Sobota 26. září 2020, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 26. září 2020 Andrea

Sněhová nadílka zpozdila vlaky, na Brněnsku nemají rodiny elektřinu

  8:36aktualizováno  21:44
Česko už od pátku bojuje s přívaly sněhu. V Královéhradeckém kraji nestíhali silničáři uklízet silnice a vyhlásili proto kalamitu. Stále zůstává uzavřeno několik silnic. Sníh zkomplikoval také dopravu na železnici, vlaky dojíždějí s hodinovými zpožděními. Na Brněnsku kvůli námraze nemají domácnosti elektřinu. Během celého víkendu může napadnout až 30 centimetrů sněhu.

SLEDUJTE SNĚHOVOU KALAMITU ON-LINE

Během sobotního večera zeslábly srážky na Moravě a přesunuly se do Čech. Meteorologové však předpovídají na neděli další sněžení. Postupně během neděle by mělo opět začít sněžit i ve východní polovině republiky, kterou trápil mrznoucí déšť.

Meteorologové varují nejen před ledovkou, náledím a tvorbou sněhových jazyků a závějí. Kvůli silnému sněžení se ale může znovu opakovat sobotní ranní situace. Napadnout má za víkend až 30 centimetrů sněhu. - více o počasí najdete zde

Češi se v sobotu ráno probudili do zasněžené země. Na většině míst ležela na silnicích ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách, například na Šumpersku, Jesenicku a na Pardubicku se tvořily závěje a sněhové jazyky. Kvůli dešti na Novojičínsku a na Písecku některé cesty namrzaly. Obdobná situace panovala i na Českokrumlovsku a Písecku. Během dne se podařilo na řadě míst situaci zklidnit.

Kvůli sněhu zůstaly neprůjezdné některé silnice, především v Královéhradeckém, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. "I v oblasti Orlických hor je situace komplikovanější, i tam je jedna cesta nesjízdná," sdělila okolo deváté hodiny ráno pro iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

S přibývajícím časem se situace postupně zlepšovala. Nejhorší situace panovala dál na Hradecku, kde zůstalo neprůjezdných 20 silnic.

Kalamita na Hradecku

Královéhradečtí silničáři kvůli vytrvalému sněžení a větru vyhlásili kalamitní stav pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Tvořily se sněhové jazyky a náledí. "Není možné udržet všechno průjezdné, zavírají se silnice," uvedl výrobní náměstek královéhradeckých silničářů Petr Zima. "Soustředit se budeme na údržbu hlavních silničních tahů," dodal.

Hasiči museli pomáhat i zapadlé sanitce, která při převozu pacienta skončila u Nechanic v příkopě. U Černolic zase zapadl linkový autobus.

Krizový štáb Královéhradeckého kraje vyhlásil pohotovost pro Humanitární jednotku Českého červeného kříže. MF DNES o tom informoval mluvčí oblastního spolku Červeného kříže v Hradci Králové Lukáš Pochylý. Pohotovost zatím platí do pondělí do 9:00 hodin, ale může být podle vývoje situace prodloužena. Humanitární jednotka bude mimo jiné poskytovat nouzové ubytování, teplý čaj nebo přikrývky.

Zasněžená auta na Horní ulici v Ostravě

Na hradeckém hejtmanství se odpoledne sešel krizový štáb. "Silničáři nasadili veškerou dostupnou techniku, hasiči posílili o další stroje především na vyprošťování zapadlých automobilů. Přesto není možné v tomto počasí udržet některé úseky silnic ve stavu, který by umožňoval běžný provoz," uvedl hejtman Lubomír Franc. Podle něj by se lidé neměli vydávat zbytečně na cesty a riskovat, že uvíznou.

Kalamitní stav platí od pátečního odpoledne i ve Zlínském kraji, kde ale v sobotu byla situace poměrně klidná.

Tisíc domácností na Brněnsku nemá proud

Námraza připravila o elektrický proud několik stovek domácností na jižní Moravě. "Největší problémy nám dělá námraza. Problémy s dodávkami jsou na Brněnsku, Břeclavsku a Hodonínsku," uvedla mluvčí společnosti EON Božena Herodesová.

Bez proudu se podle EON ocitlo asi tisíc domácností. "Poruchy se nám bohužel nedaří odstraňovat tak rychle, jak bychom chtěli. Někde se nám to sice podaří, ale přibývají nové a nové," popsal mluvčí společnosti Vladimír Vácha.  - více najdete zde

V Brně místy nevyjela MHD, problémy měly hlavně trolejbusy, které kvůli námraze nemohli jezdit.

