Kandidáty na ombudsmana jsou (zleva) Stanislav Křeček, Vít A. Schorm a Jan Matys | foto: ČTK / koláž iDNES.cz

Tlak na poslance. Když zvolí Křečka, hrozí Milion chvilek demonstracemi

  • 1434
Poslanci volí nového ombudsmana. Pokud ze tří kandidátů vyberou bývalého poslance za ČSSD a také zástupce končící veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka, hrozí sdružení Milion chvilek pro demokracii, že svolá do ulic protesty. S Křečkem se utkají vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm a advokát Jan Matys.

Před volbou ODS deklarovala, že podpoří Matyse, TOP 09, lidovci i Piráti Schorma , STAN si bude vybírat mezi těmito dvěma kandidáty Senátu.

Fotogalerie

Hnutí SPD Tomia Okamury podpoří Křečka, stejně jako někteří komunisté a sociální demokraté.

Křečka podpoří také Václav Klaus mladší. „Rozmáhá se nám tady nešvar,“ postěžoval si před volbou Klaus a prohlásil, že se pořádají štvanice na některé lidi, kteří se ucházejí o veřejné funkce. Proto dá hlas Křečkovi, i když by podle Trikolóry měl být úřad ombudsmana úplně zrušen.

Rozhodne postoj poslanců ANO. Ti mají podle šéfa klubu Jaroslava Faltýnka volné hlasování a mohou si sami vybrat, koho v tajné volbě podpoří.

„Pokud poslanci hnutí ANO zvolí v zájmu trojice Babiš-Faltýnek-Hrad ombudsmanem Stanislava Křečka, popřou tím smysl a účel celé této instituce. Dnes ombudsman, zítra veřejnoprávní média a jejich kontrolní rady. Nebaví nás jen tak přihlížet postupující agrofertizaci státu a veřejných institucí. Stane-li se pan Křeček ombudsmanem, oznámíme termín, kdy vyjdeme do ulic,“ uvedlo na svých facebookových stránkách uskupení Milion chvilek pro demokracii. Spolek loni pořádal dvě největší veřejná shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné proti premiérovi Andreji Babišovi.

„Vážně se má stát veřejným ochráncem práv člověk, který neoprávněně používal titul JUDr.? Vážně se má stát veřejným ochráncem práv člověk, který během normalizace vynášel do nebes socialistickou revoluci a socialistické volby? Vážně chceme ombudsmanem udělat člověka, který svými výroky utvrzoval režim v době, kdy současná ombudsmanka Anna Šabatová seděla ve vězení za šíření letáků informujících o tom, že ke komunistickým volbám lidé povinně chodit nemusí?“ napsal Milion chvilek pro demokracii.

Za nezávislou justici. Lidé po celé ČR protestovali proti jmenování Benešové

První kolo tajné volby ombudsmana začalo půl hodiny po poledni, případné druhé kolo se má uskutečnit v 18 hodin.

Volit Stanislava Křečka doporučilo svým poslancům vedení sociální demokracie. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky je ale možné, že nikdo nebude zvolen. „Z nálady a z komunikace s kolegy mám pocit, že možná nebude zvolen vůbec nikdo,“ řekl Chvojka v úterý.

12.února 2020 v 09:39, příspěvek archivován: 12.února 2020 v 11:31

Demonstrovat proti tomu co se mi nelíbí je zcela v pořádku. Až Milion chvilek uspořádá demonstraci proti zvyšování nájmů, mohou s mojí účastí počítat...

Souhlasíte s argumenty Milionu chvilek, podle nichž je Křeček jako ombudsman nepřijatelný?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. února 2020. Anketa je uzavřena.

NE 5392
ANO 2315