Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Nouzový stav Sněmovna prodloužila jen do 17. května, rozhodl postoj komunistů

  5:37aktualizováno  19:51
Nouzový stav v zemi bude trvat do 17. května. Pro prodloužení hlasovalo 54 ze 101 přítomných, pro byli přítomní poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Rozhodl postoj komunistických poslanců, kteří odmítli podpořit nouzový stav do 25. května, jak je k tomu vyzvalo vedení strany. „Zvládli jsme pandemii,“ řekl poslancům premiér Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády. (24. dubna 2020) | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Poslanecký klub KSČM se dohodl, že bude hlasovat pro 17. květen. Verdikt poslanců přitom neoznámil nikdo z vedení, ale řadový poslanec Zdeněk Ondráček. Výkonný výbor KSČM přitom v pondělí doporučil komunistickým poslancům žádost vlády o 25 dnů delšího nouzového stavu podpořit.

„Nouzový stav nemůže být v České republice na věčné časy, pokud nechceme zemi a ekonomiku zničit. Proto jsme navrhovali, aby byl prodloužen o týden, a pak vláda buď požádala o jeho další prodloužení, nebo byl ukončen. Bohužel neúspěšně, znovu se ukázalo, kdo drží vládu fakticky u moci, KSČM,“ reagoval na výsledek hlasování předseda ODS Petr Fiala.

Vracíme se k normálnímu životu, řekl Babiš

„Jako jedna z prvních zemí se vracíme k normálnímu životu,“ prohlásil ve Sněmovně Babiš. Žádost poslala jeho vláda poslancům po rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil omezující opatření ministerstva zdravotnictví v oblasti svobody pohybu, obchodu a služeb.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

„Asi jsme měli postupovat podle krizového zákona, jak řekl soud,“ řekl Babiš a připomněl, že jen pár hodin po rozsudku Městského soudu v Praze vláda napravila svou chybu, že se snažila využít opatření ministra zdravotnictví, když soud tuto cesty vlády odmítl.

„Datum, kdy skončí nouzový stav, je datum, kdy budou rozvolněna všechna opatření,“ řekl v úterý poslancům ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

WHO varuje před ukvapeným uvolňováním

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil Sněmovnu, že Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala všechny země před ukvapeným rozvolňováním restriktivních opatření. Přiznal, že od sám původně delší nouzový stav nechtěl. „Nebyl jsem toho příznivcem,“ uvedl Vojtěch. Změnil názor až po verdikt soudu. K témuž se přiznala ministryně financí Alena Schillerová.

„Soud shledal, že za situace, kdy je vyhlášen nouzový stav, může omezit základní práva a svobody v natolik masivní míře pouze vláda, a to svým unesením vydaným na základě krizového zákona,“ uvedl soudce Štěpán Výborný.

Koronavirus v Česku

V nákupním centru na okraji Břeclavi mohly znovu otevřít všechny provozovny,...
Dnes v omezeném režimu otevírá i pražská zoologická zahrada. (27. dubna 2020)
Zaměstnanec libereckého obchodu se sportovním vybavením uzpůsobuje prodejnu k...

Vláda, která počítá s postupným rozvolněním všech omezujících opatření do 25. května, pak v reakci na rozhodnutí Městského soudu v Praze přijala omezující opatření podle krizového zákona. 

„Věřím, že s žádostí o prodloužení nouzového stavu zde stojím naposledy,“ řekl v úterý ve Sněmovně Babiš. Připomněl, že v jiných zemích jako Itálie či Španělsko, má šíření koronaviru bouřlivější průběh a dramatičtější následky s výrazně větším počtem mrtvých. Požádal Sněmovnu, aby kývla na prodloužení nouzového stavu do 25. května. Ale ta mu nevyhověla.

ODS požadovala od vlády plán restartu ekonomiky

Předseda ODS Petr Fiala řekl, že se premiér Babiš chová jako Jekyll a Hyde, a to podle toho, jestli něco potřebuje. „Nebudeme dávat vládě takový bianco šek,“ odmítl Fiala prodloužení nouzového stavu o 25 dnů. Opozice byla ochotna kývnout na týden navíc.

