Na péči pro těžce postižené půjde o 1,8 miliardy korun navíc

  12:32aktualizováno  12:32
Příspěvek na péči o lidi s nejtěžším postižením se asi zvýší na 19 200 korun měsíčně, u těžce postižených na 12 800 až 13 900 korun. Schválila to Sněmovna. Navýšení příspěvku se dotkne asi 25 tisíc lidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

O schválení návrhu na navýšení příspěvku žádali handicapovaní lidé poslance už ve středu ráno, když zákonodárci docházeli do Sněmovny. Petici za navýšení příspěvku podepsalo přes deset tisíc lidí.

„Zatímco ekonomicky republika vzkvétá, lidé se zdravotním postižením zažívají opačný vývoj. Hodnota příspěvku od roku 2006 výrazně poklesla,“ popsal iDNES.cz ředitel sdružení Asistence Erik Čipera, proč je nutné částku zvýšit. Méně peněz se pak odráží v tom, že klienti si mohu dovolit o desítky hodin asistenční péče méně, než před zhruba deseti lety.

„Příspěvek na péči je jediným příjmem pro neformální pečující, kteří jsou k dispozici 24 hodin denně a v porovnání s náklady pobytových služeb šetří státnímu rozpočtu významné částky,“ uvedl Čipera.

Senátoři proto navrhli poslancům, aby schválili navýšení příspěvku o několik tisíc pro postižené osoby. Pro lidi ve čtvrtém stupni závislosti, což je nejhorší stav, se má příspěvek zvýšit o šest tisíc na 19 200 korun.

07.prosince 2018 v 12:20, příspěvek archivován: 07.prosince 2018 v 12:43

Sněmovna právě schválila návrh ČSSD na zvýšení příspěvku lidem pečujícím o své blízké se 3. a 4. stupněm postižení! 85 tisíc lidí dostane o 4000 až 6000 korun navíc. Můžeme si to dovolit – minulý rok jsme ušetřili na dávkách v hmotné nouzi 1,2 mld. Letos to vypadá na 2,2 mld! https://t.co/Kcl11LmXDR

„Navýšení příspěvku se dotkne 25 tisíc osob, což znamená navýšení rozpočtu o 1,8 miliardy korun,“ řekl k návrhu senátorka Emilie Třísková (ČSSD). Zvýšení vyjde státní rozpočet na 4,7 miliardy korun ročně, celkové náklady při současné výši příspěvků jsou zhruba 24,3 miliardy korun.

Cílem tohoto návrhu je podle Třískové řešit právě osoby s nejvyšší mírou podpory, kteří se nacházejí v tíživé sociální a zdravotní situaci a zajistit tímto, aby mohli zůstávat právě v domácím prostředí.

Navýšení příspěvku podpořilo i ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož čele je ministryně Jana Maláčová (ČSSD). „Jedná se o peníze na neformální péči. Je to typ péče, který bude v příštích letech a desetiletích nabývat na důležitosti,“ řekla Maláčová.

Bude potřeba rozvoj sociálních služeb

V současnosti je podle ní pětina obyvatel Česka starších 65 let, v roce 2030 to bude čtvrtina a v roce 2050 to už bude třetina obyvatelstva. Zároveň v roce 2050 bude každý desátý občan České republiky starší 85 let.

„To znamená, že budeme mít téměř milion obyvatel nad 85 let. Už z těchto čísel je jasné, že se nebudeme moci soustředit pouze na pobytová zařízení, ale také na rozvoj ambulantních sociálních služeb, a také na podporu neformálních pečovatelů, doplnila Maláčová.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po schválení návrhu řekla, že částka na zvýšení příspěvku na péči není zahrnuta ve státním rozpočtu a bude ji hledat ve spolupráci s dalšími členy vlády. Podle Maláčová chce finance hledat v ušetřených penězích na dávkách v hmotné nouzi.

Navýšení příspěvku vítají také opoziční Piráti a TOP 09. „Dobrou zprávou je i to, že vláda má připravit systémovou změnu valorizace příspěvku, díky které bude příspěvek navázán na konkrétní ekonomicky ukazatel a tím bude předvídatelné jeho zvýšení,“ řekla poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda uplácí voliče, zní z ODS

Kritickými ke schválení návrhu jsou občanští demokraté, kteří navrhovali zvýšit příspěvek všem bez ohledu na to, kde je ta péče poskytovaná (zda jsou v domácí péči či pobytovém zařízení), což by podle ODS znamenalo navýšení výdajů o celkem 7,5 miliardy korun. Jejich snaha však nezískala dostatečnou podporu.

„Rozdíly mezi příspěvky lidí v domácí péči a v pobytových zařízeních jsou cesta špatným směrem. Vládní koalice ale dala dnes ve Sněmovně jasně najevo, že je pro ni prioritou uplácení voličů, nikoliv péče o ty, kteří si sami pomoci nemohou,“ komentovala situaici expertka ODS pro sociální věci Lenka Kohoutová.

Za poskytnutí terénních sociálních služeb nyní lidé platí 130 korun za hodinu. Ze současného příspěvku tak zaplatí podle senátorů tři a čtvrt hodiny péče denně. Jeho navýšení by jim podle nich umožnilo využít o půldruhé hodiny více.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Najdete na iDNES.cz