Na náledí v brněnské zoo doplatil i osmnáctiletý velbloud Abdul. Při pokusu spářit se se samicí uklouzl a zlomil si nohu. Kvůli věku rozhodli veterináři o jeho utracení.- více čtěte zde

Nehoda kamionu na dálnici u Berouna

Nehody zastavily dálnici D5 i rychlostní silnici R46

Plzeňskou dálnici D5 u Berouna ve směru na Prahu na devět hodin uzavřela nehoda nákladního auta. Kamion zasahoval i do železnice, proto stály i vlaky. O několik hodin později zablokoval dálnici znovu kamion. Tentokrát auta stála mezi 10. až 18. kilometrem. Zhruba o půl páté byl zprůjezdněn jeden jízdní pruh. Nehody se staly i na objízdných trasách, které vedly přes Beroun. V městě se pak tvořily dlouhé kolony.

Stál i úsek dálnice D1 mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem, kvůli zledovatělému sněhu zůstal několik hodin obousměrně uzavřen.

U Prostějova byl od devíti od rána do tří odpoledne na rychlostní silnice R46 zaklíněný kamion, i kvůli několika dalším nehodám osobních aut byla silnice uzavřená.

Havárie kamionu na R46 zablokovala část silnice

Na Pardubicku poblíž Horních Raškovic havaroval posypový vůz. Při údržbě silnice narazil do plotu. Policisté museli řidiče odvézt na záchytnou stanici - v krvi mu totiž naměřili tři promile alkoholu.

Několik minut před pátou hodinou došlo na nechráněném železničním přejezdu v Proseči n.N. k dopravní nehodě mezi vlakem a traktorem. Traktorista, který pluhoval cestu, si opožděně všiml přijíždějícího vlaku od Liberce. Začal okamžitě brzdit, ale přední část traktoru nakonec přečnívala lehce do trati.

"Střet vlaku s traktorem přinesl naštěstí pouze malou škodu na vlaku a žádné zranění. Nehoda vyřešena na místě blokovou pokutou pro traktoristu," uvedla Lída Knopová z policie Libereckého kraje.

SNÍMKY Z DRUŽIC: Z MODRÉ PLANETY JE BÍLÁ

Prohlédněte si satelitní snímky zasněžené severní polokoule

Na sídlišti v Děčíně napadlo asi 15 centimetrů sněhu

Na Vysočině opět k večeru začalo sněžit, místy padá namrzající déšť. Silničáři mají po celý den v terénu všech 128 sypacích vozů a 132 radlic. "Venku je všechno, co má ruce, nohy a kola," říká dispečer Jiří Havel. Přesto mají silničáři z večera a noci strach. Silnice začínají namrzat a stále více klouzat. A to i na dálnici D1, která je na Vysočině znovu pod sněhem. Ačkoliv byly veškeré silnice v kraji po celý den sjízdné, neměli by podle Havla řidiči večer a v noci raději nikam vyjíždět.

Dopravu ve Zlínském kraji komplikují sníh a ledovka, na Kroměřížsku místy hrozí lámání stromů obalených ledem.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

Na Karvinsku si zřejmě náledí vyžádalo první oběť, při ranním střetu s autobusem zemřela mladá řidička osobního automobilu. Pětadvacetiletá žena nezvládla jízdu na pravděpodobně namrzlé vozovce a na rovince před karvinskou částí Louky dostala smyk. Ve Škodě Fabia se srazila v protisměru s linkovým autobusem. Jeho řidič a jeden z cestujících byli zraněni a převezeni do nemocnice.  - podrobnosti o nehodě čtěte zde

Ve Středočeském kraji přes noc napadlo deset až 15 centimetrů sněhu a na většině území pořád drobně sněží. Na silnicích zůstává vrstva ujetého sněhu nebo břečka. "Obvykle než sypač trasu objede, tak zase sníh připadne. Jezdit se dá, ale pomalu," popsal dopoledne situaci na silnicích první třídy a rychlostních komunikacích dispečer krajské správy a údržby silnic.

Na pražských silnicích je vrstva uježděného či rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou jen s velkou mírou opatrnosti. Chodníky uklízí tisíc lidí Technické správy komunikací.

