TOP 09 chtěla, aby OSVČ v živé kultuře dostali zvláštní příspěvek 500 korun denně i za celý červen a následně také za červenec a srpen. SPD požadovala vyplácení příspěvku až do konce roku. To ale neprošlo.
Stát vyplácel kompenzační bonus za období od 12. března do 8. června. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek poukazoval na to, že vláda může toto období prodloužit v případě trvajících omezení do konce srpna, že v létě se nekonalo mnoho festivalů a omezení se dotkla i jednotlivých představení. Umělci jsou proto podle něho bez peněz.
„Když přišla restriktivní opatření, tak se uzavřely nejenom obchodní centra a restaurace, ale uzavřel se také kulturní provoz; divadla, muzea, koncertní síně. Je třeba říct, že Ministerstvo kultury v té době udělalo obdivuhodný kus práce a rychle zasáhlo, podpořilo všechny subjekty, které jsou tak či onak napojeny na veřejné rozpočty, takže chci poděkovat panu ministrovi, že se nemusíme obávat o instituce typu Česká filharmonie nebo Národní divadlo. Ta podpora skutečně fungovala velmi profesionálně a dobře,“ řekl Kalousek.
„Nicméně systémem té podpory, který Ministerstvo kultury nastavilo, propadlo několik subjektů, a to jsou zejména osoby samostatně výdělečně činné, které se živí v kultuře ať už jako hudebníci nebo slovesným či baletním uměním.9. června se otevřely restaurace, otevřely obchody a drtivá většina živnostníků mohla začít zase pomalu vydělávat. Nebylo tomu tak však v kultuře. Kultura zůstala mrtvá, byly zrušeny festivaly, byla zrušena představení,“ vysvětlil Kalousek, proč jeho strana prodloužení podpory pro umělce OSVČ žádá.
Zaorálek řekl, že mezi muzikanty, tanečníky, zpěváky nebo hudební kluby by měly být rozděleny nevyčerpané peníze z programu COVID kultura. Program má kompenzovat organizátorům kulturních akcí výdaje na projekty v období od 10. března do 31. srpna, které musely být kvůli protikoronavirovým opatřením zrušeny. Dosavadní žádosti o podporu jsou zhruba za 86 milionů korun.
Ministr kultury odhadl, že v programu zbydou stovky milionů koruny. S ministerstvem průmyslu a obchodu proto řeší možnosti jeho prodloužení pro zhruba 10 tisíc umělců. Ztrátu příjmů by mohli doložit například čestným prohlášením. Mohli by získat 30 až 40 tisíc korun. „Cítím to jako dluh, který bych rád splatil,“ uvedl Zaorálek.
Ministerstvo kultury by také mělo podle Sněmovny v předstihu připravit další podpůrné programy pro případ, že by se kvůli epidemii musely kulturní akce opět omezovat. Další požadavky, které předložil poslanec SPD Miloslav Rozner, Sněmovna odmítla. Rozner žádal, aby stát odpustil samostatně výdělečným umělcům až do konce roku zálohy na zdravotní a sociální odvody. Firmám podnikajícím v kultuře by chtěl Rozner odpustit zálohy na daň z příjmu do půlky příštího roku.