Podle atmosféry v kuloárech to už odpoledne vypadalo, že je o osudu smlouvy ve Sněmovně rozhodnuto.
"V šest začneme, v sedm máme odhlasováno a jdeme domů," debatovali dva zákonodárci během chůze sněmovní chodbou. "Už se to na výborech probíralo nesčíslněkrát. Všichni vědí, o co jde. Věřím, že není důvod dále vyčkávat," tvrdil zase vicepremiér a ministr pro věci EU Alexandr Vondra. - čtěte ODS ustoupí ČSSD, schválí Lisabonskou smlouvu
Sněmovna se skutečně krátce po osmnácté hodině vrátila k mimořádné schůzi, která začala před čtrnácti dny. Kvůli dlouhé rozpravě však nakonec hlasování nestihla. Předseda Sněmovny jednání přerušil do zítřejšího rána. Po 21. hodině už totiž poslanci nemohou hlasovat.
reportáž ze sněmovny čtěte zde:Poslanci jednali o Lisabonské smlouvě |
Zástupce výboru pro EU Jan Bauer navrhl Sněmovně hned na úvod usnesení, ve kterém by s Lisabonskou smlouvou vyslovila souhlas. Zároveň doporučil schválit deklaratorní usnesení v tom smyslu, že Sněmovna trvá na tom, že Lisabonská smlouva nemůže nijak zasáhnout do poválečného uspořádání země.
Předseda ODS Mirek Topolánek tímto prohlášením chce ukonejšit kritiky smlouvy, kteří mají obavu, že by dokument vedl k navrácení majetku sudetským Němcům.
Komunisté neuspěli se snahou schůzi přerušit
Komunisté Lisabonskou smlouvu nepodporují a spěch se jim nelíbí. Připomínají, že ještě nejsou schváleny novely jednacího řádu. Na této podmínce ratifikace se přitom Sněmovna před časem dohodla. Navíc ve druhém čtení leží komunistický návrh na referendum o Lisabonské smlouvě. - čtěte KSČM s rebely protlačili referendum o Lisabonu
"Budeme chtít, aby se přednostně projednaly tyto dvě věci," řekl iDNES.cz předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.
Nakonec však se svým návrhem neuspěli. Předseda KSČM Vojtěch Filip sice navrhoval, aby Sněmovna projednávání smlouvy přerušila až do doby, než se vyjádří k referendu, odložení však podpořilo jen 38 poslanců.
"My to nepodpoříme. Referendum je v zásadě dobrá věc, ale v tomto případě by to znamenalo ztrátu zhruba roku," řekl novinářům ještě před hlasováním Paroubek.
Komunista Václav Exner později navrhl další přerušení do 24. března, aby výbory stihly dokončit svá stanoviska. Ani tento návrh neprošel, získal podporu jen 39 poslanců.
Příznivci: Musíme ratifikovat. Odpůrci: Je to podvod na voličích
U mikrofonu se během večera střídali zapřísáhlí podporovatelé i odpůrci evropské integrace.
"Když bychom smlouvu odmítli, v Evropě by to vyvolalo pozdvižení," hrozil ve Sněmovně premiér Mirek Topolánek. Země by se podle něj dostala na periferii Evropy. "Neratifikace nám nepřináší vůbec nic, měli bychom Lisabonskou smlouvu ratifikovat. Mé rozhodování je velmi racionální, nejásám nad smlouvou, ale budu hlasovat pro a vyzývám k tomu i své kolegy," řekl Topolánek.
"Další pokusy nejsou ničím jiným než cynickou zdržovací taktikou," varoval vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík před případným dalším odložením hlasování.
"Nemusíme se bát, že zájmy České republiky budou položeny jako obětní beránek na oltář EU," ubezpečoval zase předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Opačného názoru byli naopak hosté na galerii. Asi desítka lidí držela při jednání Sněmovny transparenty se sloganem "NE Lisabonské smlouvě, ANO Evropské unii," které nechala vyrobit europoslankyně Jana Bobošíková. Odpůrci smlouvy, například poslanci Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý, měli zase na klopě saka placku se stejnými slovy.
"Je to podvod na voličích, evropských i českých," kritizoval smlouvu rebel Jan Schwippel (zvolen za ODS). Slova jeho předřečníků, kteří smlouvu vítají, mu prý připomínají časy dávno minulé.
Smlouva zavádí novou Evropskou unii, připomněl její první paragraf. "Pokud toto není revoluce, tak už nevím, co je revoluce," řekl. Argumentoval také zahraniční analýzou, podle níž zemí, která nejvíce prodělá přechodem ze smlouvy z Nice k Lisabonské smlouvě, bude právě Česká republika.
