Sněmovna dala šanci změně hranic krajů

  19:36aktualizováno  19:36
Brno, Jihlava - Obyvatelé 44 obcí z kraje Vysočina, které usilují o přičlenění k Jihomoravskému kraji, mají větší naději, že se do něj dostanou. Poslanci totiž propustili do druhého čtení návrh zákona, který takovou možnost zmíněným obcím dává. Neznamená to ale, že je schválení zákona jisté.

Zákonodárci sice poslali zákon do druhého čtení, ale zároveň neschválili zkrácení doby o jeho projednávání ve výborech. To prakticky znamená, že může ve výborech zůstat šedesát dnů a až po této lhůtě se o něm bude jednat znovu.

Po dvaadvacátém květnu se však schůze v Poslanecké sněmovně neplánuje a tak by musel být zákon projednáván na mimořádném zasedání, jehož vyhlášení je však vždy podmíněno mimořádnými okolnostmi.

Obce, kterých se zákon týká se tak obávají, že se mimořádná schůze Sněmovny konat nebude a vše se bude řešit až po volbách. Po nich přitom může dojít ke změně zastoupení politických reprezentací v Parlamentu a může se změnit i názor na zákon.

A toho se obce, které o přičlenění k jihomoravskému kraji usilují, obávají. "Tím, že poslanci neschválili zkrácené jednání o zákonu ve výborech, naznačili, že už se záležitostí před volbami nechtějí zabývat. To, že jej poslali do druhého čtení je tak sice chvályhodné, ale alibistické," uvedl místostarosta Velké Bíteše Dalibor Kolář, jedné ze zmíněných 44 obcí.

Hejtmana jihomoravského kraje Stanislav Juránek je optimističtější, neboť doufá, že mimořádná schůze v květnu bude. "Pořád ještě věříme, že se to může stihnout," řekl hejtman Juránek.

Reakce zástupců obou krajů na jednání o zákoně jsou přitom rozdílné. Miloš Vystrčil, zástupce hejtmana kraje Vysočina přivítal to, že sněmovna nezkrátila lhůtu na projednání zákona a doufá, že se do voleb projednat nestihne.

"To bude dobře. Bude víc času celou záležitost posoudit a bude také více jasné, jak kraje fungují. třeba se změní do té doby nejen názory zákonodárců, ale i obcí, které teď mermomocí o přičlenění k Jihomoravskému kraji usilují," řekl Vystrčil.

Nepřímo tak podpořil názor sociálnědemokratického poslance a ministra dopravy Jaromíra Schlinga, který jako kandidát kraje Vysočina pro zákon nehlasoval. "Jsem přesvědčen, že nemá smysl podobné změny dělat před ukončením reformy veřejné správy," obhajoval své přesvědčení Schling.

Schlingův stranický kolega z jižní Moravy Zdeněk Koudelka, však zastává opačný názor. Debata o změně hranic je potřebná a to ihned. "Kdy se mají měnit hranice krajů, když ne teď, předtím, než bude stanoveno nové rozdělení státní správy mezi takzvané obce s rozšířenou působnosti," prohlásil při jednání v poslanecké sněmovně.

Jak projednávání zákona dopadne, je tak stále nejasné. Obce, které usilují o přiřazení k jihomoravskému kraji, se však nechtějí nechat odradit. "Budeme o přičlenění k jižní Moravě usilovat, i kdyby se zákon do voleb nyní neschválil," dodal Kolář.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Kolik poslancům ušetřily náhrady? Stát jim přispěl na dopravu i bydlení

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Základní plat poslance je 82 400 korun. K tomu má ovšem každý zákonodárce nárok náhrady za reprezentaci, cestování,...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz