Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Boj o pandemický zákon. Koalice uťala Okamuru. Jste srab, vyčetl premiérovi

  11:02aktualizováno  16. února 5:13
Vášně ve Sněmovně budí snaha vládní koalice projednat novelu pandemického zákona. Šestihodinovou řečí se tomu snažil zabránit šéf SPD Tomio Okamura. Potom ho dokázala koalice dostat od řečnického pultu a odhlasovala možnost nočního jednání, aniž by Okamura mohl dokončit vystoupení. Vláda si ale nepomohla. Kvůli obstrukcím do rána Sněmovna neschválila ani program schůze.
Jednání schůze poslanecké sněmovny předcházející rozhodování o novele...

Jednání schůze poslanecké sněmovny předcházející rozhodování o novele pandemického zákona. (15. února 2022) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

K přerušení Okamurova vystoupení pětikoalice využila to, že místopředseda Sněmovny Jan Skopeček z ODS vyhlásil na deset minut pauzu kvůli nepřítomnosti ministrů.

Co říká zákon o jednacím řádu Sněmovny

§ 53

(1) Sněmovna zahajuje své denní jednání nejdříve v 9 hodin a končí nejpozději ve 21 hodin. Hlasování o návrzích zákonů, o pozměňovacích návrzích k nim a o mezinárodních smlouvách vyžadujících souhlas Parlamentu a o změně této doby pro hlasování, lze zahájit nejpozději do 19 hodin. Na návrh nejméně jedné pětiny všech poslanců, případně dvou poslaneckých klubů se může Sněmovna usnést jinak.

Po přestávce nechal Skopeček hlasovat o návrhu, aby se mohlo jednat i po půlnoci. Hlasovalo se o tom ve 20:07, ačkoli zákon o jednacím řádu Sněmovny to umožňuje jen do 19 hodin.

„To je nastupující totalita a diktatura,“ řekl Okamura. Šéf SPD také kritizoval premiéra Petra Fialu za to, že proti tomuto postupu nezakročil. „Vy jste normální srab,“ prohlásil na adresu premiéra.

„Bezprecedentním způsobem byl porušen jednací řád,“ řekla i šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Upozornila, že návrh na noční jednání nebyl řádně načten na mikrofon ani nezazněl do 19 hodin, čímž byl dvojnásobně porušen jednací řád.

Poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN totiž hlasováním vstoupili do Okamurova vystoupení. Okamura jako šéf strany patří mezi řečníky s přednostním právem, jimž téměř nemůže být odebráno slovo. Plánoval hovořit až do 21 hodin, kdy by jednání muselo skončit.  Hnutí ANO si následně vzalo dvouhodinovou pauzu na poradu. „Tady se stala celá série porušení zákona,“ řekla po pauze Schillerová.

Vyzvala proto strany k jednání, aby se dohodly na dalším postupu. Poradu vedení stran a klubů svolala šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. K žádné shodě ale nedošlo.

„ Stali jsme se svědky toho, že jeden člověk může zastavit fungování celé ústavní instituce, které má 200 hlav,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek při nočním pokračování jednání kolem půl druhé ráno.

Šéf poslanců SPD Radim Fiala řekl, že pokračování jednání po 21:00 považuje, vzhledem k tomu, jak toho většina ve Sněmovně dosáhla, za nezákonné. Je podle něj nutné, aby soud rozsekl, zda postup koalice byl, či nebyl v postupu se zákonem.

Potom se u řečnického pultu střídali opoziční poslanci, kteří obšírně představovali návrhy bodů, které by chtěli zařadit na pořad schůze. Témata se týkala aktuálních problémů i událostí – zmíněn byl průjezd amerického vojenského konvoje, energetická krize i důl Turów. Až do brzkých ranních hodin se Sněmovna nedostala ani ke schválení programu jednání.

