Sněmovna bude pokračovat v projednávání výročních zpráv ČT příští čtvrtek

  • 87
V projednávání výročních zpráv České televize by měla Sněmovna pokračovat příští týden ve čtvrtek. Návrh Petra Dolínka (ČSSD) na jejich pevné zařazení dolní komora schválila v rámci změn programu nynější schůze. Tento čtvrtek poslanci debatu o výročních zprávách stejně jako už několikrát v minulosti nedokončili.

Opoziční poslanci z řad ODS, Pirátů a TOP 09 navrhovali i jiné termíny pro projednání zpráv, ale neuspěli. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura upozorňoval na to, že ani příští čtvrtek reálně nebude na zprávy dostatek času, takže se neprojednají. Šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek ale naznačoval, že poslanci by se mohli zprávám věnovat až do noci, aby byli schopni zprávy za léta 2016 a 2017 projednat a odhlasovat.

Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy o činnosti ČT a zprávy o hospodaření televize za roky 2016 i 2017 doporučil schválit. V dolní komoře je i dvojice zpráv za loňský rok. Sněmovna je rovněž zařadila do čtvrtečního programu, byť je výbor ještě neprobral.

Ve čtvrtek se poslanci k hlasování nedostali

Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin. Rozprava začala už dopoledne, odpoledne se věnovali pravidelným ústním interpelacím a po nich se ke zprávám vrátili. Stanjura považuje tak dlouhou debatu za iracionální vzhledem k tomu, že zprávy už dostatečně poslanci probrali. Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy za roky 2016 i 2017 doporučil schválit.

Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ve čtvrteční sněmovní diskusi zaznívaly lži, polopravdy, manipulace, objevily se na zakázku vyrobené dokumenty, falešná čísla a citace bez kontextu. „Je to důkaz zvyšujícího se politického tlaku, kdy je debata o hospodaření ve skutečnosti jen způsobem, jak Českou televizi zastrašit,“ uvedl Dvořák v ČT. 

Výtky části vládních i opozičních zákonodárců směřovaly k zejména k jejímu hospodaření, někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka. Kritici i zastánci se shodovali se v tom, že veřejnoprávní televize by měla spadat pod kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Televize na diskusi reagovala na sociální síti, uvedla například, že se možnosti prověrek NKÚ nebrání.

Komunistický poslanec Jiří Valenta mluvil o „dlouhodobě zakalených vodách České televize“. Další poslanci poukazovali na to, že televize může mít v blízké budoucnosti ekonomické problémy. Například Milan Feranec (ANO) tvrdil, že ČT má rozpočet účetně vyrovnaný, fakticky ale nikoli. Šokovalo ho, jak uvedl, zjištění, že Rada ČT projednávala rozpočet o objemu 6,7 miliardy korun 25 minut. 

„ČT žije na dluh, její majetek nějak mizí,“ podotkl nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní - alternativa pro patrioty, dříve SPD), který kvůli „podezřením z hospodářské kriminality“ podal trestní oznámení. Televize na twitteru reagovala, že hodnota jejího dlouhodobého majetku vzrostla od roku 2011 do loňska o 430 milionů korun.

Za schválení zpráv se přimlouvala Alena Gajdůšková (ČSSD). „Nezávislá média veřejné služby prostě potřebujeme,“ řekla. Miroslava Němcová (ODS) vidí za zdlouhavým projednáváním televizních zpráv zákopovou válku a snahu držet ČT v šachu. Jde podle ní o jakýsi „klacek“ na televizi, který jí má vzkázat, aby se chovala poslušně.

Volný a také třeba Miloslav Janulík (ANO) poukazovali na údajný střet zájmů ředitele ČT Dvořáka pro jeho angažmá ve společnosti Leica Gallery Prague. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale upozornil na to, že jde o malou fotografickou galerii, která v minulosti uzavřela s televizí dvě smlouvy v celkové hodnotě 2500 korun. ČT tvrdí, že Dvořák podle kodexu televize ve střetu zájmů není, protože, protože nesmí rozhodovat ani jakkoli zasahovat do obsahu zpravodajství.

Sněmovna se ve čtvrtek vrátila k debatě o výročních zprávách o činnosti a o hospodaření veřejnoprávní televize z roku 2016. Na programu byly i dvojice zpráv z roku 2017 a také z loňského roku. Loňskou dvojici zpráv ale ještě neprojednal příslušný výbor.

Odkládané projednávání zpráv České televize je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele. Ve Sněmovně jsou ještě zprávy televize za rok 2018. Ještě je ale neprojednal volební výbor.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video