Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Sněmovna: Krizi vyřeší odchod Hodače

  1:11
Poslanecká sněmovna po více než čtrnácti hodinách odhlasovala, že krizi v České televizi mimo jiné vyřeší odchod současného ředitele Jiřího Hodače. Dále požaduje, aby Rada ČT obnovila řádné vysílání včetně vyváženého zpravodajství. Sněmovna dále konstatovala, že Česká televize neplní podle zákona veřejnoprávní poslání. Poslanci tím udělali první krok k případnému odvolání Rady ČT.

Jednání poslanců a vývoj krize v ČT jsme podrobně sledovali ZDE.

Sněmovna může Radu ČT odvolat pokud podobné usnesení schválí ještě jednou během příštích šesti měsíců. Nelze vyloučit, že sněmovna o této věci bude znovu hlasovat již při mimořádné schůzi, která se má konat 12. ledna.

Předseda Rady ČT Miroslav Mareš po hlasování sněmovny vzal usnesení pouze na vědomí. Důsledky, které z něj vyplývají, však chce nejprve konzultovat se členy své rady a s Hodačem.

Pro usnesení, které sněmovna přijala, hlasovalo 96 poslanců,především z ČSSD, Unie svobody a KDU-ČSL.

Po hodinovém přerušení ČT2 opět vévodilo jednání poslanců
Už od desáté hodiny dopoledne diskutují poslanci o krizi v České televizi. Předsedající schůze Ivan Langer (ODS) přerušil před devatenáctou hodinou jednání. Jako důvod uvedl to, že ČT2 přestala vysílat přímý přenos z jednání. Předseda sněmovny Václav Klaus svolal sněmovní grémium, které se mělo dohodnout o dalším postupu. "Považuji přerušení přímého přenosu ze sněmovny za skandální," řekl Klaus.

Krátce na to ČT2 přímý přenos z jednání obnovila. "Výpadek v přímém přenosu zavinila technická chyba," řekl zpravodaji iDNES Hodačovým týmem odvolaný ředitel výroby a techniky ČT Vít Novotný, který se připojil ke stávkujícím zaměstnancům.

Vysílání přerušeno podle Novotného být v žádném případě nemělo. "Vysílání mělo jít do zblbnutí. Projevy poslanců, které nebyly v přímém přenosu, odvysíláme po skončení jednání," dodal Novotný.

Zeman zopakoval, že bude hlasovat pro odvolání Hodače
Premiér Miloš Zeman řekl, že bude hlasovat pro usnesení, které povede k odvolání ředitele ČT Jiřího Hodače, protože selhal jako manažer. Na druhou stranu nepřímo napadl vzbouřence, které obvinil z porušování zákona a odsoudil všechny politiky, kteří to podporují, včetně prezidenta Václava Havla. Mezi prvními vystoupil i šéf poslanců Václav Klaus, který odsoudil demonstraci na Václavském náměstí jako manipulaci lidí a podržel nového ředitele ČT Jiřího Hodače.

"Hodač byl diskvalifikován předem," prohlásil Klaus. Dále oznámil, že vyhověl žádosti některých poslanců a svolal na pátek 12. ledna další mimořádnou schůzi k zákonu o České televizi.

Místopředseda vlády Pavel Rychetský poděkoval vzbouřeným zaměstnancům ČT za to, jak vstoupili do stávky.

"Chtěl bych poděkovat těm, kteří legálně vstoupili do stávky, nepoškodili majetek a neohrozili životy. Není tedy důvod, aby vláda zasahovala do věcí, kde má nulové kompetence. Situaci musí posoudit soud," řekl Rychetský.

V bouřlivé diskusi, která je občas přerušována potleskem i pískotem, dopoledne vystoupilo 13 poslanců (podrobnější informace z vystoupení poslanců najdete ZDE).

Rebely z ČT podpořilo přes sto tisíc lidí

+ další nejdůležitější události ve sporu o ČT ze čtvrtka 4. ledna najdete ZDE

Jaromír Talíř (KDU-ČSL) z mediální komise hned v úvodu jednání vyslovil údiv nad tím, že na mimořádné schůzi sněmovny věnované výhradně situaci v ČT nepřišel předseda Rady ČT Miroslav Mareš. Ten se omluvil s tím, že je v Brně, kde má nějakou schůzku. Do sněmovny přišel až odpoledne.

