Sněmovna dala šanci změně hranic krajů

  19:36aktualizováno  19:36
Brno, Jihlava - Obyvatelé 44 obcí z kraje Vysočina, které usilují o přičlenění k Jihomoravskému kraji, mají větší naději, že se do něj dostanou. Poslanci totiž propustili do druhého čtení návrh zákona, který takovou možnost zmíněným obcím dává. Neznamená to ale, že je schválení zákona jisté.

Zákonodárci sice poslali zákon do druhého čtení, ale zároveň neschválili zkrácení doby o jeho projednávání ve výborech. To prakticky znamená, že může ve výborech zůstat šedesát dnů a až po této lhůtě se o něm bude jednat znovu.

Po dvaadvacátém květnu se však schůze v Poslanecké sněmovně neplánuje a tak by musel být zákon projednáván na mimořádném zasedání, jehož vyhlášení je však vždy podmíněno mimořádnými okolnostmi.

Obce, kterých se zákon týká se tak obávají, že se mimořádná schůze Sněmovny konat nebude a vše se bude řešit až po volbách. Po nich přitom může dojít ke změně zastoupení politických reprezentací v Parlamentu a může se změnit i názor na zákon.

A toho se obce, které o přičlenění k jihomoravskému kraji usilují, obávají. "Tím, že poslanci neschválili zkrácené jednání o zákonu ve výborech, naznačili, že už se záležitostí před volbami nechtějí zabývat. To, že jej poslali do druhého čtení je tak sice chvályhodné, ale alibistické," uvedl místostarosta Velké Bíteše Dalibor Kolář, jedné ze zmíněných 44 obcí.

Hejtmana jihomoravského kraje Stanislav Juránek je optimističtější, neboť doufá, že mimořádná schůze v květnu bude. "Pořád ještě věříme, že se to může stihnout," řekl hejtman Juránek.

Reakce zástupců obou krajů na jednání o zákoně jsou přitom rozdílné. Miloš Vystrčil, zástupce hejtmana kraje Vysočina přivítal to, že sněmovna nezkrátila lhůtu na projednání zákona a doufá, že se do voleb projednat nestihne.

"To bude dobře. Bude víc času celou záležitost posoudit a bude také více jasné, jak kraje fungují. třeba se změní do té doby nejen názory zákonodárců, ale i obcí, které teď mermomocí o přičlenění k Jihomoravskému kraji usilují," řekl Vystrčil.

Nepřímo tak podpořil názor sociálnědemokratického poslance a ministra dopravy Jaromíra Schlinga, který jako kandidát kraje Vysočina pro zákon nehlasoval. "Jsem přesvědčen, že nemá smysl podobné změny dělat před ukončením reformy veřejné správy," obhajoval své přesvědčení Schling.

Schlingův stranický kolega z jižní Moravy Zdeněk Koudelka, však zastává opačný názor. Debata o změně hranic je potřebná a to ihned. "Kdy se mají měnit hranice krajů, když ne teď, předtím, než bude stanoveno nové rozdělení státní správy mezi takzvané obce s rozšířenou působnosti," prohlásil při jednání v poslanecké sněmovně.

Jak projednávání zákona dopadne, je tak stále nejasné. Obce, které usilují o přiřazení k jihomoravskému kraji, se však nechtějí nechat odradit. "Budeme o přičlenění k jižní Moravě usilovat, i kdyby se zákon do voleb nyní neschválil," dodal Kolář.

Autoři:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz