Sněmovna odložila ratifikaci Lisabonu, Česko začne předsedat EU bez ní

  13:28aktualizováno  18:59
Sněmovna opět přerušila ratifikaci Lisabonské smlouvy. Smlouvou se bude zabývat až 3. února, rozhodlo dnes 159 poslanců na návrh ODS. Ta chtěla nejprve celou schůzi zablokovat, poté souhlasila se zahájením debaty, kterou ale později přerušila. Podpořila ji v tom i téměř celá ČSSD.

Lisabonská smlouva je opět u ledu. Česko bude předseda bez ní. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

Poslanci se začali po více než osmi měsících znovu zabývat Lisabonskou smlouvou, která přes půl roku ležela u Ústavního soudu. Ten nedávno nenašel rozpor s ústavou v těch částech smlouvy, na které se ho tázal český Senát.

Nakonec ale poslanci po pár hodinách rozpravy poslali smlouvu opět "k ledu". Sněmovna totiž 159 hlasy odsouhlasila návrh ODS, aby se schůze přerušila až do 3. února. Česká republika tak zahájí předsednictví bez ratifikace smlouvy.

Paroubek otočil o 180 stupňů

Na včasnou ratifikaci přitom tlačili jak zelení, tak křesťanští a sociální demokraté. Všichni ale dnes přerušení schůze podpořili. Z ČSSD byl proti jen jeden poslanec, dále nesouhlasilo pět lidovců a dvě zelené rebelky.

"Nevím, že bychom nějak výrazně vystupovali (proti odkladu)," řekl iDNES.cz předseda Jiří Paroubek. Ještě o víkendu přitom občanské demokraty varoval, že pokud tak učiní, mohou zapomenout na dohodu o klidu během českého předsednictví.

"Všechny členské země EU podrobily tuto smlouvu souhlasu zákonodárců či veřejnosti. Jsme jediným národem, který tak neučinil. Buď bude smlouva urychleně ratifikována, nebo ať vláda zapomene na jakoukoliv spolupráci během předsednictví," řekl ještě dnes ve Sněmovně Paroubek. Nakonec pro odklad sám hlasoval.

"V tuhle chvíli bychom pro ratifikaci nesehnali hlasy. Doufám, že až za týden budu mluvit s panem Topolánkem, že o těchto věcech budeme hovořit. Doufám, že v ODS je dobrá vůle přistoupit k ratifikačnímu procesu s plnou odpovědností," vysvětlil svůj postoj šéf socialistů, který vkládá naděje v "prolisabonský" přístup většiny ODS deklarovaný na víkendovém kongresu.

Paroubek se sešel s Topolánkem ještě během schůze. Tam zřejmě došlo k dohodě, kterou ale Paroubek nechtěl blíže specifikovat. "Viděli jsme se ve ‚státních aktech‘ (místnost ve Sněmovně, pozn. red.) na zcela veřejném prostranství, relevantní jednání proběhne až příští týden," řekl iDNES.cz.

Topolánek měl Paroubkovi pohrozit tím, že pokud nebude souhlasit s odkladem, shodí občanští demokraté smlouvu ze stolu úplně. K jejímu přijetí je potřeba ústavní většina a bez ODS by ji příznivci smlouvy dohromady nedali. ODS totiž nehodlá smlouvu podpořit, dokud nebude mít schválený radar, řekl iDNES.cz jeden z poslanců.

Proti odkladu dnes hlasoval jediný poslanec ČSSD. "Jsem přesvědčen, že se Lisabonská smlouva měla schválit do našeho předsednictví. Je to ale zřejmě věcí politické dohody mezi ODS a ČSSD," řekl iDNES.cz Antonín Seďa. "Podle mého názoru zřejmě předseda Paroubek vycítil, že ODS potřebuje určitý čas, aby si to vyjasnila v poslaneckém a senátorském klubu. Beru to spíš jako taktickou záležitost, která umožní, aby Lisabonská smlouva byla v únoru schválena," dodal.

Otočila i ODS

Složité jednání probíhalo dnes už kvůli samotnému schválení programu schůze. Původně ODS zvažovala, že by spolu s KSČM prosadila zablokování schůze neschválením jejího programu.

I občanští demokraté si svůj postoj nakonec rozmysleli. Nakonec program podpořily všechny koaliční strany a ČSSD, proti bylo jen 26 komunistů, čtyři občanští demokraté a Miloš Melčák. Sedmnáct poslanců se zdrželo hlasování.