Poslanci za ČSSD se často odvolávali na slova šéfa jejich poslaneckého klubu Zdeňka Škromacha. "Pokud Jiří Hodač z funkce ředitele České televize neodstoupí, vyzývá sněmovna Radu ČT, aby na svém zasedání dne 8. ledna Jiřího Hodače z funkce ředitele ČT odvolala," řekl Škromach, když četl text, který navrhl jako konečné usnesení sněmovny.

Doslovný přepis části projevu Václava Klause týkající se přímo Jiřího Hodače

"Je naprosto evidentní, že v tomto schématu nejde o ředitele. O těch dosavadních těžko může někdo říci, že byli dobří.

Ten poslední z nich ale k normální práci nedostal sebemenší příležitost, takže debatovat dnes o jeho kompetentnosti či nekompetentnosti je naprosto zbytečné, protože o kompetentnost v žádném případě nejde. Každý aspoň trochu pozorný pozorovatel těchto událostí od počátku ví, že kdosi má zájem na maximální eskalaci této krize.

Proto se zcela záměrně vylučuje jakékoliv jednání, proto se zcela záměrně vylučuje jakékoliv hledání kompromisu jako metoda řešení tohoto sporu. Proto se hraje na ostří nože, proto se vše hraje tak, aby se vytvořilo co možná největší společenské napětí, které by bylo pokud možná co nejvíce viditelné pro veřejnost. Já připouštím, že tomu některými svými neobratnými kroky napomohl i nový ředitel.

Přesto není vůbec jasné, co tento člověk učinil tak hrozného, že je třeba vytáhnout do ulic bránit svobodu slova. Z čeho kdo usoudil, že je právě jeho jednáním ohrožena svoboda slova? Kdo a proč také přišel na to, že je tento člověk spojen s ODS? Stačilo, že o něm kdosi řekl, že jeho jméno padlo při hledání tiskového mluvčího ODS, tento člověk byl předem a okamžitě diskvalifikován. Opakuji, snad již po tisící, že pan Hodač spojen s ODS nebyl a není a doufám, že už k tomu žádné další důkazy a argumenty dodávat není třeba."

Zeman obvinil Havla, že nabádá k porušování zákonů
Premiér Miloš Zeman před poslanci zopakoval, že je pro odvolání generálního ředitele Jiřího Hodače, ačkoliv původně nebyl.

Má pro odvolání dva důvody: i když souhlasil s tím, že byl Hodač předem diskvalifikován, dopustil se první hrubé chyby tím, že zcela přerušil vysílání a pak tím, že do funkce finančního ředitele jmenoval Jindřicha Beznosku, který může být podle premiéra podezřelý z trestných činů velké ekonomicky hodnoty. "Je to manažerské selhání par excellence."

Premiér na adresu prezidenta v závěru svého více než půlhodinového projevu prohlásil: "Každý z nás, byť by to i byla hlava státu, kdo vyzývá k porušování platných zákonů, nemá podle mého názoru v české politice co dělat."

Podle návrhu ČSSD, o kterém bude sněmovna hlasovat v závěru dnešního jednacího dne, by sněmovna měla vyzvat Radu ČT, aby zajistila průhlednost financování ČT včetně forenzního auditu.

Jednání provázejí protesty
Před budovou Poslanecké sněmovny dopoledne postávala zhruba stovka lidí, někteří měli transparenty. Desítky lidí se usadilo na galerii pro hosty, odkud sledují projevy poslanců. Většina jich má červenobílé stužky a hlásí se ke vzbouřeným zaměstnanců.

Předsedající František Brožík (ČSSD) po polední pauze vyzval diváky na galerii, aby se tak nahlas neprojevovali během vystoupení jednotlivých poslanců. Ti po vystoupení Vlasty Parkanové tleskali. "Jinak zařídím, aby byla galerie prázdná," varoval Brožík. Jakmile to dořekl, diváci začali skandovat: "Hanba! Hanba!" A galerii sami opustili, poté Brožík jednání přerušil na dvacet minut.

Výsledek jednání poslanců nelze odhadnout
Jednání ve sněmovně nemá předem daného jasného vítěze. Síly jsou v tomto sporu rozloženy rovnoměrně.

Čtvrteční sedmihodinové jednání mediální komise a kulturního výboru sněmovny o České televizi skončilo krachem. Poslanci žádné usnesení nepřijali, nebyli schopni se shodnout téměř na ničem jen na tom, že vyslechli zprávy Rady ČT o situaci v televizi.

