Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

Vojtěch od pátku zakázal vnitřní akce na stání pro více než deset lidí

  9:45aktualizováno  20:27
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přiznal, že situace není dobrá a počet nakažených koronavirem bude narůstat, což vyplývá z reprodukčního čísla, které je nyní 1,59. Ministerstvo zdravotnictví proto od pátku 18:00 zakazuje vnitřní akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce.

„Situace určitě, pokud se bavíme o aktuální epidemiologické situaci, není dobrá. To je nesporný fakt a není nutné si to zakrývat,“ přiznal poslancům Vojtěch. 

Sněmovna se mimořádně zabývala epidemiologickou situací v zemi, což si vynutily téměř všechny strany, s výjimkou hnutí ANO, které o tom jednat nechtělo. „Situace není dobrá,“ řekl i ministr vnitra Jan Hamáček. 

K omezení vnitřních hromadných akcí, které jsou určeny ke stání, Vojtěch řekl, že je to to věc, která ho trápí. „To jsou akce, které by měly být regulovány a nebude nadále možné prodávat vstupenky na stání na tyto hromadné akce. Bude vždy muset být konkrétní místo k sezení. Vycházíme v tomto směru z rakouského modelu, který jde podobnou cestou, a ze zkušenosti hygieniků, že právě tyto akce v různých klubech a podobně jsou tím zdrojem šíření nákazy,“ uvedl Vojtěch. 

Bary, restaurace a kluby nesmějí podle nařízení ministerstva vpustit více zákazníků, než mají míst k sezení. Roušku musí mít lidé i u baru, pokud nesedí.

Ministr zdravotnictví rovněž uvedl, že většina nakažených koronavirem je na rozdíl od jara ve věku 20 až 29 let. Mohou to být podle něj lidé, kteří se nakazili právě na klubových akcích a mohou být zdrojem šíření nákazy i mezi rizikovými skupinami

Hnutí ANO se s pomocí SPD, dvou komunistů a sociálního demokrata Jana Birkeho podařilo zabránit tomu, aby Sněmovna uložila vládě na návrh Piráta Jakuba Michálka aktivovat Ústřední krizový štáb, po čemž volá opozice i ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček. Birke tak hlasoval jinak, než si přeje předseda jeho strany. (jak kdo konkrétně hlasoval, najdete zde)

Později Birke iDNES.cz řekl, že přání ČSSD nepodpořil omylem. Zapomněl kartu v hlasovacím zařízení a nehlasoval, proto měl výsledek zdržel se. Nezpochybnil to prý proto, že mělo ANO domluvené dva komunisty a v opakovaném hlasování by prohráli stoupenci aktivace ÚKŠ o jeden hlas, i kdyby byl pro.

Na konci září až 8 tisíc nakažených denně

Hamáček řekl, že růst počtu nakažených začíná být exponenciální a na konci září může být 8 tisíc nakažených denně. „Jestli někde je teď to ohnisko nebo největší riziko, tak jsou to různé bary, diskotéky, kde je několik stovek lidí,“ řekl iDNES.cz Hamáček.

„Kdyby pokračoval trend zrychlování nárůstu jako poslední týden, tak by to koncem měsíce mohlo být 8 tisíc denně, to je matematika. To znamená kdyby opravdu tak křivka nabrala exponenciální trasu, tak to by byly desítky tisíc nakažených koncem září. A to už by znamenalo velkou zátěž pro zdravotní systém,“ varuje ministr vnitra.

Jsme 7. nejméně testující země Evropy, řekl Michálek

„Bylo krátkozraké hovořit o České republice jako o premiantovi v boji proti koronaviru,“ vytkl vládě šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. „Jsme sedmou nejméně testující zemí Evropy,“ zdůraznil Michálek.

„Já jsem viděl trošku jinou tabulku. Nemá cenu se bavit, jestli jsme sedmou nebo desátou, určitě se netestuje tolik jako v Belgii,“ řekl Hamáček. 

Ministr Vojtěch odmítl, že vláda něco zanedbala. „Aktuálně je 15 tisíc testů denně. Kapacita laboratoří je 20 700 testů denně. Testová kapacita se výrazně zvýšila,“ oponoval Vojtěch šéfovi poslaneckého klubu Pirátů.

„Navyšujeme kapacity trasování, funguje chytrá karanténa,“ prohlásil před poslanci ministr zdravotnictví. „Když někdo říká, že nefunguje Chytrá karanténa, neví o tom nic,“ prohlásil ve Sněmovně Vojtěch.

