Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Musíme rozestavět všude po plážích jižní Evropy ozbrojené složky, řekl Babiš

  5:31aktualizováno  22:40
To ječení a kvikot je permanentní, hájil šéf opozičního ANO Andrej Babiš ve Sněmovně vstup svého hnutí do frakce Patrioti pro Evropu spolu s francouzským krajně pravicovým Národním sdružením či s Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. „Kdo hájí zájmy Ruska, kde?“ ptal se Babiš. „V životě jsem s Putinem nemluvil, nebyl jsem v Kremlu,“ zdůraznil. Odmítl, že se spojil s fašisty.

Cílem spojenectví Patrioti pro Evropu je podle Babiše bránit ilegální migraci do Evropy.

„Musíme rozmístit všude po plážích jižní Evropy ozbrojené složky,“ řekl poslancům, jak by si představoval boj proti ilegálním migrantům, aby nepronikali do Evropy. Je podle něj také třeba zastavit pomoc neziskovkám, které pomáhají migrantům.

Nabídl také vlastní definici toho, co je dezinformace. „Dezinformace je jakákoli kritika této nejprolhanější vlády,“ tvrdil Babiš.

Mluvil o tom, proč vadí jiným politikům. „Jsem riziko hlavně pro jejich koryta a jejich příjmy,“ řekl a odmítl, že on sám může být pro Českou republiku bezpečnostním rizikem kvůli tomu, s kým se spojil.

„Útočíte na Orbána, který se snaží získat informace. To, že mluvíme o míru, neznamená, že podporujeme Putina,“ prohlásil Babiš. Mluvil bez jedné minuty hodinu a půl.

Koalice prosadila na návrh šéfa poslanců ODS Marka Bendy možnost nočního jednání, aby schůzi Sněmovny zcela nezbořily obstrukce opozice. Ještě před projednáváním programu se totiž jako obvykle přihlásilo několik opozičních řečníků s přednostním právem mluvit a navrhovat i změny programu schůze.

Jako první si vzal slovo Babiš a mluvil o rozmanitých a nijak nesouvisejících tématech. Ještě než se dostal k obhajobě spojenectví Patrioti pro Evropu, hovořil o Liberty Ostrava, o karlovarském filmovém festivalu, stavbě dálnic či o rozvoji Karlovarského a Ústeckého kraji.

K projednávání programu schůze se tak poslanci dostali až po více než třech hodinách. Schválili deset členů nové parlamentní vyšetřovací komise k okolnostem střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy před vánočními svátky, při níž student-masový vrah pozabíjel 14 lidí a pak i sám sebe.

Poslanci vybrali členy parlamentní komise k vyšetření střelby na fakultě

Rozšíření možnosti získat osvědčení účastníka odboje proti komunismu

Poslanci zrychleně schválili rozšíření okruhu osob oprávněných iniciovat řízení o vydání osvědčení účastníka odboje proti komunismu.

O osvědčení budou nově moci za dotyčného, i když ještě žije, nově požádat příbuzní dotyčného, spolky i ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. Potvrdit to ještě musí Senát a také prezident Petr Pavel.

Jde o opatření k narovnání situace stárnoucích disidentů. Na základě osvědčení stát vyplácí jednorázový příspěvek, nově se jím řídí případné narovnání penzí.

Poslanci začali jednat o ochraně obětí domácího násilí

Poslanci také v úterý v prvním čtení podpořili změny občanského zákoníku kvůli lepší ochraně obětí domácího násilí a zjednodušení rozvodů, včetně úpravy péče.

Do občanského zákoníku má přibýt jednoznačné vymezení domácího násilí. Policista má mít při vykázání domácího násilníka povinnost odebrat mu zbraň. Doba vykázání se má prodloužit z deseti dnů na dva týdny.

Změna občanského zákoníku by měla zajistit, aby policie, justice i intervenční centra postupovaly v typově stejných situacích jednotně. „Věříme, že tak zpřesníme postupy policie i soudů,“ řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková.

„Je potřeba, abychom přestali být tam, kde jsme, nevšímaví a netolerovali věci, které možná před x lety připadaly, jakože patří k manželství a podobně. Ale nepatří, nikdy nepatřily a ani by patřit prostě neměly, nebo k nějakému soužití,“ řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek po jednání vlády, která změnu občanského zákoníku navrhuje.

SPD běží o život. Nevěříme, že půjde EU reformovat zevnitř, řekl Okamura

Změnit se má i přestupkový zákon, a to tak, aby oběti domácího násilí měly i v řízení o přestupku obdobná práva jako zvlášť zranitelné oběti v trestním řízení. Měly by tak získat právo na doprovod důvěrníkem či na přijetí opatření k zabránění kontaktu s násilníkem.

Občanský zákoník má nově stanovit, že domácím násilím se rozumí veškeré násilné jednání vůči oběti, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení.

Obětí domácího násilí může být podle definice nejen člověk, který s násilníkem žije nebo žil ve společné domácnosti, ale také osoba blízká nebo rodič společného dítěte. Úřady budou podle novely muset zohlednit domácí násilí při vypořádání společného jmění manželů a při úpravě poměrů k nezletilému dítěti.

Rozvodová předloha ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení do jednoho. Rovněž výslovně zakotvuje zásadu nepřijatelnosti tělesného trestání dětí.

Je tu návrh nového zákona o podpoře bydlení

Poslanci začali projednávat i vládní návrh zákona o podpoře bydlení. „Zákon o podpoře bydlení není levicový a už vůbec není žádný experiment,“ řekl ministr pro místní rozvoj za Piráty Ivan Bartoš.

Na tento návrh se podle něj čeká dvacet let. Věří, že se zákon podaří schválit ještě letos. „Až pro 1,6 milionu lidí může být jejich bydlení nejisté,“ varovala místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová. A počet ohrožených podle ministra dále roste.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Za pašování kokainu dostal muž devět let, pomáhali mu dva automechanici

Pět set korun za každý přivezený gram získával Tomáš Slovák, který se přiznal, že opakovaně pašoval kokain z nizozemského Eindhovenu do Česka. Drogu ukrýval ve svém autě v nádržce na kapalinu do...

24. července 2024  14:32

Peterková své stoupence před soudem neochránila. Dostali podmínky a pokuty

Za loňské vlámání se do soudní síně při líčení v případě bývalé novinářky Jany Peterkové padly tresty. Obvodní soud pro Prahu 2 odsoudil tři pachatele, kteří tehdy vysadili dveře soudní sítě. Státní...

24. července 2024  8:49,  aktualizováno  14:19

Čtrnáctiletá dívka z Tachovska odjela se známým do Německa, hledá ji policie

Policisté pátrají po čtrnáctileté Michaele Janovské z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým známým do Německa. Kousek za hranicí údajně vystoupila z auta a tam její stopa končí....

24. července 2024  14:15

Zpátky na dostihy. Krobot a Šoposká točí druhou řadu seriálu Oktopus

První řadu krimiseriálu Oktopus sledovalo loni na podzim v ČT víc než milion a dvě stě tisíc diváků, proto vzniká pokračování: v Praze, na Ústecku, Liberecku i v Německu. Dvanáct odložených případů...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...