Policie nedovolí u Sněmovny demonstraci při hlasování o vládě, řekl Hamáček

  11:31aktualizováno  12:02
Den před hlasováním o nedůvěře vládě ujišťuje ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček, že se nebude opakovat situace z července letošního roku, kdy lidé přímo před sídlem Poslanecké sněmovny demonstrovali před tím, než vláda Andreje Babiše získala důvěru. Poslance bezpečnostního výboru o tom ujišťoval on i Martin Vondrášek pověřený řízením policie.

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Situace konkrétní závisí na vyhodnocení policie, popřípadě úředníků hlavního města Prahy, nicméně platí to, že demonstrace před Poslaneckou sněmovnou v zákonech vymezených ulicích jsou zakázány a policie je připravena zajistit dodržování zákona,“ řekl iDNES.cz Hamáček po jednání bezpečnostního výboru Sněmovny, který se zabýval okolnostmi demonstrace v červenci.

V pátek, v den hlasování o nedůvěře vládě, pořádá sdružení Milion chvilek za demokracii pochod z Hradčanského náměstí přes Malostranské náměstí kolem Sněmovny a přes Národní třídu na Staroměstské náměstí. Tam má ve 20 hodin proběhnou krátká demonstrace s cílem, aby vláda Andreje Babiše podala demisi a aby jí poslanci vyjádřili nedůvěru.

Nedůvěra vládě ale vyjádřena nebude, opozice má 92 hlasů. Sociální demokraté proti vládě hlasovat nebudou a odejdou ze sálu a menšinový koaliční kabinet podrží také komunisté. Kvůli pátečnímu hlasování o nedůvěře bylo také na příští týden odloženo původně na čtvrtek plánované koaliční jednání o existenčním minimu či o důchodové reformě.

„Samozřejmě vím, že v Praze mají proběhnout shromáždění a pochody, nicméně v zákonem vymezených ulicích není možné demonstrovat,“ zdůraznil Hamáček. Mezi vyjmenovanými ulicemi se zákazem demonstrovat je i Sněmovní.

Kdo byl za nezákonné shromáždění potrestán? ptal se Ondráček

Když v červenci hlasovali poslanci o důvěře vládě, demonstranti z Malostranského náměstí až před Sněmovnu přišli a když před ně kolem desáté hodiny večer vyšel Babiš, vypískali ho a směrem k premiérovi letěla i láhev s vodou. Hamáček řekl poslancům, že policie postupovala správně, když proti demonstrantům nezasáhla. „Vycházela ze zásady přiměřenosti,“ řekl doslova Hamáček.

„Kdo za protizákonné, nepovolené shromáždění byl potrestán?“ ptal se ministra vnitra komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. „Za toto vás nikdy podporovat nebudu,“ vmetl Ondráček šéfovi ČSSD. Ondráček v létě při hlasování o důvěře menšinové vládě nehlasoval.

Hamáček mu opáčil, že byly jasně označeny některé osoby. „Ti lidé byli zadokumentováni a vydáni k dalšímu řízení,“ řekl ministr vnitra.

„Jsem rád, že demonstrace proběhla klidně,“ řekl lidovec Jan Bartošek. To je podle něj lepší, než aby někdo zasahoval obušky a vodními děly.

„Netoužím po tom, aby někdo rozháněl demonstrace,“ opáčil mu poslanec Ondráček, který se v roce 1989 jako policista účastnil zásahu proti demonstrantům proti komunistickému režimu. „Můžeme zítra zkontrolovat, zda se vám podaří zabránit přesunu davu před sněmovnu,“ uvedl Ondráček.

Debata o kauze Čapí hnízdo neprošla ve výboru o jeden hlas

Opozice neprosadila, aby se výbor zabýval postupem trestního stíhání premiéra Babiše v kauze čerpání evropské dotace na Čapí hnízdo. Ke schválení bodu chyběl jediný hlas.

Pro zařazení bodu na jednání výboru, což navrhl Pavel Žáček z ODS, bylo šest členů výboru, proti byli čtyři poslanci, dva se zdrželi. Podle lidovce Jana Bartoška se nyní poslanci pokusí nasbírat podpisy pro mimořádnou schůzi s bodem kauza Čapí hnízdo.

„Nemyslím si, že je moudré, aby moc zákonodárná se nějakým způsobem vlamovala do pravomocí moci výkonné,“ řekl k tomu ministr vnitra Hamáček. „Několikrát jsem řekl, že jsem připraven přijít na jednání výboru a v politické rovině garantovat, že na policii není vyvíjen žádný nátlak,“ uvedl Hamáček.

Právě reportáž natočená televizí Seznam skrytou kamerou s Babišovým synem ve Švýcarsku eskalovala vládní krizi, která vyústí v hlasování o nedůvěře vládě. Babiš říká, že jeho syn z prvního manželství trpí schizofrenií, a proto nelze brát vážně ani to, co říká, když tvrdí, že musel jet nedobrovolně na Krym a že si to vybral, aby nemusel do Národního ústavu duševního zdraví. „Zneužil toho, že můj otec, chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babiš mladší serveru Seznamu Zprávy. Premiér ho v sobotu navštívil v Ženevě a uvedl pak, že syn a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Šanci na život má dnes i čtvrtkilový novorozenec, říká neonatolog

Neonatolog Richrd Plavka.

Na konci května opustila nemocnici v San Diegu holčička, která při narození vážila pouhých 245 gramů. Jde o nejlehčí...

Den otců: v Česku se moc neslaví, mužům by se ale více pozornosti líbilo

tatínek a syn

Zatímco v mnoha zemích je Den otců již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Dvě třetiny lidí jej sice...

Najdete na iDNES.cz