Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

Poslanci dali vládě úkoly. Chtějí plán chytré karantény a fungování škol

  6:35aktualizováno  13:56
Do konce června má vláda podle Sněmovny představit poslancům koncept chytré karantény a do konce srpna plán distanční výuky ve školách i plán fungování škol v případě druhé vlny koronaviru. Ve stejné době, tedy do konce srpna, má ministerstvo školství má vypracovat jasný manuál pro školy, kde bude jasně řečeno, co je jen doporučující a co je závazné.

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představili v porodnici U Apolináře nový projekt centra neonatologie se specializovanou péčí o předčasně narozené děti. (21. května 2020) | foto: Petr TopičMAFRA

Většinu úkolů pro vládu odhlasovali poslanci opozice navzdory poslancům ANO, komunistů a ČSSD.

Spojila se totiž celá opozice, která měla ve Sněmovně početní převahu i díky tomu, že někteří ze členů vlády, kteří jsou i poslanci měli jiný program.

Usnesení přijatá Sněmovnou

1. Poslanecká sněmovna apeluje na vládu, aby jednání a další aktivity Ústřední epidemiologické komisi v budoucnu probíhaly na pravidelné bázi a aby byla zajištěna její spolupráce s mezinárodními partnery.

2. Poslanecká sněmovna ukládá vládě České republiky, aby v době do 30. června 2021 předkládala Poslanecké sněmovně prostřednictvím předsedy vlády alespoň jednou za tři měsíce informaci o zvolených řešeních a přípravě na možný příchod další vlny epidemie koronaviru. 

3. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby uložila Ministerstvu zdravotnictví aktualizaci typového plánu epidemie - hromadné nákazy osob s termínem do 30. září 2020 a v případě druhé vlny podle něj postupovala. 

4. Poslanecká sněmovna apeluje na vládu, ministerstva a podřízené organizace, aby poslancům poskytovaly informace podle platných zákonů a ve vymezených termínech.

5. Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby v případě druhé vlny epidemie koronaviru poskytovala veřejnosti informace v pravidelných a předem daných intervalech, srozumitelně a věcně, v adekvátním množství a systémově pro všechny dotčené skupiny veřejnosti. 

6. Poslanecká sněmovna ukládá vládě, aby představila Poslanecké sněmovně strategii testování v případě druhé vlny epidemie koronaviru, a to do 30. června 2020. 

7. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby uložila Ministerstvu zdravotnictví k dopracování koncept chytré karantény a představila jej Poslanecké sněmovně do 30. června 2020.

8. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby uložila Ministerstvu zdravotnictví vypracovat systém pandemických stupňů pohotovosti s jasnými kroky a představila jej Poslanecké sněmovně do 30. července 2020.

9. Poslanecká sněmovna žádá vládu o zpracování a zveřejnění plánu komplexní podpory pro distanční výuku na školách do 31. srpna 2020 tak, aby tento plán mohl být realizován již od začátku školního roku 2020/2021, pokud opět dojde k omezení školní docházky.

10. Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby připravila a zveřejnila do 31. srpna 2020 plány se scénáři, jak budou fungovat školy v případě možného dalšího epidemiologického ohrožení s tím, že připravené scénáře a navržená opatření budou řádně zdůvodněny a jejich realizace bude stanovena na základě epidemiologických indikátorů, čímž se umožní zřizovatelům, školám i veřejnosti předvídat možná opatření na základě vývoje epidemiologické situace.

11. Poslanecká sněmovna apeluje na vládu a Ministerstvo kultury, aby v nové situaci připravilo strategii podpory e-knih ve veřejných knihovnách.

Nestrašte lidi, žádal vládu Benda z ODS

Vláda musí přestat strašit lidi koronavirem, je přesvědčen poslanec za ODS Marek Benda. „Přestaňte vydávat seznam příkazů, zákazů a nařízení, vydávejte doporučení. Nestrašte. Přestaňte pouštět do televize ty vaše epidemiology,“ vyzval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a vládu poslanec ODS.

„Vyzývám pana ministra, aby přestal dělat plošná opatření rozhodnutími ministra zdravotnictví,“ prohlásil Benda na mimořádné schůzi Sněmovny.

„Naše úloha není strašit lidi,“ reagoval ministr kultury Lubomír Zaorálek ze sociální demokracie. Pokud se nepodaří rychle obnovit normální život, celá země tím podle něj bude trpět. „Lidé se báli oprávněně. Dnes můžeme lidem říci, přestaňte se bát,“ uvedl Zaorálek.

„Naše opatření jsou zcela v souladu s Ústavou,“ ohradil se proti vystoupení Bendy ministr Vojtěch. Zdůraznil, že Česká republika není v opatřeních proti šíření koronaviru nějakou anomálií.

„Nezavádíme nové restrikce, naopak je rozvolňujeme,“ uvedl ministr zdravotnictví. S poukazem na Švédsko, které restrikce nezvolilo, řekl, že švédská cesta znamenala pro tuto zemi 4500 obětí.

„Byli jsme v bezprecedentní situaci. Historie prověří, jestli jsme udělali správné rozhodnutí,“ řekla ve Sněmovně ministryně financí Alena Schillerová k zavření celé České republiky kvůli koronaviru. „Udělali jsme to, co jsme považovali za nejlepší a ochránili jsme zdraví naší občanů,“ uvedla Schillerová.