Sníh zasypal i svatého Václava na koni na Václavském náměstí

Vlaky se zastavují na kolejích

Sníh komplikuje i dopravu na železnici. Aktuální informace najdou cestující na webových stránkách ČD. Dopoledne se nejezdilo na dvou trasách. Podle Kateřiny Šubové, mluvčí Českých drah, se situace k večeru zlepšila hlavně ve východních Čechách. Přesto na spoustě tratí panuje zpoždění. Opožděné jsou nejen rychlíky do Čech z Polska, ale i vlaky na trati mezi Bohumínem a Brnem.

"Do Prahy přijíždějí zpožděné rychlíky z východu, ale jinak je situace v Praze klidná," řekla Šubová. Některé rychlíky EuroCity si podle ní už z Polska přivážejí přes tři hodiny zpoždění.

Další vývoj na železnici podle Šubové závisí především na počasí. "Když nebude mrznout a nebude dál sněžit, tak by se to zítra (v neděli) mělo stabilizovat. Ale jak začnou namrzat výhybky, tak začne úplně stejný problém jako v pátek nebo jako dnes," prohlásila.

Pracovníci Českých drah odklízí sníh z kolejí na pardubickém hlavním nádraží.

Situaci na Pardubicku popsal okolo osmé hodiny ranní redakci cestující, který ráno kvůli zamrzlým výhybkám uvízl ve vlaku. "Před Pardubicemi stojí pět vlaků, včetně EC a Pendolina. Vlak EC z Prahy do Bělehradu má například zpoždění přes hodinu a dvacet minut," popsal situaci kolem osmé hodiny čtenář iDNES.cz.

Vlakem podle něj cestuje hodně lidí. "Spousta z nich říká, že kvůli počasí raději vzdali jízdu autobusem a dali přednost vlaku, ale moc si tím nepomohli, situace je zde snad ještě horší. Lidé jsou ale smíření a průvodčí je v pohodě," uvedl muž.

Nehoda kamionu na dálnici u Berouna

Letadla nabírají zpoždění

Počasí má vliv i na leteckou dopravu. Některé spoje se zpožďují až o dvě hodiny. Ráno byl kvůli počasí zrušen let z Prahy do Budapešti. Letadlo z Curychu do Prahy bylo při letu navráceno zpět a zrušena byla i linka ve směru Praha Miláno."Ne všechny lety jsou však rušeny kvůli počasí," upozorňuje mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Situace se však může na Ruzyni každým okamžikem měnit. Aktuální situace je zachycena na webových stránkách Letiště Praha. Více informací se lidé dozvědí přímo u jednotlivých leteckých společností nebo na posílených linkách letiště na číslech 220 113 314, 220 113 321.

Děti se radují ze sněhové nadílky

Sníh udělal radost vlekařům

Ze sněhu mají naopak radost vlekaři. Lyžuje se ve většině středisek, v Jánských Lázních plánují spustit i sáňkařskou dráhu.

"Na sjezdovkách leží krásný prašan, určitě se vyplatí přijet," sdělil iDNES.cz Ivan Henrych ze sportovního areálu Harrachov. Na sjezdovkách leží až 70 cm sněhu.

Sněžit bude celý víkend

Meteorologové čekají, že sněžit bude celý víkend. Na Moravě a ve Slezsku a ve východních Čechách budou srážky smíšené nebo dešťové a místy mrznoucí. Odborníci proto před počasím varují. - čtěte Hrozí ledovka a velké závěje, varují meteorologové

"Teploty se budou pohybovat mezi minus pěti až jedním jedním stupněm, na Moravě bude až o čtyři stupně tepleji. V noci se teploty budou pohybovat mezi minus až plus dvojkou," řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Rozstřel: Velká obezřetnost před Covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ministr zdravotnictví Vojtěch odstoupil z funkce. Nahradí ho Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odstupuje ze své ministerské funkce. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Česko čeká deštivý víkend. Pak se krátce mírně oteplí, ale pršet bude dál

Prodloužený víkend bude převážně deštivý, na Šumavě by ve vyšších polohách mohlo i sněžit, oznámili meteorologové....

Zápach Sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

Částečné zavření škol sníží reprodukční číslo jen nepatrně, ukazuje analýza

Uzavření středních škol a druhého stupně základních škol by vedlo pouze k malému poklesu reprodukčního čísla přenosu...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...