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová řekla, že jí ve Sněmovně chybí premiér Andrej Babiš a že mu to nestojí za to, aby přišel na jednání o momentálně nejdůležitějším problému země a osobně se zpovídal z toho, jak jeho vláda postupuje.

Citovala úterní Babišovo vyjádření, že nikdo netestuje na koronavirus tolik jako Česká republika, a řekla s odkazem na oficiální počet testovaných, že realita je opačná a Česko v počtu testování patří k nejhorším  zemím v Evropě.

Nekonečné fronty na odběry v Česku

V Evropě přibývá zemí, které zařadily na červený seznam nebezpečných zemí. Od pátku nebudou moci jet lidé z České republiky ani na Slovensko bez potvrzení, že jsou covid-19 negativní, nebo musí do karantény.

Zatím jako poslední na červený seznam Česko zařadily Nizozemsko a Kypr. Znamenalo by to opět povinnost předložit na hranicích výsledky testů na koronavirus nebo povinný vstup do karantény.

Informace o pozitivním testu začnou docházet elektronicky, řekl Vojtěch

Pro návrh Lukáše Černohorského, aby Sněmovna bod epidemiologická situace projednávala, hlasovalo 54 z 95 přítomných poslanců. Piráti o totéž usilovali už v úterý, ale to ještě s poslanci ANO hlasovali sociální demokraté a dva komunisté, kteří návrh opozice nepodporovali.

Za neúspěch vlády označil šéf poslaneckého klubu Pirátů Michálek to, že si aplikaci eRouška stáhlo jen sto tisíc lidí, takže nijak nemůže pomoci k trasování nakažených lidí, jak o tom vláda hovořila. Vláda podle něj ani neudělala nic pro to, aby se to změnilo.

V úterý přibylo 1 677 nakažených, což je v Česku dosavadní rekord.  „Situace je horší než v ostatních zemích střední Evropy,“ uvedl v Michálek. „Počet nakažených je třikrát vyšší, než když byl nouzový stav,“ upozornil.

Cesta ke krizovému řízení?

„Apeluji na premiéra a vládu, aby okamžitě spustili pětibodový plán krizového řízení, který jsme nazvali jednoduše Krize. Chceme: Konečně vyměnit ministra Vojtěcha, restartovat krizový štáb a svěřit mu návrhy řešení, které bude vláda respektovat,“ řekl již v úterý šéf ODS Petr Fiala.

Počet nových případů opět zlomil rekord, v úterý přibylo 1677 nakažených

Vláda by měla podle něj dále iniciovat jednání s řediteli škol a učiteli a zajistit podmínky, aby základní školy zůstaly v co největší míře otevřené, zajistit podmínky pro učitele, aby mohli vyučovat s kvalitními respirátory, eventuálně dalšími ochrannými prostředky. Zároveň definovat nejvíce ohrožené skupiny a vybavit je ochrannými prostředky.

„Požadujeme i znásobit zásadně kapacity hygieny, aby fungovalo trasování, nutností je ekonomická podpora živnostníkům, malým a středním podnikatelům a všem, kteří pomoc potřebují,“ uvedl předseda občanských demokratů.

„Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit,“ uvedl v úterý premiér Andrej Babiš.

Vládnou nám zmatkujícípapaláši, je čas aktivovat krizový štáb, řekl Farský:

Navržená vláda Petra Fialy

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala představil navrhované složení své vlády. Prezident Miloš Zeman premiéra jmenuje 26. listopadu na zámku v Lánech.

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tečka náhle zčervenala, zachrání to žlutý pruh. Zkolaboval i očkovací web

Aplikace Tečka, která slouží k prokazování bezinfekčnosti, v pondělí zaznamenala výpadky funkčnosti. Některým...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Prezident Zeman jmenoval Fialu premiérem, dělila je průhledná stěna

Padesátý den po volbách má Česko nového premiéra Petra Fialu. Po jmenování, které kvůli covidové situaci trochu...

Mají testy na protilátky smysl? V Rozstřelu odpoví imunolog Ilja Stříž

Rozstřel Hostem pondělního Rozstřelu bude od 11:00 profesor Ilja Stříž, přednosta ambulance klinické imunologie a alergologie...

Havlíček: Nelze vyloučit další omezení shromažďování. Plošný lockdown nebude

V případě dalšího zhoršování epidemie nelze podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka vyloučit, že by...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...