Převzali jste naše nápady, vyčetl vládě Bartoš

Vláda podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nejprve odmítla některé nápady při přijímání opatření proti koronaviru, aby je pak sama předložila. „Podpora malých s.r.o, regulace Airbnb, odklad EET,“ vyjmenoval Bartoš příklady, kde vláda nejprve odmítla, co chtěla opozice, aby si pak její návrhy přisvojila.

Koronavirus v Česku

Obnovený provoz Divadla v Celetné. (28. května 2020)
Bertiny lázně v centru Třeboně se po kompletní rekonstrukci zase otevírají...
Liberecké zábavní a vzdělávací centrum iQLandia se připravuje na otevření....

„Nelze říci, že bychom byli na evropské špici. Slovensko má 5 mrtvých na milion obyvatel. Česká republika je v Evropě kolem dvacáté příčky,“ řekl Bartoš ke vzbuzování dojmu, že je Česko při zvládání koronaviru premiantem.

„Mějme na paměti, že ta čísla jsou jen orientační,“ reagoval na něj poslanec za ANO Milan Brázdil. Ministr  Vojtěch ovšem řekl, že v počtu úmrtí je Česká republika na 55. místě a v Evropě na třicátém. „Celý svět, včetně nás, podcenil možnost pandemie,“ připustil ve Sněmovně poslanec za vládní ANO Jiří Mašek.

Musíme se s virem naučit žít, řekl šéf ODS Fiala

„Virus nezmizí, v nějaké podobě tu s námi je, musíme se s ním naučit žít,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala. Není už podle něj možné „vypnout“ celou republiku, když přijde druhá vlna koronaviru.

„Už nechceme vypínat ekonomiku, pokud to nebude nezbytně nutné,“ řekl ministr zdravotnictví Vojtěch poslancům před týdnem, když mimořádná schůze kvůli postupu vládu proti koronaviru začala. Cestou podle něj je zaměřit se na lokální ohniska.

Opozice chce prosadit parlamentní vyšetřovací komisi k nákupům ochranných zdravotnických pomůcek vládou. ANO, ČSSD, ale i komunisté, kteří vládu tolerují. „Budeme ještě v SPD jednat, zda tuto komisi podpoříme, řekl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. I SPD dosud říkala, že k prověření nákupů stačí prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu.

Na stranu kritiků z řad opozice se přidal ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, který by byl pro změnu na postu ministra zdravotnictví. „Já si myslím, že za celou řadou věcí, které se staly, by výměna byla namístě,“ řekl o ministrovi Adamu Vojtěchovi v Blesku Hamáček.

Čistší než dát Romanu Prymulovi novou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví by bylo jmenovat ho namísto Vojtěcha ministrem.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

Poslanci opozice chtějí debatovat i o situaci občanů, kteří od státu zatím kvůli opatřením proti koronaviru nedostali žádnou pomoc.

V Česku bylo dosud prokázána nemoc covid-19 u 9 441 lidí, přičemž se jich vyléčilo 6 752 , nemocných zůstává 2 365, z toho 124 v nemocnici. S nemocí covid-19 zemřelo v České republice dosud 324 lidí.

Počet osob s covid-19 dle krajů

2567
1256
203
683
476
586
299
224
322
195
674
919
382
3197

Prymula: Testy na covid budou do měsíce za pětistovku, vakcína už v říjnu

  • Nejčtenější

Virus ze zahraničí přivezli už první dovolenkáři, potvrdilo ministerstvo

Prázdniny a s nimi spojená sezona letních dovolených teprve začíná a Češi už řeší kromě spálenin od sluníčka i další...

Po srážce vlaků na Karlovarsku jsou dva mrtví, policie řeší obecné ohrožení

Na Karlovarsku se odpoledne srazily dva osobní vlaky. Prvotní neoficiální informace uváděly, že se zranilo dvacet až...

Budu prosazovat, aby od října byly zase povinné roušky, řekl Maďar

Bude třeba, abychom se v říjnu zase vrátili k povinnému nošení roušek na veřejnosti, řekl epidemiolog Rastislav Maďar....

S vrahem batolete z Loun se rozloučila rodina. Kuču pohřbila v bílé rakvi

S Josefem Kučou, který byl odsouzen za vraždu lounského batolete k dvaadvacetiletému trestu odnětí svobody, se ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dobu izolace jsme zmírnili kvůli falešně pozitivním testům, říká Maďar

Ministerstvo zdravotnictví v pátek rozhodlo, že k ukončení izolace bezpříznakových osob nově nebude potřeba negativní...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

ČSSD vsadila na šéfy nemocnic i starosty, hájí deset křesel v Senátu

Sociální demokracie posílá do senátních voleb několik šéfů nemocnic, starostů i 6 současných senátorů. Má těžký úkol,...

Soudce, který upravoval protokoly v kauze Opencard, o talár nepřijde

Pražský soudce Alexander Sotolář může dál soudit. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) jej dnes odvolal z...

PŘEHLEDNĚ: Koupaliště jsou bez sinic a bakterií, někde je zakalil déšť

Chladnější počasí bez dlouhého období několika horkých dnů za sebou pomáhá kvalitě vody na většině koupališť v Česku....

PŘEHLEDNĚ: Největší srážky vlaků v Česku za posledních deset let

Za posledních deset let došlo celkem k jedenácti srážkám vlaků, z toho ke třem za poslední týden. Ve většině případů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...