K přerušení Okamurova vystoupení pětikoalice využila to, že místopředseda Sněmovny Jan Skopeček z ODS vyhlásil na deset minut pauzu kvůli nepřítomnosti ministrů.
Co říká zákon o jednacím řádu Sněmovny§ 53 (1) Sněmovna zahajuje své denní jednání nejdříve v 9 hodin a končí nejpozději ve 21 hodin. Hlasování o návrzích zákonů, o pozměňovacích návrzích k nim a o mezinárodních smlouvách vyžadujících souhlas Parlamentu a o změně této doby pro hlasování, lze zahájit nejpozději do 19 hodin. Na návrh nejméně jedné pětiny všech poslanců, případně dvou poslaneckých klubů se může Sněmovna usnést jinak. |
Po přestávce nechal Skopeček hlasovat o návrhu, aby se mohlo jednat i po půlnoci. Hlasovalo se o tom ve 20:07, ačkoli zákon o jednacím řádu Sněmovny to umožňuje jen do 19 hodin.
„To je nastupující totalita a diktatura,“ řekl Okamura. Šéf SPD také kritizoval premiéra Petra Fialu za to, že proti tomuto postupu nezakročil. „Vy jste normální srab,“ prohlásil na adresu premiéra.
„Bezprecedentním způsobem byl porušen jednací řád,“ řekla i šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Upozornila, že návrh na noční jednání nebyl řádně načten na mikrofon ani nezazněl do 19 hodin, čímž byl dvojnásobně porušen jednací řád.
Poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN totiž hlasováním vstoupili do Okamurova vystoupení. Okamura jako šéf strany patří mezi řečníky s přednostním právem, jimž téměř nemůže být odebráno slovo. Plánoval hovořit až do 21 hodin, kdy by jednání muselo skončit. Hnutí ANO si následně vzalo dvouhodinovou pauzu na poradu. „Tady se stala celá série porušení zákona,“ řekla po pauze Schillerová.
Vyzvala proto strany k jednání, aby se dohodly na dalším postupu. Poradu vedení stran a klubů svolala šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. K žádné shodě ale nedošlo.
„ Stali jsme se svědky toho, že jeden člověk může zastavit fungování celé ústavní instituce, které má 200 hlav,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek při nočním pokračování jednání kolem půl druhé ráno.
Šéf poslanců SPD Radim Fiala řekl, že pokračování jednání po 21:00 považuje, vzhledem k tomu, jak toho většina ve Sněmovně dosáhla, za nezákonné. Je podle něj nutné, aby soud rozsekl, zda postup koalice byl, či nebyl v postupu se zákonem.
Potom se u řečnického pultu střídali opoziční poslanci, kteří obšírně představovali návrhy bodů, které by chtěli zařadit na pořad schůze. Témata se týkala aktuálních problémů i událostí – zmíněn byl průjezd amerického vojenského konvoje, energetická krize i důl Turów. Až do brzkých ranních hodin se Sněmovna nedostala ani ke schválení programu jednání.
Totalitní zmetek, říkal o pandemickém zákonu šéf SPD
Vše začalo tím, že si Okamura vzal ve Sněmovně slovo ve 14:12 a mluvil téměř šest hodin. Snažil se tím bránit jednání o novele pandemického zákona. Vládní strany ji chtějí ve Sněmovně projednat poté, co ji vetoval Senát.
Návrh Okamura označil za totalitní zmetek. „Do pandemického zákona vláda překlápí opatření, která jsou možná jen za nouzového stavu,“ řekl.
Po 19:00 se Okamura řídícího schůze, místopředsedy dolní komory parlamentu Jana Skopečka z ODS zeptal, do kolika hodin je jednací den. Skopeček mu odpověděl, že do 21 hodin. Okamura mu opáčil, že toho má připravené ještě hodně, co chce říci.
Dvouhodinou přestávku „na poradu poslaneckého klubu“ do 21 hodin, která by ukončila úterní jednání, si mohl za SPD vzít pouze šéf klubu Radim Fiala, nikoli Okamura.
Odpůrci se znovu sešli u Sněmovny
Když zákon Sněmovnou prošel poprvé, kvůli obstrukcím poslanců SPD jednání trvalo více než 35 hodin a proti normě v blízkosti Sněmovny demonstrovali odpůrci proticovidových opatření.
Zástupci sdružení Otevřeme Česko - Chcípl PES v reakci na opětovné projednávání normy znovu narychlo svolali demonstraci u Sněmovny, aby mohli kritici novely z řad veřejnosti přijít znovu vyjádřit svůj názor na pandemický zákon.
Válek: Když nebude platit pandemický zákon, požádám o nouzový stav
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden v Senátu řekl, že požádá vládu o nouzový stav od března, pokud novela nebude včas přijata. V současné podobě pandemický zákon platí jen do konce února.
„Pokud nebudu mít funkční pandemický zákon, budu muset přijít 1. března na vládu a požádat o vyhlášení nouzového stavu,“ řekl v Senátu překvapivě Válek. Argumentoval, že by neměl jinou možnost, jak zajistit ochranu těch, kteří ji potřebují kvůli covidu. Pandemická pohotovost musí podle něj fungovat ještě v prvních dvou týdnech v březnu. Očekává ale, že Sněmovna přehlasuje veto Senátu.
Ohroženi by bez novely pandemického zákona podle Válka byli senioři v domovech důchodců i zdravotnická zařízení. „Vědomě ohrozíme životy důchodců v lůžkových zařízeních,“ varoval ministr zdravotnictví senátory před důsledky neprodloužení pandemického zákona.
Na jiné údajné úskalí, kdyby zákon nebyl, upozornil Michálek. „Na pandemický zákon je vázáno vydávání certifikátů. Pokud by norma neplatila, ohrozilo by to cestování do zahraničí,“ tvrdí šéf pirátských poslanců.