Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

  9:45aktualizováno  20:27
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což vyplývá z reprodukčního čísla, které je nyní 1,59. Ministerstvo zdravotnictví proto od pátku 18:00 zakazuje vnitřní akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce.

„Situace určitě, pokud se bavíme o aktuální epidemiologické situaci, není dobrá. To je nesporný fakt a není nutné si to zakrývat,“ přiznal poslancům Vojtěch. 

Sněmovna se mimořádně zabývala epidemiologickou situací v zemi, což si vynutily téměř všechny strany, s výjimkou hnutí ANO, které o tom jednat nechtělo. „Situace není dobrá,“ řekl i ministr vnitra Jan Hamáček. 

K omezení vnitřních hromadných akcí, které jsou určeny ke stání, Vojtěch řekl, že je to to věc, která ho trápí. „To jsou akce, které by měly být regulovány a nebude nadále možné prodávat vstupenky na stání na tyto hromadné akce. Bude vždy muset být konkrétní místo k sezení. Vycházíme v tomto směru z rakouského modelu, který jde podobnou cestou, a ze zkušenosti hygieniků, že právě tyto akce v různých klubech a podobně jsou tím zdrojem šíření nákazy,“ uvedl Vojtěch. 

Bary, restaurace a kluby nesmějí podle nařízení ministerstva vpustit více zákazníků, než mají míst k sezení. Roušku musí mít lidé i u baru, pokud nesedí.

Ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že většina nakažených koronavirem je na rozdíl od jara ve věku 20 až 29 let. Mohou to být podle něj lidé, kteří se nakazili právě na klubových akcích a mohou být zdrojem šíření nákazy i mezi rizikovými skupinami

Hnutí ANO se s pomocí SPD, dvou komunistů a sociálního demokrata Jana Birkeho podařilo zabránit tomu, aby Sněmovna uložila vládě na návrh Piráta Jakuba Michálka aktivovat Ústřední krizový štáb, po čemž volá opozice i ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Birke tak hlasoval jinak, než si přeje předseda jeho strany. (jak kdo konkrétně hlasoval, najdete zde)

Později Birke iDNES.cz řekl, že přání ČSSD nepodpořil omylem. Zapomněl kartu v hlasovacím zařízení a nehlasoval, proto měl výsledek zdržel se. Nezpochybnil to prý proto, že mělo ANO domluvené dva komunisty a v opakovaném hlasování by prohráli stoupenci aktivace ÚKŠ o jeden hlas, i kdyby byl pro.

Na konci září až 8 tisíc nakažených denně

Hamáček řekl, že růst počtu nakažených začíná být exponenciální a na konci září může být 8 tisíc nakažených denně. „Jestli někde je teď to ohnisko nebo největší riziko, tak jsou to různé bary, diskotéky, kde je několik stovek lidí,“ řekl iDNES.cz Hamáček.

„Kdyby pokračoval trend zrychlování nárůstu jako poslední týden, tak by to koncem měsíce mohlo být 8 tisíc denně, to je matematika. To znamená kdyby opravdu tak křivka nabrala exponenciální trasu, tak to by byly desítky tisíc nakažených koncem září. A to už by znamenalo velkou zátěž pro zdravotní systém,“ varuje ministr vnitra.

Jsme 7. nejméně testující země Evropy, řekl Michálek

„Bylo krátkozraké hovořit o České republice jako o premiantovi v boji proti koronaviru,“ vytkl vládě šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. „Jsme sedmou nejméně testující zemí Evropy,“ zdůraznil Michálek.

„Já jsem viděl trošku jinou tabulku. Nemá cenu se bavit, jestli jsme sedmou nebo desátou, určitě se netestuje tolik jako v Belgii,“ řekl Hamáček. 

Ministr Vojtěch odmítl, že vláda něco zanedbala. „Aktuálně je 15 tisíc testů denně. Kapacita laboratoří je 20 700 testů denně. Testová kapacita se výrazně zvýšila,“ oponoval Vojtěch šéfovi poslaneckého klubu Pirátů.