Na jedné straně stojí ve sněmovně zejména strany Čtyřkoalice, které požadují Hodačovu rezignaci a odchod Rady ČT, která jej do funkce vybrala. Naopak hlavně poslanci ODS jsou přesvědčeni, že zákon stojí na straně nového vedení televize a kritizují stávkující zaměstnance.

Někteří z kritiků stávky připouštějí i Hodačův odchod, ale za podmínky, že z veřejnoprávní televize odejdou i někteří ze vzbouřenců. O tom, k jakému závěru sněmovna dospěje, tak zřejmě rozhodnou postoje zástupců dalších stran.

Ministr kultury už Hodače zažaloval
Poté, co ministr kultury Pavel Dostál obdržel analýzu právní kanceláře, zažaloval ředitele České televize Jiřího Hodače za spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, trestného činu poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, popřípadě jiného deliktu.

Dostál se zlobí, že Hodač nedovolil ve středu 3. ledna odvysílat pořad "21", protože ho vysílali stávkující zaměstnanci. V tomto pořadu chtěl Dostál jako člen vlády informovat veřejnost o obsahu jejího středeční jednání a o postoji vlády a aktuálním vývoji krizové situace v ČT.

Hodač podle něj: "porušil své povinnosti stanovené zákonem a způsobil majetkovou a především nemajetkovou újmu oznamovateli, jakož i dalším osobám. Svým jednáním dále způsobil porušení plnění služby veřejnoprávní televize veřejnosti."

Na Hodače je nyní podáno 29 trestních oznámení, na stávkující zaměstnance ČT tři, které podalo Hodačovo vedení televize. Většina žalob na Hodače pochází z Prahy, dvě z Olomouce.

Hodačův tým pracuje na pěti místech Prahy
Zpravodajství České televize vysílané týmem Jiřího Hodače vzniká na pěti místech Prahy. Ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková i šéfredaktor Stanislav Kněnický připouštějí, že zpravodajství nemá standardní kvalitu. Podle nich se to změní, až se dostanou do velína na Kavčích horách, z něhož nyní vysílají stávkující redaktoři ČT. Kdy se tak stane, nechtějí odhadovat.

Zprávy Hodačova týmu se kompletují ve velíně, který vznikl v sídle vršovické televizní firmy ACE. Střižny jsou na dalších třech místech Prahy. Potom, co Kněnický zpravodajskou relaci předtočí, putuje na Barrandov, odkud je vysílána.

V Praze pracuje pro Hodače šest štábů, které dříve pracovaly pro soukromé televize. "Jsou tu i lidé z rozhlasu, žádní přeběhlíci z ČT se nepřihlásili," řekl Kněnický ČTK poté, co rychlý posel vyrazil v 18.57 hodin z vršovické ulice Na kovárně na Barrandov s předtočenými Událostmi, jejichž vysílání začíná v 19.15 hodin.

Zdravotní stav Hodače se zlepšil
Generální ředitel České televize Jiří Hodač, který byl ve čtvrtek v komatu převezen do motolské nemocnice (podrobnosti ZDE), je na tom podle oficiálního sdělení lépe. Podle Jaromíra Morávka z tiskového oddělení nemocnice, je Hodačův stav stabilizovaný, vyšetření neprokázala žádné závažné organické onemocnění, na jednotce intenzivní péče však ještě zůstane.

Hodačův sekretariát v noci na pátek bez bližších podrobností sdělil, že ředitel již začal z nemocničního lůžka komunikovat s managementem ČT. Věra Valterová, kterou Hodač před několika dny pověřil řízením právního a personálního útvaru ČT, potvrdila, že se Hodač chce v pondělí vrátit zpět do úřadu.

Hodač podle pracovníků jeho sekretariátu nikoho neurčil, aby převzal veškeré jeho pravomoci. Bobošíková však potvrdila, že má právo přepínat vysílání. "Moje plná moc platí do 7. ledna," doplnila.

Kvůli náhlým zdravotním potížím byl Hodač v nemocnici i loni v srpnu, a to v den, kdy rezignoval na funkci ředitele zpravodajství ČT. Své zdravotní potíže tehdy neupřesnil.

Velín už není neprodyšně uzavřen
Novináři ze stávkující redakce zpravodajství České televize, kteří protestují proti řediteli Hodačovi, už zřejmě nejsou ve velíně redakce uzavřeni tak neprodyšně jako dosud.

