Ve středu se vládní koalici podařilo schválit zatím program schůze. Nic dalšího ale udělat nemohla. Zákony ve třetím čtení ale může Sněmovna schvalovat jen ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin, když se poslanci nedohodnou jinak.
Šéf poslanců ODS Marek Benda sice navrhl, aby se mohlo jednat i dál, ale to jménem ANO a SPD vetovala šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Schůze k důchodové reformě tak byla přerušena do pátku do 9 hodin.
Konečné hlasování zřejmě až příští týden
Koalice počítá s tím, že na konečné hlasování o důchodové reformě dojde až příští týden a že kvůli tomu bude muset utnout obstrukce opozice. ANO a SPD totiž nesouhlasí se zvyšováním věku odchodu do penze nad 65 let.
Do penze by se mělo podle finální dohody vládní koalice odcházet maximálně v 67 letech. Nejdříve v tomto věku by do ní měli jít ale až všichni ti, kdo se narodili v roce 1989 nebo později.
Vláda počítá s postupným zvyšováním věku odchodu do důchodu ze současné hranice, která je 65 let. Pro všechny, kdo se narodili v letech 1966 až 1988, to má znamenat, že budou odcházet do penze každý rok o jeden měsíc později. Například lidé narození v roce 1972 v 65 letech a 7 měsících a ti, kdo se narodili v roce 1975, v 65 letech a 10 měsících.
„Pokud nás zvolíte a my budeme ve vládě, tohle všechno změníme,“ řekl ve Sněmovně předseda ANO Andrej Babiš. „Co uděláme s důchody, se dovíte v našem volebním programu,“ prohlásil. „Pokud nám říkáte populisti, já jsem na to pyšný,“ tvrdil lídr opozičního hnutí. Prohlásil, že by jeho vláda znovu zastropovala věk odchodu do důchodu na 65 letech.
Do důchodu v 67 letech a sto tisícům lidí se zhorší podmínky předčasné penze |
Změna má podle vládní koalice pomoci k udržitelnosti důchodového systému, tedy aby na penze v přijatelné výši měli šanci i dnešní mladí lidé. „Schodek důchodového rozpočtu neustále roste a v roce 2050 by dosáhl 350 miliard korun, pokud bychom nic neudělali. To je pět procent HDP,“ uvedl premiér a předseda ODS Petr Fiala,
„Myslím, že rozumný člověk se vlastně nemusí přít o to, jestli důchodovou reformu potřebujeme nebo ne, ale na základě jasných konkrétních faktů si myslím, že uzná každý rozumný člověk, že důchodovou reformu tato země potřebuje,“ řekl ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.
Tato reforma nemůže vydržet, říká Schillerová
Podle šéfky poslanců opozičního ANO Aleny Schillerové návrh surově poškozuje hlavně silné populační ročníky narozené v sedmdesátých letech minulého století. „Tato reforma nemůže vydržet,“ říká Schillerová.
„Věk odchodu do penze zase zastropujeme na 65 letech a ukončíme tak to asociální zvyšování věku odchodu donekonečna. A také umožníme lidem využívat předčasné důchody tak, jak to bylo za nás,“ řekl při předchozím projednávání vládního návrhu důchodové reformy šéf ANO Andrej Babiš.
Dalším neuralgickým bodem vládního návrhu je, kolik lidí a které profese budou mít nárok na odchod do předčasné a zároveň nekrácené penze.
Přes 100 tisíc lidí může ještě vypadnou proti vládnímu návrh ze seznamu náročných profesí a zůstane jich má necelých 15 tisíc. Návrh podali šéfové poslaneckých klubů ODS Marek Benda a TOP 09 Jan Jakob.
Při druhém čtení návrhu důchodové reformy na poslední chvíli navrhli vypustit ze seznamu náročných profesí s nárokem na odchod do předčasného důchodu bez jeho krácení lidi v profesích ve třetí kategorii rizika kvůli faktorům vibrace, zátěž chladem, zátěž teplem nebo celková fyzická zátěž, jde-li o zátěž při dynamické fyzické práci. A i když návrh nezískal podporu ve výboru pro sociální politiku, ODS a TOP 09 na něm trvají. Poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková řekla iDNES.cz, že návrh tak nakonec zřejmě projde a problém lidí ve třetí kategorii rizika se bude řešit jinak.
Na nekrácenou penzi mají mít po 45 letech práce nárok všichni, říká Okamura |
„Vytvořila se pracovní skupina, která bude tuto kategorii tři ještě nadále řešit. Budeme usilovat o to, abychom dokázali najít řešení především ve spořicím pilíři, které této skupině umožní za příspěvku zaměstnavatelů právě odcházet třeba do předdůchodu, případně kompenzovat jejich finanční prostředky a příjmy během předčasného důchodu tak, aby i pro tuto skupinu byla jasná cesta, jak mohou při náročné pozici do důchodu odejít dříve bez buďto penalizací, nebo díky samotným úsporám,“ řekl Viktor Vojtko ze STAN.
Jiný recept navrhuje opoziční hnutí SPD. „Navrhujeme mimo jiné, aby se lidem, kteří odpracovali 45 let, nikterak nekrátil předčasný starobní důchod,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.