD předpokládá vyšší počet podpisů, návrhy SPD a KSČM mnohem nižší. 

SPD a KSČM by na rozdíl od ČSSD nechaly lidi hlasovat například i o zahraničněpolitických otázkách včetně vystoupení z EU a NATO. Podmínkou pro platnost výsledku referenda by měla být podle dosavadních debat v komisi účast nejméně 30 až 35 procent voličů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video