„Mně je tady nasazováno, že jsem nějaký asociální ďábel, ale opak je pravdou,“ řekl Jakob. „Mým zájmem, a mělo by to být zájmem nás všech, je to, aby tady byly důstojné důchody nejenom příští rok, nejenom za deset let, ale i za dvacet, třicet a to dlouhodobě,“ prohlásil šéf poslanců TOP 09.
Důchodová reforma musí dávat ekonomicky smysl, upozornil a uvedl, že počet lidí, kteří budou mít nárok na předčasnou nekrácenou penzi, bude širší než nyní, když na to nově bude mít nárok asi 12 tisíc lidí, jejichž profese patří do čtvrté kategorie rizika.
Do důchodu v 67 letech a sto tisícům lidí se zhorší podmínky předčasné penze |
„Jste asociální ďábel na druhou,“ opáčil Jakobovi poslanec opozičního ANO Hubert Lang. „Jste opravdu asociální ďábel, jste,“ řekl Lang.
„Vy se holedbáte, že vám jde o lidi. Ti lidé jsou vám ukradení. Měli jste jako prioritu důchodovou reformu, neudělali jste vůbec nic,“ reagoval Jakob.
„Z člověka se stalo číslo v excelovské tabulce,“ vytkl mu stínový ministr práce a sociálních věcí a místopředseda Sněmovny za ANO Aleš Juchelka.
„Pojďte sem obhájit, že v 67 letech bude moci člověk v náročné profesi pracovat,“ vybídl Jakoba. Takového vysvětlení se od něj ale ve středu nedočkal.
„Odmítám, že někoho házíme přes palubu,“ řekl ve středu ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka za KDU-ČSL.
Jakob a šéf poslanců ODS Marek Benda navrhli původní seznam náročných profesí omezit o sto tisíc lidí. Tito lidé – například některé zdravotní sestry, skláři či pracovníci v sociálních službách – mají přijít o možnost odejít do předčasného nekráceného důchodu.
Reforma projde, říká lidovec, jemuž vadí osekání seznamu náročných profesí
Plácli si na to i lídři vládních stran, ale několika lidovcům se to ani trochu nelíbí. Jiří Navrátil, jeden z lidoveckých poslanců, kteří s tím dosud měli problém, ale řekl iDNES.cz po jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS, že návrh důchodové reformy v pátek projde.
Problém koalici vznikl kvůli seznamu náročných profesí, jež mají mít nárok na nekrácený předčasný důchod. Lidovec Vít Kaňkovský, šéf sociálního výboru Sněmovny, řekl minulý týden iDNES.cz, že klíčová bude středa a výsledek jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Jednání se účastnili Navrátil a lidovecký rozpočtový expert Michal Kohajda.
„Osekání náročných profesí určitě nepodpořím. Já se s těmi lidmi setkávám jako lékař, ortoped,“ řekl iDNES.cz Kaňkovský. Na lidoveckém sjezdu řekl novinářům. že je proti omezení seznamu, i poslanec Šimon Heller a problém měli dosud i poslanci za KDU-ČSL z Moravskoslezského kraje Navrátil a Pavla Golasowská.
Když projde osekání náročných profesí, váhá část lidovců s podporou reformy |
Jejich stranický kolega, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, navrhuje, aby takovým zaměstnancům zaměstnavatelé povinně přispívali na penzijní spoření. Jenže to součástí reformy není, takový návrh není připraven, projednán a není vůbec jisté, že by ho parlament ještě stihl schválit v tomto volebním období.
„Vám se ten koncept náročných profesí úplně rozpadl,“ vyčetl Jurečkovi poslanec Jiří Mašek. Z až 450 tisíc lidí, kteří mohli mít nárok na předčasnou penzi, jich zbylo jen 12 tisíc, vyčetl ministrovi. „Do těch 67 let určitě nebudou schopni pracovat,“ řekl o lidech z náročných profesí.
„Dožíváme se vyššího věku, to je fakt, stejně jako to, že mladí lidé přicházejí na pracovní trh později,“ hájil ve středu ve Sněmovně vládní návrh ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. „Mně tady chybí, aby hnutí ANO jasně řeklo, jak by podle něj důchodová reforma měla vypadat. Nepředložilo žádnou alternativu,“ řekl také Jurečka.
Místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová řekla, že její strana by pro reformu mohla s vládou hlasovat, ale pouze v případě, že neprojde výrazné omezení profesí s nárokem na odchod do nekrácené předčasné penze, jak to na poslední chvíli navrhly ODS a TOP 09. „S tím opravdu nemůžeme souhlasit,“ řekla Richterová.
Klíčové je dobrovolné penzijní spoření, řekl Fiala z SPD. Jeho kolega měl čepici Trumpa
„Když se nebudou rodit noví plátci, žádný systém nemůže být funkční,“ oponoval před tím vládnímu návrhu zvyšujícímu věk odchodu do penze až na 67 let šéf poslanců opozičního hnutí SPD Radim Fiala.
„Zastavme to a pracujme na skutečné reformě,“ prohlásil Fiala. Klíčové je podle něj dobrovolné, nikoli povinné penzijní spoření.
Podle šéfa poslanců SPD by měl vzniknout státem garantovaný fond. „Bylo by to win – win, dobré řešení pro Českou republiku i pro její občany,“ prohlásil Radim Fiala.
Jeho stranický kolega Jiří Kobza chodil po Sněmovně v červené kšiltovce s nápisem Trump 2024 a slavil tak vítězství republikána ve volbě prezidenta USA.
Reforma předložená vládou předpokládá postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu až na 67 let a snižování výpočtu nových penzí.
Později do penze by ale měli jít všichni, kdo se narodili po roce 1965. Každý další ročník o měsíc později. Tedy lidé narození v roce 1975 ve věku 65 let a deset měsíců. Každý si to může sám pro sebe lehce spočítat.
Nejdříve v 67 letech by do důchodu měli jít všichni, kdo se narodili v roce 1989 nebo později.
Opoziční ANO i SPD s tím kategoricky nesouhlasí. „Hnutí ANO, bude-li mít k tomu příležitost, veškeré tyto nespravedlivé a unáhlené důchodové změny, které Fialova koalice prosazuje, podrobí kompletní revizi a z velké části zruší,“ prohlásila šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.