Podle šéfa občanských demokratů má vláda předložit plán restartu ekonomiky, dosud chybějící podrobný plán ochrany rizikových skupin a premiér a vláda mají podle přestat využívat nouzový stav k útokům na opozici. „Přestaňme v tomto chaosu. Toto je podaná ruka vládě,“ tvrdil Fiala.

Poslanec za ODS Ivan Adamec vyzval vládu k úpravě pravidel pro návrat dětí do školy. 11. května se mají podle plánu vlády do škol vrátit studenti čtvrtého ročníku středních škol chystající se na maturitu. 25. května se mají do škol vrátit žáci prvního stupně středních škol.

„25. května chcete otevřít bazény i kina, ale děti do školy nemohou. Já bych chtěl vědět, jakou to má vnitřní logiku,“ zeptal se ministra zdravotnictví poslanec, bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „Dohodli jsme se na tom s ministrem školství,“ opáčil mu Vojtěch.

Veletoč u komunistů

Klíčový pro výsledek hlasování byl veletoč u komunistů.  „Klub KSČM tady vyslechne argumenty vlády a po krátké poradě určitě dojdeme k nějakému závěru, na jak dlouho ten nouzový stav podpořit,“ řekl poslancům předseda komunistů Vojtěch Filip.

Podpořte nouzový stav do 25. května, žádá poslance 12 hlasy z 20 vedení KSČM

12 ze 20 členů výkonného výboru KSČM přitom v pondělí odhlasovalo, že komunističtí poslanci mají podpořit žádost vlády prodloužení nouzového stavu až do 25. května.

Jenže poslanecký klub KSČM se tomu vzepřel a rozhodl se v úterý odpoledne, že bude pro nouzový stav jen do 17. května.

„Rozhodujeme, jaká bude kvalita života v naší zemi,“ řekl ve Sněmovně předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Prohlásil, že slyší na jednu stranu volání těch lidí, kteří mají třeba kvůli snížené imunitě strach z úplného rozvolnění opatření, na druhé straně volání těch, kteří upozorňují, že je třeba znovu nastartovat ekonomiku v České republice.

TOP 09 požadovala od vlády odškodňovací zákon

TOP 09 vyzvala vládu, aby do konce května připravila odškodňovací zákon, který by dal jistotu všem postiženým opatřeními vlády proti koronaviru. „Chtěli bychom, aby se k tomu postavila čelem a do konce května přišla s odškodňovacím zákonem, který by řekl, jak mají být odškodnění všichni postižení,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s odkazem na firmy a živnostníky, pro které může být zavření podniků likvidační.

Slova ministryně financí za ANO Aleny Schillerové, že není možné krýt firmám zisky, označila za demagogii. Schéma pro částečné kompenzace požadovali od vlády také Piráti. Ale usnesení, které by k tomu vládu vyzvalo, neprošlo.

Šéf ČSSD Jan Hamáček na výzvu opoziční TOP 09 reagoval, že doba na přípravu odškodňovacího zákona bude až po konci epidemie.

Poslanci se v úterý z preventivních důvodů sešli zhruba v polovičním počtu. 

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. (23. dubna 2020)

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností. (23. dubna 2020)

Počet osob s covid-19 dle krajů

183699
229544
98762
97525
45254
122344
79817
104343
92895
79226
153865
91951
90047
176654
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš ohlásil registrace pro 45leté, odborníci mu vyčítají změnu v očkování

Premiér Andrej Babiš v pondělí požádá Radu pro zdravotní rizika, aby otevřela registraci k očkování proti covidu-19 pro...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

Proč šéfžalobce nakonec rezignoval? Údajně ho zlomilo nařčení z lobbingu

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle svých slov rezignaci zvažoval delší dobu. Poslední kapkou bylo podle portálu...

PŘEHLEDNĚ: Na zahrádku i kulturní akci, od pondělí se rozvolňují opatření

Pondělí se nese v duchu dalšího rozvolnění. Pro veřejnost se otevírají zahrádky restaurací. Lidé se však musí prokázat...

Mladým talentům utekl rok, škody budeme napravovat měsíce, říká učitelka

Většinu ze školního roku strávily na distanční výuce také děti základních uměleckých škol. Prstoklady přes tablety či...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...