Sněmovna bude pokračovat v projednávání výročních zpráv ČT příští čtvrtek

  12:01aktualizováno  18. října 14:08
V projednávání výročních zpráv České televize by měla Sněmovna pokračovat příští týden ve čtvrtek. Návrh Petra Dolínka (ČSSD) na jejich pevné zařazení dolní komora schválila v rámci změn programu nynější schůze. Tento čtvrtek poslanci debatu o výročních zprávách stejně jako už několikrát v minulosti nedokončili.

Opoziční poslanci z řad ODS, Pirátů a TOP 09 navrhovali i jiné termíny pro projednání zpráv, ale neuspěli. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura upozorňoval na to, že ani příští čtvrtek reálně nebude na zprávy dostatek času, takže se neprojednají. Šéf klubu ANO Jaroslav Faltýnek ale naznačoval, že poslanci by se mohli zprávám věnovat až do noci, aby byli schopni zprávy za léta 2016 a 2017 projednat a odhlasovat.

Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy o činnosti ČT a zprávy o hospodaření televize za roky 2016 i 2017 doporučil schválit. V dolní komoře je i dvojice zpráv za loňský rok. Sněmovna je rovněž zařadila do čtvrtečního programu, byť je výbor ještě neprobral.

Ve čtvrtek se poslanci k hlasování nedostali

Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin. Rozprava začala už dopoledne, odpoledne se věnovali pravidelným ústním interpelacím a po nich se ke zprávám vrátili. Stanjura považuje tak dlouhou debatu za iracionální vzhledem k tomu, že zprávy už dostatečně poslanci probrali. Sněmovní volební výbor, který má v působnosti média, zprávy za roky 2016 i 2017 doporučil schválit.

Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka ve čtvrteční sněmovní diskusi zaznívaly lži, polopravdy, manipulace, objevily se na zakázku vyrobené dokumenty, falešná čísla a citace bez kontextu. „Je to důkaz zvyšujícího se politického tlaku, kdy je debata o hospodaření ve skutečnosti jen způsobem, jak Českou televizi zastrašit,“ uvedl Dvořák v ČT. 

Výtky části vládních i opozičních zákonodárců směřovaly k zejména k jejímu hospodaření, někteří zákonodárci mluvili také o údajném střetu zájmů ředitele Petra Dvořáka. Kritici i zastánci se shodovali se v tom, že veřejnoprávní televize by měla spadat pod kontrolní pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Televize na diskusi reagovala na sociální síti, uvedla například, že se možnosti prověrek NKÚ nebrání.

Fotogalerie

Komunistický poslanec Jiří Valenta mluvil o „dlouhodobě zakalených vodách České televize“. Další poslanci poukazovali na to, že televize může mít v blízké budoucnosti ekonomické problémy. Například Milan Feranec (ANO) tvrdil, že ČT má rozpočet účetně vyrovnaný, fakticky ale nikoli. Šokovalo ho, jak uvedl, zjištění, že Rada ČT projednávala rozpočet o objemu 6,7 miliardy korun 25 minut. 

„ČT žije na dluh, její majetek nějak mizí,“ podotkl nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní - alternativa pro patrioty, dříve SPD), který kvůli „podezřením z hospodářské kriminality“ podal trestní oznámení. Televize na twitteru reagovala, že hodnota jejího dlouhodobého majetku vzrostla od roku 2011 do loňska o 430 milionů korun.

Za schválení zpráv se přimlouvala Alena Gajdůšková (ČSSD). „Nezávislá média veřejné služby prostě potřebujeme,“ řekla. Miroslava Němcová (ODS) vidí za zdlouhavým projednáváním televizních zpráv zákopovou válku a snahu držet ČT v šachu. Jde podle ní o jakýsi „klacek“ na televizi, který jí má vzkázat, aby se chovala poslušně.

Volný a také třeba Miloslav Janulík (ANO) poukazovali na údajný střet zájmů ředitele ČT Dvořáka pro jeho angažmá ve společnosti Leica Gallery Prague. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale upozornil na to, že jde o malou fotografickou galerii, která v minulosti uzavřela s televizí dvě smlouvy v celkové hodnotě 2500 korun. ČT tvrdí, že Dvořák podle kodexu televize ve střetu zájmů není, protože, protože nesmí rozhodovat ani jakkoli zasahovat do obsahu zpravodajství.

Sněmovna se ve čtvrtek vrátila k debatě o výročních zprávách o činnosti a o hospodaření veřejnoprávní televize z roku 2016. Na programu byly i dvojice zpráv z roku 2017 a také z loňského roku. Loňskou dvojici zpráv ale ještě neprojednal příslušný výbor.

Odkládané projednávání zpráv České televize je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele. Ve Sněmovně jsou ještě zprávy televize za rok 2018. Ještě je ale neprojednal volební výbor.

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Češi oslavili 17. listopad průvodem, koncertem i videomappingem

Desetitisíce lidí se po celé republice připojily k oslavám třicátého výročí sametové revoluce. V Praze začaly...

Můžeme být šťastní, v jaké zemi žijeme, slyšel Václavák. Lidé slavili svobodu

Na čtyřicet tisíc lidí se zúčastnilo Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. Zahrály nebo promluvily...

Tisíce lidí prošly Prahou. Na Albertově dav křičel na rektora Zimu

Tisíce lidí přišly v neděli v poledne na vzpomínkovou akci na pražský Albertov, aby si připomněly studentské události...

VIDEA TÝDNE: Tragická nehoda autobusu, představení nové Octavie a pád rakety

Tragická nehoda na Slovensku, při které zahynulo 12 lidí a představení nové Škody Octavia. To jsou dvě nejsledovanější...

Najdete na iDNES.cz