Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Strany chtějí víc žen v politice. Na přední místa kandidátek je ale netlačí

  16:00
Do Sněmovny v letošních volbách kandiduje historicky nejvíc žen. Z celkového počtu kandidátů a kandidátek tvoří 31,7 procent. Všechny oslovené strany pro iDNES.cz uvedly, že považují silné zastoupení žen v politice za důležité. Počty na kandidátkách nicméně často vypovídají o opaku. Systém kvót odmítají téměř všechny subjekty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejvíce žen na předních deseti pozicích kandidátek a zároveň i nejvyšší počet lídryň v krajích ze všech stran kandidujících do Sněmovny mají Zelení. Na první příčku kandidátky se dostaly ženy v devíti krajích, v prvních desítkách jich je nadpoloviční většina, ze 140 pozic ženy obsadily 72. Nutno podotknout, že Strana zelených označuje rovné příležitosti pro ženy jako jedno z hlavních témat své kampaně.

V případě Zelených se tak děje z velké části také díky kvótám. Ty měla v minulosti i ČSSD, přičemž po jejich zrušení klesl podíl nominovaných žen o více jak 19,5 procentního bodu. Na prvních deseti příčkách ve všech krajích kandiduje za sociální demokraty pouze 34 žen, kandidátku ženy vedou ve třech krajích. 

Veronika Šprincová z Fóra 50 %, které se ženami v politice zabývá, uvedla, že celkový počet kandidujících žen je překvapení. Zejména poté, co koncem května zahájili kampaň Piráti, Starostové a koalice Spolu.

Piráti a STAN zahájili předvolební kampaň. V čele kandidátek mají dvě ženy.

Koalice Pirátů a STAN má na předních deseti pozicích o čtyři ženy více než ČSSD, kandidátku ženy vedou pouze ve dvou krajích v Praze a na Vysočině. Podle Šprincové se však nenaplnily obavy, že spojením stran do koalice klesne podíl kandidujících žen. „V případě obou částí PirSTAN je tomu přesně naopak,“ okomentovala Šprincová s tím, že celkový nárůst počtu žen v případě Pirátů činí více jak 10,5 procentního bodu.

Více než třetinového celkového zastoupení žen dosáhlo podle Fóra 50 % hnutí Přísaha, v první desítce ve všech krajích za ně kandiduje celkově 30 žen, hnutí má pět lídryň. „Jsme přesvědčení o tom, že díky ženám na vedoucích pozicích jsme schopni otevírat témata, které jsou důležité pro celou společnost,“ uvedla PR manažerka Přísahy Karolína Skrčená. Vnitřní mechanismy pro rovnější poměr žen a mužů v hnutí nepoužívají.

Podobně je tomu v případě KDU-ČSL, za niž také kandiduje více než 30 procent žen. V případě SPOLU se zvýšil podíl žen pouze u lidovců, u obou jejich koaličních partnerů je tomu naopak, i když rozdíl není nijak výrazný. 

Koalice SPOLU je nicméně subjekt s třetím nejnižším počtem žen na předních pozicích kandidátek a má pouze jednu lídryni, Markétu Pekarovou Adamovou za TOP 09. Ti i dle vyjádření tiskové mluvčího Vladana Vaňka nominovali ženy na přední místa ve čtyřech krajích.

Vládní hnutí ANO vyslalo letos do voleb více žen než před čtyřmi lety, v prvních desítkách najdeme přes čtyřicet žen a první příčku na kandidátkách obsadily v pěti krajích. „Hnutí ANO má mezi lídry celkem pět žen, což je nejvíc ze všech parlamentních stran. Žádné kvóty ale uvnitř hnutí nemáme a vše je jen o kompetencích jednotlivých kandidátů,“ uvedl hlavní manažer Jan Richter.

KSČM i SPD naopak oproti roku 2017 nominovaly žen méně. SPD má na předních pozicích třicet žen, komunisté o pět více. Nejmenší zastoupení žen v prvních desítkách má hnutí Trikolóra. „Nechť si svoje místo na slunci každá žena vybojuje stejně, jako to musí udělat muž,“ sdělila předsedkyně Zuzana Majerová Zahradníková.

Subjekt s druhým největším zastoupením žen na předních deseti pozicích je Volný Blok. „Sněmovna má co nejlépe odrážet mimo jiné i demografické složení společnosti,“ komentovala lídryně středočeské kandidátky a předsedkyně strany Jana Volfová. „Jakékoli uměle zvýhodňování ale striktně odmítáme,“ dodala.

Skutečné, nebo lépe řečeno dlouhodobé, změny mohou nastat až v okamžiku, kdy se strany na toto téma cíleně zaměří a začnou podnikat konkrétní systémové kroky k tomu, aby zajistily vyrovnané zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách, a to včetně volitelných míst.

Veronika Šprincováředitelka Fóra 50 %

Kvóty ne, ženy ano, míní většina stran.

Podle Indexu genderové rovnosti, který už deset let vypracovává Evropský institut pro genderovou rovnost, je Česko z 27 zemí Evropské unie téměř na chvostu co se týče počtu žen v politice. Česko například má 80 procent ministrů. Stejně jsou na tom poměry žen a mužů v parlamentu i krajských zastupitelstvech. Evropský průměr je přitom o 10 procentních bodů více ve prospěch žen.

Kvóty na zastoupení žen má v současné době pouze strana Zelených, dle vyjádření vedoucí PR Petry Schwarz Koutské Zelení genderové kvóty používají při volbách do vnitrostranických orgánů i při sestavování kandidátek. „Ženy jsme nemuseli nutit ani přemlouvat, jak často říkají odpůrci kvót. Ženám stačí uvolnit cestu a povzbudit je,“ říká Schwarz Koutská.