„Navyšujeme kapacity trasování, funguje chytrá karanténa,“ prohlásil před poslanci ministr zdravotnictví. „Když někdo říká, že nefunguje Chytrá karanténa, neví o tom nic,“ prohlásil ve Sněmovně Vojtěch.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že jí ve Sněmovně chybí premiér Andrej Babiš a že mu to nestojí za to, aby přišel na jednání o momentálně nejdůležitějším problému země a osobně se zpovídal z toho, jak jeho vláda postupuje.

Citovala úterní Babišovo vyjádření, že nikdo netestuje na koronavirus tolik jako Česká republika, a řekla s odkazem na oficiální počet testovaných, že realita je opačná a Česko v počtu testování patří k nejhorším  zemím v Evropě.

Nekonečné fronty na odběry v Česku

V Evropě přibývá zemí, které zařadily na červený seznam nebezpečných zemí. Od pátku nebudou moci jet lidé z České republiky ani na Slovensko bez potvrzení, že jsou covid-19 negativní, nebo musí do karantény.

Zatím jako poslední na červený seznam Česko zařadily Nizozemsko a Kypr. Znamenalo by to opět povinnost předložit na hranicích výsledky testů na koronavirus nebo povinný vstup do karantény.

Informace o pozitivním testu začnou docházet elektronicky, řekl Vojtěch

Pro návrh Lukáše Černohorského, aby Sněmovna bod epidemiologická situace projednávala, hlasovalo 54 z 95 přítomných poslanců. Piráti o totéž usilovali už v úterý, ale to ještě s poslanci ANO hlasovali sociální demokraté a dva komunisté, kteří návrh opozice nepodporovali.

Za neúspěch vlády označil šéf poslaneckého klubu Pirátů Michálek to, že si aplikaci eRouška stáhlo jen sto tisíc lidí, takže nijak nemůže pomoci k trasování nakažených lidí, jak o tom vláda hovořila. Vláda podle něj ani neudělala nic pro to, aby se to změnilo.

V úterý přibylo 1 677 nakažených, což je v Česku dosavadní rekord.  „Situace je horší než v ostatních zemích střední Evropy,“ uvedl v Michálek. „Počet nakažených je třikrát vyšší, než když byl nouzový stav,“ upozornil.

Cesta ke krizovému řízení?

„Apeluji na premiéra a vládu, aby okamžitě spustili pětibodový plán krizového řízení, který jsme nazvali jednoduše Krize. Chceme: Konečně vyměnit ministra Vojtěcha, restartovat krizový štáb a svěřit mu návrhy řešení, které bude vláda respektovat,“ řekl již v úterý šéf ODS Petr Fiala.

Počet nových případů opět zlomil rekord, v úterý přibylo 1677 nakažených

Vláda by měla podle něj dále iniciovat jednání s řediteli škol a učiteli a zajistit podmínky, aby základní školy zůstaly v co největší míře otevřené, zajistit podmínky pro učitele, aby mohli vyučovat s kvalitními respirátory, eventuálně dalšími ochrannými prostředky. Zároveň definovat nejvíce ohrožené skupiny a vybavit je ochrannými prostředky.

„Požadujeme i znásobit zásadně kapacity hygieny, aby fungovalo trasování, nutností je ekonomická podpora živnostníkům, malým a středním podnikatelům a všem, kteří pomoc potřebují,“ uvedl předseda občanských demokratů.

„Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit,“ uvedl v úterý premiér Andrej Babiš.

Vládnou nám zmatkujícípapaláši, je čas aktivovat krizový štáb, řekl Farský:

Rozstřel: Velká obezřetnost před covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

V médiích vystupuje málo expertek, tvrdí organizace. Nabízí jejich seznam

Asociace pro mezinárodní otázky představila databázi expertek na zahraniční, bezpečnostní a evropskou politiku. Podle...

Psi proti koronaviru. Češi začali s výcvikem psů na odhalení nakažených

Premium Čeští kynologové začínají po vzoru Finů s výcvikem zvířat, aby odhalila nakaženého koronavirem. Oproti finským...

Babiš chce zmrazit platy politiků, operátory vyzval ke zlevnění mobilů

Ministerstvo financí chce zmrazit platy ústavních činitelů na následující dva roky, oznámil v neděli na sociálních...

Hamáček: Zrušení superhrubé mzdy na 2 roky nepodpoříme, to je padlé na hlavu

ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. V České televizi to řekl předseda...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...