"Nebudeme blokovat dnešní program schůze, která má zahájit pokračování ratifikačního procesu," oznámil těsně před začátkem schůze premiér Mirek Topolánek. "Nejsme ale připraveni dnes o Lisabonské smlouvě hlasovat," dodal vzápětí.

ON-LINE reportáž

Jak poslanci jednali o Lisabonské smlouvě

Postoj ODS má podle premiéra tři důvody. Až příští týden se uskuteční plánovaná schůzka Mirka Topolánka a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, kde by se oba lídři měli bavit o podmínkách příměří během českého předsednictví. "K jednání ještě nedošlo a v tuto chvíli mi hlasování o Lisabonské smlouvě, které je vázáno na případnou dohodu, přijde jako předčasné," řekl k tomu premiér.

Druhým důvodem je podle něj víkendové usnesení kongresu ODS, který zákonodárcům důrazně doporučil, aby prosadili hlasování o smlouvách s USA o radarové základně dříve než Lisabonskou smlouvu. "Usnesení váže hlasování o Lisabonské smlouvě nepřímo na ratifikaci smluv s USA," dodal Topolánek.

Smlouva navíc dosud nebyla v některých sněmovních výborech projednána. "Ještě nebyla ukončena diskuse a nebyla přijata usnesení," řekl premiér s tím, že je ještě potřeba změnit kvůli určitým částem Lisabonské smlouvy jednací řád Sněmovny a Senátu.

"Proto nebudeme hlasovat o Lisabonské smlouvě i v takovém případě, kdy by k hlasování náhodou došlo," uzavřel šéf vlády a ODS. Dnešní přerušení není podle něj definitivní rozhodnutí, že by ODS neratifikovala Lisabonskou smlouvu, zdůraznil.

Věc ještě projednal před začátkem schůze s lídry koaličních stran, ti prý už rámcově s takovým řešením souhlasili, uvedl.

Ministr Cyril Svoboda nicméně před schůzkou řekl, že KDU-ČSL trvá na ratifikaci do konce letošního roku, aby smlouva byla přijata nejpozději do Silvestra. Totéž zopakoval na plénu Sněmovny.

"Ratifikaci Lisabonské smlouvy do konce tohoto kalendářního roku nic nebrání," přidal se k němu ministr školství Ondřej Liška ze Strany zelených. Ten se nakonec při hlasování zdržel.

Stejný postup zkusí ODS i v Senátu

Podobně jako dnes bude ODS postupovat i při zítřejší schůzi Senátu. Pokusí se prosadit odklad smlouvy do doby, než senátní výbory projednají verdikt Ústavního soudu k tomuto dokumentu.

ODS by mohla najít pomoc hlavně u lidovců, kteří ale zatím chtějí, stejně jako sociální demokraté nebo Klub otevřené demokracie, smlouvu schvalovat ještě tento týden.

"Budeme doporučovat, aby výrok Ústavního soudu ještě projednaly výbory," řekl ČTK místopředseda Senátu Jiří Liška z ODS. Občanští demokraté by mohli schvalování smlouvy zablokovat, protože mají 36 z 81 senátorů. Pro přijetí smlouvy je v horní komoře třeba ústavní většiny, tedy 49 hlasů.

kdo nepodpořil schválení programu

celá KSČM

Juraj Raninec, Jan Schwippel, Miloš Melčák (nezařazení)

Vlastimil Tlustý, Aleš Rádl (ODS)

zdrželi se:

Ladislav Šustr (KDU-ČSL)

Břetislav Petr (ČSSD)

Zdeněk Boháč, Vladislav Vilímec, Boris Šťastný, Mirek Topolánek, Zdeněk Prosek, Jiří Janeček, Miroslav Krajíček, František Laudát, Helena Malotová, Alena Páralová, Aleš Řebíček, Lucie Talmanová, Pavel Bohatec, Jan Klas, Zdeněk Lhota (ODS)

zdroj: www.psp.cz

Proti Lisabonu demonstrovaly desítky lidí

Nesouhlas s Lisabonskou smlouvou vyhnal do ulic metropole dvě desítky lidí. Se svíčkami a státní vlajkou se sešli na Křižovnickém náměstí a vydali se přes Karlův most na Malou Stranu, kde o smlouvě jednala Sněmovna. Po půl hodině akci na Malostranském náměstí ukončili.

Protest organizovala strana Právo a spravedlnost (PaS) společně s občanskou iniciativou D.O.S.T. Účastníci průvodu po cestě vykřikovali hesla "Lisabonská smlouva ne", "Ať žije prezident" nebo "Samostatný stát". Protest se obešel bez incidentů, uvedla ČTK.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Najdete na iDNES.cz