Ostatní kandidující subjekty kvóty nebo jiné vnitřní mechanismy na prosazení většího počtu žen nepoužívají. Větší zastoupení žen však vnímají pozitivně téměř všechny. Některé ze subjektů se soustředí na monitoring a vnitřní vzdělávání ve straně. Piráti mají dle slov místopředsedkyně Olgy Richterové vnitřní podpůrnou skupinu pro ženy a provádí audity zaměřené na odbourání bariér.

Ženy jsou výrazně méně zastoupeny nejen ve vrcholové politice, ale také obecně
ve veřejném životě či vyšších pozicích ve firmách. Na tom tratí samozřejmě celá společnost, protože je přínosné, pokud se na rozhodování podílí lidé s různou životní zkušeností.

Olga Rychteroválídryně pražské kandidátky Pirátů

„KSČM má pro sestavování kandidátek schválené doporučení, aby na prvních dvou místech byl střídavě muž-žena a v každé další trojici vždy jeden opačného pohlaví,“ uvedla stínová ministryně zdravotnictví Soňa Marková. Ne ve všech krajích se však doporučení dodržuje. Kromě toho mají komunisté i takzvanou Komisi žen, která se stará o vzdělávání a mentoring.

„Kvóty uvnitř strany nepoužíváme, ani je neprosazujeme,“ napsal mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk. Lídr Starostů Vít Rakušan pak uvedl, že v debatách kolem kvót je strana opatrná. „Nechceme ženy uměle tlačit do funkcí. Naší strategií je pozitivní motivace, dát jim příležitost a prostor k seberealizaci, a v případě kandidatury plně podporovat. Často ale narážíme na to, že političky nechtějí do vysoké politiky. Zůstávají na nižších úrovních samosprávy, protože jsou blíže svým rodinám,“ popsal. 

Hnutí ANO zahájilo kampaň k volbám do Poslanecké sněmovny. (2. září 2021)

Kvóty jsou v zemích západní Evropy běžnou praxí a v minulosti byly hybatelem změň. Odborníci poznamenávají, že funkcí kvót není předem určovat výsledek, ale zaručit vyvážený poměr a pomoci skupině, která je kvůli společenským stereotypům často diskriminována. Dle průzkumů ke snížení kompetencí kandidátů zavedení kvót nevede.

Zakroužkuj ženu

Češi, Češky a političky

  • Podle výzkumu Sociologického ústavu AV ČR 59 procent Čechů a Češek považuje zastoupení žen v politice za nedostatečné. Z toho 44 procent mužů a 72 procent žen.
  •  34 procent dotázaných (21 procent mužů a 47 procent žen) se domnívá, že pokud by došlo k většímu zapojení žen do politiky, politika by se změnila k lepšímu.  
  • Nejčastěji si lidé od vyššího zastoupení žen v politice lidé slibují zvýšení celkové slušnosti politiky, kultivovanosti politického prostředí, menší soutěživost a tvrdost politiky a více empatie a vstřícnosti k lidem.

Jak podotýká Šprincová, nedostatek žen je negativní nejen pro samotné strany, ale i pro budoucí Sněmovnu. Poslanci se budou potýkat s důsledky pandemie, během níž se ukázalo, jak odlišné životní zkušenosti české ženy a čeští muži stále mají.

O podporu vyššího zastoupení žen v politice se snaží také iniciativa Zakroužkuj ženu, která vyzývá voliče, aby dali svůj preferenční hlas ženám. Jak vysvětluje, preferenční hlasy zajišťují, že ke kandidátní listině můžeme přistupovat jako k otevřené nabídce a vybrat si nejvhodnější osobu.

Také Šprincová zdůrazňuje, že udělování preferenčních hlasů je jediným nástrojem, jehož pomocí lze ovlivnit konečné zastoupení žen. A že mají preferenční hlasy smysl ukázaly také volby v roce 2010, kdy voliči dávali zhusta přednost kandidujícím na spodních příčkách. „To samozřejmě pomohlo ženám, které kandidují spíše z nižších pozic. Ve výsledku obsadily do té doby nevídaných 44 sněmovních křesel,“ informovala Šprincová.

Vrať se k plotně. Političky jako terč nenávisti, lidé jim hrozí i znásilněním

Je mi líto společnosti, která je omezená a nerespektující, říká Eliška Křenková

  • Nejčtenější

Fico se vrací. Jeho Směr s náskokem ovládl slovenské volby

Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta...

Narkozombíci přicházejí. Metla Američanů se valí do Evropy

Premium Evropa se musí připravit na masivní přísun fentanylu. V rozhovoru pro list Politico na to upozornila eurokomisařka Ylva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu v Rakousku při běhání napadl staford, zraněním na místě podlehla

Ženu v pondělí při běhání v hornorakouské obci Naarn napadl pes plemene americký stafordširský teriér a pokousal ji tak...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Růst nákladů veřejného zdravotnictví je neudržitelný, varují pojišťovny

Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP), který sdružuje šest menších pojišťoven, odhaduje, že náklady systému veřejného...

Navzdory slovům o úsporách, Úřad vlády bobtná. Přišla i Kateřina Jacques

Premium Navzdory slibům, že šetřit budou zejména sami u sebe, se počet zaměstnanců a spolupracovníků jen na Úřadu vlády v...

Vláda projednává příspěvky pro pěstouny, kontrolu hranic i obrannou strategii

Změnu zákona o sociálně-právní ochraně dětí má ve středu projednat vláda. Státní příspěvek u dlouhodobých pěstounů má...

Ohrožené skupiny se proti chřipce neočkují. Imunita není doživotní, varují lékaři

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby bylo proti chřipce očkováno alespoň 75 procent lidí starších 65 let....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...