Totalitní zmetek, říkal o pandemickém zákonu šéf SPD

Vše začalo tím, že si Okamura vzal ve Sněmovně slovo ve 14:12 a mluvil téměř šest hodin. Snažil se tím bránit jednání o novele pandemického zákona. Vládní strany ji chtějí ve Sněmovně projednat poté, co ji vetoval Senát.

Návrh Okamura označil za totalitní zmetek. „Do pandemického zákona vláda překlápí opatření, která jsou možná jen za nouzového stavu,“ řekl.

Po 19:00 se Okamura řídícího schůze, místopředsedy dolní komory parlamentu Jana Skopečka z ODS zeptal, do kolika hodin je jednací den. Skopeček mu odpověděl, že do 21 hodin. Okamura mu opáčil, že toho má připravené ještě hodně, co chce říci. 

Dvouhodinou přestávku „na poradu poslaneckého klubu“ do 21 hodin, která by ukončila úterní jednání, si mohl za SPD vzít pouze šéf klubu Radim Fiala, nikoli Okamura.

Odpůrci se znovu sešli u Sněmovny

Když zákon Sněmovnou prošel poprvé, kvůli obstrukcím poslanců SPD jednání trvalo více než 35 hodin a proti normě v blízkosti Sněmovny demonstrovali odpůrci proticovidových opatření.

Lidé protestují před budovou Poslanecké sněmovny, která má jednat o Senátem vetované novele pandemického zákona. (15. února 2022)

Zástupci sdružení Otevřeme Česko - Chcípl PES v reakci na opětovné projednávání normy znovu narychlo svolali demonstraci u Sněmovny, aby mohli kritici novely z řad veřejnosti přijít znovu vyjádřit svůj názor na pandemický zákon.

Válek: Když nebude platit pandemický zákon, požádám o nouzový stav

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden v Senátu řekl, že požádá vládu o nouzový stav od března, pokud novela nebude včas přijata. V současné podobě pandemický zákon platí jen do konce února.

„Pokud nebudu mít funkční pandemický zákon, budu muset přijít 1. března na vládu a požádat o vyhlášení nouzového stavu,“ řekl v Senátu překvapivě Válek. Argumentoval, že by neměl jinou možnost, jak zajistit ochranu těch, kteří ji potřebují kvůli covidu. Pandemická pohotovost musí podle něj fungovat ještě v prvních dvou týdnech v březnu. Očekává ale, že Sněmovna přehlasuje veto Senátu.

Ohroženi by bez novely pandemického zákona podle Válka byli senioři v domovech důchodců i zdravotnická zařízení. „Vědomě ohrozíme životy důchodců v lůžkových zařízeních,“ varoval ministr zdravotnictví senátory před důsledky neprodloužení pandemického zákona.

Na jiné údajné úskalí, kdyby zákon nebyl, upozornil Michálek. „Na pandemický zákon je vázáno vydávání certifikátů. Pokud by norma neplatila, ohrozilo by to cestování do zahraničí,“ tvrdí šéf pirátských poslanců.

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokácené duby a lípy se daly do pohybu. Dřevo mizí před ministerskou inspekcí

Některé z klád, do nichž organizace Greenpeace v létě umístila GPS trackery, se daly do pohybu. Podle nejnovějších...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Fiala rozdal metály, ocenil senátorku Němcovou či šéfa projektu Dárek pro Putina

Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, advokát, někdejší mluvčí Charty 77 a polistopadový ředitel...

Kontroly čTečkou byly podle soudu protizákonné, dohled mohl získat citlivé údaje

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem....

Za úraz na chodníku zodpovídá vlastník, roli hrají i boty chodce, říká právník

S oblevou přichází v Česku nebezpečí pádu sněhu a rampouchů ze střech a roste i pravděpodobnost úrazů na namrzajících...

Prezidenta Pavla v úřadě lidé hodnotí známkou tři. Nad Zemanem triumfuje

Prezidenta Petra Pavla lidé za jeho dosavadní působení v čele státu při známkování jako ve škole hodnotili v průměru...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...