Nový památný Den samizdatu bude připomínat vydávání tiskovin vlastním nákladem v totalitních režimech.
Sněmovna i podruhé schválila 12. říjen na památku 92 českých a slovenských vydavatelů samizdatů, kteří protestovali proti uvěznění křesťanského aktivisty Ivana Polanského.
Senátoři Hana Kordová Marvanová a Jiří Růžička v horní komoře upozorňovali a přesvědčili většinu kolegů v Senátu, že by to mohlo být spojováno se snahou glorifikovat představitele klerofašistického Slovenského státu Jozefa Tisa a Andreje Hlinku.
Spor o Den samizdatu. Navržený den byl zvolen nešťastně, řekli senátoři |
Argumentovali publicistikou Polanského týkající se počínání slovenského klerofašistického režimu za druhé světové války. Režim v čele s Jozefem Tisem úzce spolupracoval s nacistickým Německem na deportaci Židů do vyhlazovacích táborů a dokonce za to nacistům platil.
„Mrzí mě, že diskuse sklouzla k tomu, že se špiní památka Ivana Polanského,“ řekl poslanec za STAN Josef Bernard.
Mýlí se téměř vždy, pustil se šéf poslanců ODS do senátorky zvolené za koalici SPOLU
„Paní senátorka se mýlí, jako se v posledních letech mýlívá téměř vždycky,“ pustil se šéf poslanců ODS Marek Benda do senátorky Kordové Marvanové, která byla přitom před dvěma lety zvolena za koalici SPOLU právě na návrh ODS.
Návrh podle Bendy vůbec není o Ivanu Polanském, ale o vydavatelích samizdatu, kteří se ho zastali.
Kordová Marvanová upozornila, že byla mezi těmi 92 vydavateli, kteří se v roce 1988 Polanského zastali, a Bendovi jeho ocenění jejích kvalit vrátila, že se podle ní naopak v posledních letech téměř ve všem mýlil Marek Benda.
„Já si naopak od něj myslím, že on se za posledních mnoho let mýlil téměř ve všem, co dělal,“ ohodnotila senátorka za koalici SPOLU šéfa poslanců ODS.
Kuriózní na jejich sporu nebylo jen to, že byli oba zvoleni za stejnou stranu, ale také to, že známá disidentka proti komunistickému režimu nebyla jen Kordová Marvanová, tehdy ještě pouze Marvanová, ale také Marek Benda, který je syn významného křesťanského disidenta Václava Bendy.
Rozuzlení jejich sporu má nyní ještě v rukou prezident Petr Pavel, jehož podpis je nutný, aby novela zákona o státních svátcích mohla platit.
Senát chtěl, aby místo 12. října byl památným dnem 27. duben. Toho dne v roce 1978 byl založen Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, který se zastával těch, kdo byli stíháni kvůli šíření samizdatu. Senát také navrhoval, aby 24. června byl v kalendáři uveden Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace Československa.
Poslanci také kývli na to, že základní registr obyvatel a základní registr osob, tedy podnikatelů, institucí a firem, bude spravovat od listopadu Digitální a informační agentura. Tyto registry nyní spravuje ministerstvo vnitra a Český statistický úřad. Senát navrhl změnu kvůli opravě účinnosti pasáže týkající se správních poplatků a poslanci to akceptovali.