"Nemohu hlasovat pro to, aby dnešní členské státy byly sníženy na úroveň regionů a jejich pravomoci dosahovaly na pravomoci provincií," apelovala na poslance Eva Dundáčková z ODS.
Smlouva projde, naznačuje politická dohoda
I tak nejspíš Lisabonská smlouva projde. ODS tvrdí, že podmínky, které si dala, jsou splněny.
Skupina poslanců napříč politickým spektrem předloží při nejbližší příležitosti novely jednacího řádu obou komor, které mají být pro parlament pojistkou, že vláda při předávání kompetencí do Bruselu Sněmovnu ani Senát neobejde.
"Vstoupí-li Lisabonská smlouva v platnost, umožní další převádění kompetencí na evropskou úroveň dokonce bez souhlasu parlamentu. Některé země si tak vyhrazují tzv. vázaný mandát, kdy se exekutiva (vláda) bude muset zeptat parlamentu. My tedy děláme stejné opatření jako třeba Holandsko, Británie nebo Finsko," vysvětlil dnes Vondra.
Podle něj se proto může přistoupit k hlasování. "Byla učiněna politická dohoda, novely jednacího řádu jsou připraveny. Vláda to určitě podpoří a myslím, že se to stihne celé projednat a schválit tak, aby se k tomu mohl vyjádřit i Senát," míní vicepremiér.
Opozice krok vlády vítá. "Sláva. Jsem rád, že už to bude schválené alespoň ve Sněmovně, protože už to byla trochu ostuda v Evropě," řekl novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj se pak poslanci budou moci konečně věnovat boji proti krizi.
Nejsilnější vládní strana si na prosincovém kongresu odhlasovala, že nejprve má schválit umístění radaru, než přikročí k euroústavě. Podle Vondry to však žádný ústupek není.
"V Senátu radar prošel, Lisabon zatím neprošel ani v Senátu, ani ve Sněmovně. I když se přistoupí k hlasování ve Sněmovně, stále ještě Lisabon nebude ratifikován v Senátu," řekl Vondra na dotaz iDNES.cz.
Poslankyně ODS Alena Páralová dnes znovu potvrdila, že když její strana smlouvu v obou komorách schválí, stranu opustí. Přestoupila by pak nejspíše ke Svobodným.
Co zaznělo ve Sněmovně"Pokud bychom Lisabonskou smlouvu odmítli, tak to samozřejmě něco vyvolá v Evropě. Nevím přesně co, možná pozdvižení, možná něco víc. Na to jsme schopni se zřejmě politicky připravit. Nevím, jestli jsme schopni na to připravit českou společnost." Mirek Topolánek, ODS "Strana zelených bude s radostí hlasovat pro Lisabonskou smlouvu a pro Českou republiku jako pozitivního a konstruktivního člena Evropské unie." Martin Bursík, SZ "Nebojme se tedy přikročit k hlasování. Čas na to máme podle mého názoru nejvyšší. Nezapomínejme, že Česká republika se jako jediná členská země Evropské unie k Lisabonské smlouvě ještě nevyjádřila. Obavy na straně našich evropských partnerů tedy přirozeně rostou. Klesá tím však i kredibilita naší země na evropské scéně." Jiří Paroubek, ČSSD "Také si oddychnu, až to dnes schválíme, přestože si myslím, že Lisabonskou smlouvu nepotřebujeme. Nesouhlasím téměř s ničím, co řekl Lubomír Zaorálek. Nebrání mi to ale v tom, abych pro to hlasoval." Mirek Topolánek, ODS "Ve Francii se rozhodla vláda změnit ústavu kvůli tomu, aby tam referendum v této věci nebylo povinné, aby znovu neriskovali to, že občané po Ústavě pro Evropu neschválí ani Lisabonskou smlouvu." Václav Exner, KSČM "Další věc, ve které Lisabonská smlouva ohrožuje zájmy České republiky, je to, že pokud bude ratifikována Lisabonská smlouva, tak pravděpodobně nedojde k vybudování radarové stanice na území naší země." Jan Schwippel, ODS "Nebude trvat dlouho, kdy budeme na základě Lisabonské smlouvy v zájmu Evropy přehlasováni. Toho se tady, dámy a pánové, ještě dožijeme." Vlastimil Tlustý, ODS "Historici pracují se symboly a novináři se zjednodušováním. Mějme tedy na paměti to, že mohou jednou přirovnávat dnešní proces k opačnému procesu, když jsme se emancipovali od Vídně, nyní naopak předáme část moci do Bruselu." Zdeněk Prosek, ODS |