Velín redakce sice hlídá bezpečnostní služba, která má příkaz nikoho nepouštět dovnitř, ale už není tak nesmiřitelná. "Není to žádná dohoda s bezpečnostní službou, je to naše síla," řekl reportér Patrik Kaizr, který patří mezi nejvýraznější osobnosti okupující velín. I on se už z místnosti dostal a vrátil se zpátky.

Jiří F. Potužník z krizového výboru doplnil: "Když jde dostatečně početná skupina, dostatečně rychlá, ve vhodný okamžik, tak dovnitř pronikne". Upozornil také, že
novináři z jiných médií se do velína i ven běžně dostanou.

Soud řekl, že o přerušování vysílání rozhodnout nemůže
Obvodní soud pro Prahu 4 zastavil řízení o návrhu sedmi čtyřkoaličních a nezávislých senátorů. Žádali, aby soud generálnímu řediteli ČT Jiřímu Hodačovi a Českým radiokomunikacím zabránil v přerušování televizního vysílání.

"Řešení tohoto požadavku nespadá do pravomoci soudu", zdůvodnil to předseda Obvodního soudu Prahy 4 Lubomír Novák.

Kvůli nekompetentnosti soudu v dané věci bude podle něj návrh postoupen k vyřízení příslušným orgánům. Žádost týkající se žalované ČT postoupí soud Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. "Pokud jde o žalovaného pana Hodače, postupuje se věc Radě ČT, pokud jde o České radiokomunikace, postupuje se věc Českému telekomunikačnímu úřadu," vysvětlil předseda soudu.

Předseda mediální komise Ivan Langer hovoří s předsedou Poslanecké sněmovny a ODS Václavem Klausem na schůzi Poslanecké sněmovny, která se zabývala krizí v České televizi (5. ledna 2001).

Příznivci vzbouřených zaměstnanců České televize s transparenty se sešli před vstupem do Poslanecké sněmovny v Praze, která se začala zabývat krizí v ČT (5. ledna 2001).

Příznivci vzbouřených zaměstnanců České televize (ČT) s papírovými krabicemi připomínajícími televizor na hlavách se sešli před vstupem do Poslanecké sněmovny v Praze, která se začala zabývat krizí v ČT (5. ledna 2001).

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Ivan Langer hovoří s předsedou Rady České Televize Miroslavem Marešem, který byl přizván na jednání Poslanecké sněmovny o kritické situaci v ČT (5. ledna).

Předseda Rady České Televize Miroslav Mareš byl přizván k jednání Poslanecké sněmovny, která se v Praze zabývala krizí v České televizi (5. ledna 2001).

Občané skandující "hanba, hanba," opouštějí sněmovní galerii pro hosty poté, co byli vyzváni řídícím schůze Františkem Brožíkem ke klidu s tím, že jinak bude galerie vyprázdněna (5. ledna 2001).

Premiér Miloš Zeman po svém projevu v Poslanecké sněmovně, která jednala o kritické situaci v České televizi. Vlevo místopředseda vlády Pavel Rychetský (5. ledna 2001).

Ostrá diskuse mezi předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem (dole) a poslancem Ivanem Pilipem se strhla poté, co se účastníci schůze dolní komory parlamentu dozvěděli o přerušení přímého televizního přenosu.

Pohled do "velína" týmu generálního ředitele České televize Jiřího Hodače v sídle firmy ACE v Praze-Vršovicích, kde 5. ledna vznikala předtočená verze Událostí.

Autor:

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Zeman se musí znovu zabývat jmenováním Fajta profesorem, rozhodl soud

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování historika umění Jiřího...

Předseda Senátu Vystrčil je v karanténě. O daních bude jednat na dálku

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nastoupil po kontaktu s covid pozitivní osobou do preventivní karantény. Uvedl, že žádné...

ODS nabízí dohodu. Chce nižší slevu na dani i kompenzaci obcím a krajům

Při jednání o daňovém balíčku v Senátu budou občanští demokraté prosazovat snížení slevy na dani na poplatníka oproti...

Vystrčil je v karanténě. Babiš s ním bude o úpravě daní jednat online

Premiér Andrej Babiš i šéf ČSSD Jan Hamáček budou přesvědčovat senátory, aby upravili daňový balíček, který počítá se...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...