Kvůli riziku terorismu může vzniknout ochranná zóna kolem Sněmovny

  15:05aktualizováno  16:32
Možnostmi, jak zlepšit ochranu sídla Sněmovny v Praze na Malé Straně, se zabývají poslanci. V ulicích kolem Parlamentu může vzniknout chráněná zóna, kde úřady omezí parkování a parlamentní stráž v ní bude kontrolovat pohyb vozidel i lidí. Už se tím zabýval výbor pro bezpečnost, nyní to mají posoudit jednotlivé kluby.

Budova Sněmovny v Praze na Malé Straně ve Sněmovní ulici | foto: Profimedia.cz

„Sídlo Parlamentu České republiky je v porovnání s jinými parlamenty v Evropě jedno z nejméně chráněných míst. Když jsem viděl, jak je chráněná americká ambasáda, kde kontrolují auta, která projíždějí kolem, tak jsem byl udivený, že před Sněmovnou klidně může zaparkovat dodávka, která bude v sobě mít trhavinu a může to tam bouchnout,“ řekl iDNES.cz poslanec za hnutí ANO Milan Brázdil.

Stačí dodávka s výbušninami a máme po Parlamentu, řekl Koten

„Policisté hlídají okolo, jenže jednací sál je přímo do ulice. A v případě, že by chtěl někdo spáchat teroristický útok, tak stačí, aby tam postavit jakoukoli dodávku naplněnou výbušninami a máme po Parlamentu i po poslancích. Takže ten režim by se měl nějakým způsobem změnit,“ řekl iDNES.cz šéf výboru pro bezpečnost Radek Koten. „Když náš Parlament navštívili Izraelci, tak absolutně nechápali, že jednací sál a jiné jednací místnosti mají okna do ulice,“ dodal Koten.

Myšlenka ochranné zóny kolem Poslanecké sněmovny pochází ještě minulého z volebního období, kdy na její realizaci podle Brázdila už nezbyl čas. Jedná se o možnou změnu zákona o sídle Parlamentu. „Kluby mají tu věc prodiskutovat a říci, zda je to žádoucí, nebo ne. „Jde o to, aby tam nemohl projet, kdo chce,“ uvedl Brázdil.

Ochranná zóna by zahrnovala Sněmovní, Tomášskou, Thunovskou a Zámeckou ulici, část Letenské ulice mezi Malostranským náměstím a Josefskou, ulici U Zlaté studně a Malostranské a Valdštejnské náměstí. Parkování v zóně by bylo možné se souhlasem sněmovního kancléře. Logicky by tak na souhlas s parkováním dosáhli nejsnáze právě poslanci.

Člen bezpečnostního výboru za Piráty Lukáš Kolářík je k užitečnosti chystaného opatření mírně skeptický. „Teroristi nejsou hloupí. Když na něco útočí, tak si vybírají takový cíl, aby způsobili co největší poškození nebo citovou újmu lidem, kteří žijí v té lokalitě. Obávám se, že jsou natolik chytří, že by si nevybrali Parlament jako cíl svého útoku, protože většina národa kromě blízkých rodinných příslušníků poslanců by jásala radostí,“ uvedl Kolářík. 

„Nejsem si jist, jestli rozšiřovat to zabezpečení, ale pokud se kolegové domnívají, že ano, tak bych s nimi souhlasil,“ připustil.

Mezi poslanci z bezpečnostního výboru však převažuje názor, že Sněmovnu je třeba lépe chránit. „Ne proto, že by se poslanci báli, že by chtěl někdo na ně páchat teroristický útok, ale spíše proto, že to je běžné zabezpečení v civilizovaných zemích, kde sídlí Parlamenty takhle v centru,“ uvedla ve čtvrtek poslankyně Jana Černochová z ODS.

Všichni podle ní udělají maximum pro to, aby to minimálně omezilo lidi, kteří tam bydlí. Jde o to, aby si tam nezkracovali cestu řidiči, kteří by do oblasti ani vjíždět nemuseli,“ řekla Černochová. Jedno z ochranných opatření by měly být bezpečnostní sloupky, které by byly propojené s kamerovým systémem a mohly by na nějakou dobu zamezit ve vjezdu. „Když jedete do izraelského Knesetu, tak tam máte tři kontroly, než vás vůbec vpustí na nějakou dostupnou vzdálenost k tamním poslancům,“ argumentuje.

„Já jsem tomu nakloněn. Je lepší rizikům přecházet, než to řešit ex post,“ podpořil vznik ochranné zóny Sněmovny i komunista Zdeněk Ondráček.

Neměla by to být uzavřená zóna, řekl Rakušan. Lidovci jsou proti

Rezervovanější postoj má první místopředseda STAN Vít Rakušan. „Chápu, že nějaká bezpečnostní rizika teď objektivně zvýšená jsou. Umím si představit kontrolu vjíždějících vozidel, to by asi logiku mělo, ale neměla by to být nějaká neprůchozí, uzavřená zóna,“ řekl.

Jasně se proti změně postavili lidovci. „My jsme to řešili u nás na klubu a nevidíme důvod, abychom zpřísňovali bezpečnostní pravidla,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

Vyjádření politiků naznačují, že by změna zákona mohla projít. Teď jde o to, jestli ji budou prosazovat ve chvíli, kdy nebude jednomyslná shoda všech stran ve Sněmovně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz