Sněhová nadílka zpozdila vlaky, na Brněnsku nemají rodiny elektřinu

  8:36aktualizováno  21:44
Česko už od pátku bojuje s přívaly sněhu. V Královéhradeckém kraji nestíhali silničáři uklízet silnice a vyhlásili proto kalamitu. Stále zůstává uzavřeno několik silnic. Sníh zkomplikoval také dopravu na železnici, vlaky dojíždějí s hodinovými zpožděními. Na Brněnsku kvůli námraze nemají domácnosti elektřinu. Během celého víkendu může napadnout až 30 centimetrů sněhu.

SLEDUJTE SNĚHOVOU KALAMITU ON-LINE

Během sobotního večera zeslábly srážky na Moravě a přesunuly se do Čech. Meteorologové však předpovídají na neděli další sněžení. Postupně během neděle by mělo opět začít sněžit i ve východní polovině republiky, kterou trápil mrznoucí déšť.

Meteorologové varují nejen před ledovkou, náledím a tvorbou sněhových jazyků a závějí. Kvůli silnému sněžení se ale může znovu opakovat sobotní ranní situace. Napadnout má za víkend až 30 centimetrů sněhu. - více o počasí najdete zde

Češi se v sobotu ráno probudili do zasněžené země. Na většině míst ležela na silnicích ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách, například na Šumpersku, Jesenicku a na Pardubicku se tvořily závěje a sněhové jazyky. Kvůli dešti na Novojičínsku a na Písecku některé cesty namrzaly. Obdobná situace panovala i na Českokrumlovsku a Písecku. Během dne se podařilo na řadě míst situaci zklidnit.

Kvůli sněhu zůstaly neprůjezdné některé silnice, především v Královéhradeckém, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. "I v oblasti Orlických hor je situace komplikovanější, i tam je jedna cesta nesjízdná," sdělila okolo deváté hodiny ráno pro iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

S přibývajícím časem se situace postupně zlepšovala. Nejhorší situace panovala dál na Hradecku, kde zůstalo neprůjezdných 20 silnic.

Kalamita na Hradecku

Královéhradečtí silničáři kvůli vytrvalému sněžení a větru vyhlásili kalamitní stav pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Tvořily se sněhové jazyky a náledí. "Není možné udržet všechno průjezdné, zavírají se silnice," uvedl výrobní náměstek královéhradeckých silničářů Petr Zima. "Soustředit se budeme na údržbu hlavních silničních tahů," dodal.

Hasiči museli pomáhat i zapadlé sanitce, která při převozu pacienta skončila u Nechanic v příkopě. U Černolic zase zapadl linkový autobus.

Krizový štáb Královéhradeckého kraje vyhlásil pohotovost pro Humanitární jednotku Českého červeného kříže. MF DNES o tom informoval mluvčí oblastního spolku Červeného kříže v Hradci Králové Lukáš Pochylý. Pohotovost zatím platí do pondělí do 9:00 hodin, ale může být podle vývoje situace prodloužena. Humanitární jednotka bude mimo jiné poskytovat nouzové ubytování, teplý čaj nebo přikrývky.

Zasněžená auta na Horní ulici v Ostravě

Na hradeckém hejtmanství se odpoledne sešel krizový štáb. "Silničáři nasadili veškerou dostupnou techniku, hasiči posílili o další stroje především na vyprošťování zapadlých automobilů. Přesto není možné v tomto počasí udržet některé úseky silnic ve stavu, který by umožňoval běžný provoz," uvedl hejtman Lubomír Franc. Podle něj by se lidé neměli vydávat zbytečně na cesty a riskovat, že uvíznou.

Kalamitní stav platí od pátečního odpoledne i ve Zlínském kraji, kde ale v sobotu byla situace poměrně klidná.

Tisíc domácností na Brněnsku nemá proud

Námraza připravila o elektrický proud několik stovek domácností na jižní Moravě. "Největší problémy nám dělá námraza. Problémy s dodávkami jsou na Brněnsku, Břeclavsku a Hodonínsku," uvedla mluvčí společnosti EON Božena Herodesová.

Bez proudu se podle EON ocitlo asi tisíc domácností. "Poruchy se nám bohužel nedaří odstraňovat tak rychle, jak bychom chtěli. Někde se nám to sice podaří, ale přibývají nové a nové," popsal mluvčí společnosti Vladimír Vácha.  - více najdete zde

V Brně místy nevyjela MHD, problémy měly hlavně trolejbusy, které kvůli námraze nemohli jezdit.

Na náledí v brněnské zoo doplatil i osmnáctiletý velbloud Abdul. Při pokusu spářit se se samicí uklouzl a zlomil si nohu. Kvůli věku rozhodli veterináři o jeho utracení.- více čtěte zde

Nehoda kamionu na dálnici u Berouna

Nehody zastavily dálnici D5 i rychlostní silnici R46

Plzeňskou dálnici D5 u Berouna ve směru na Prahu na devět hodin uzavřela nehoda nákladního auta. Kamion zasahoval i do železnice, proto stály i vlaky. O několik hodin později zablokoval dálnici znovu kamion. Tentokrát auta stála mezi 10. až 18. kilometrem. Zhruba o půl páté byl zprůjezdněn jeden jízdní pruh. Nehody se staly i na objízdných trasách, které vedly přes Beroun. V městě se pak tvořily dlouhé kolony.

Stál i úsek dálnice D1 mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem, kvůli zledovatělému sněhu zůstal několik hodin obousměrně uzavřen.

U Prostějova byl od devíti od rána do tří odpoledne na rychlostní silnice R46 zaklíněný kamion, i kvůli několika dalším nehodám osobních aut byla silnice uzavřená.

Havárie kamionu na R46 zablokovala část silnice

Na Pardubicku poblíž Horních Raškovic havaroval posypový vůz. Při údržbě silnice narazil do plotu. Policisté museli řidiče odvézt na záchytnou stanici - v krvi mu totiž naměřili tři promile alkoholu.

Několik minut před pátou hodinou došlo na nechráněném železničním přejezdu v Proseči n.N. k dopravní nehodě mezi vlakem a traktorem. Traktorista, který pluhoval cestu, si opožděně všiml přijíždějícího vlaku od Liberce. Začal okamžitě brzdit, ale přední část traktoru nakonec přečnívala lehce do trati.

"Střet vlaku s traktorem přinesl naštěstí pouze malou škodu na vlaku a žádné zranění. Nehoda vyřešena na místě blokovou pokutou pro traktoristu," uvedla Lída Knopová z policie Libereckého kraje.

SNÍMKY Z DRUŽIC: Z MODRÉ PLANETY JE BÍLÁ

Prohlédněte si satelitní snímky zasněžené severní polokoule

Na sídlišti v Děčíně napadlo asi 15 centimetrů sněhu

Na Vysočině opět k večeru začalo sněžit, místy padá namrzající déšť. Silničáři mají po celý den v terénu všech 128 sypacích vozů a 132 radlic. "Venku je všechno, co má ruce, nohy a kola," říká dispečer Jiří Havel. Přesto mají silničáři z večera a noci strach. Silnice začínají namrzat a stále více klouzat. A to i na dálnici D1, která je na Vysočině znovu pod sněhem. Ačkoliv byly veškeré silnice v kraji po celý den sjízdné, neměli by podle Havla řidiči večer a v noci raději nikam vyjíždět.

Dopravu ve Zlínském kraji komplikují sníh a ledovka, na Kroměřížsku místy hrozí lámání stromů obalených ledem.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

Na Karvinsku si zřejmě náledí vyžádalo první oběť, při ranním střetu s autobusem zemřela mladá řidička osobního automobilu. Pětadvacetiletá žena nezvládla jízdu na pravděpodobně namrzlé vozovce a na rovince před karvinskou částí Louky dostala smyk. Ve Škodě Fabia se srazila v protisměru s linkovým autobusem. Jeho řidič a jeden z cestujících byli zraněni a převezeni do nemocnice.  - podrobnosti o nehodě čtěte zde

Ve Středočeském kraji přes noc napadlo deset až 15 centimetrů sněhu a na většině území pořád drobně sněží. Na silnicích zůstává vrstva ujetého sněhu nebo břečka. "Obvykle než sypač trasu objede, tak zase sníh připadne. Jezdit se dá, ale pomalu," popsal dopoledne situaci na silnicích první třídy a rychlostních komunikacích dispečer krajské správy a údržby silnic.

Na pražských silnicích je vrstva uježděného či rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou jen s velkou mírou opatrnosti. Chodníky uklízí tisíc lidí Technické správy komunikací.

Sníh zasypal i svatého Václava na koni na Václavském náměstí

Vlaky se zastavují na kolejích

Sníh komplikuje i dopravu na železnici. Aktuální informace najdou cestující na webových stránkách ČD. Dopoledne se nejezdilo na dvou trasách. Podle Kateřiny Šubové, mluvčí Českých drah, se situace k večeru zlepšila hlavně ve východních Čechách. Přesto na spoustě tratí panuje zpoždění. Opožděné jsou nejen rychlíky do Čech z Polska, ale i vlaky na trati mezi Bohumínem a Brnem.

"Do Prahy přijíždějí zpožděné rychlíky z východu, ale jinak je situace v Praze klidná," řekla Šubová. Některé rychlíky EuroCity si podle ní už z Polska přivážejí přes tři hodiny zpoždění.

Další vývoj na železnici podle Šubové závisí především na počasí. "Když nebude mrznout a nebude dál sněžit, tak by se to zítra (v neděli) mělo stabilizovat. Ale jak začnou namrzat výhybky, tak začne úplně stejný problém jako v pátek nebo jako dnes," prohlásila.

Pracovníci Českých drah odklízí sníh z kolejí na pardubickém hlavním nádraží.

Situaci na Pardubicku popsal okolo osmé hodiny ranní redakci cestující, který ráno kvůli zamrzlým výhybkám uvízl ve vlaku. "Před Pardubicemi stojí pět vlaků, včetně EC a Pendolina. Vlak EC z Prahy do Bělehradu má například zpoždění přes hodinu a dvacet minut," popsal situaci kolem osmé hodiny čtenář iDNES.cz.

Vlakem podle něj cestuje hodně lidí. "Spousta z nich říká, že kvůli počasí raději vzdali jízdu autobusem a dali přednost vlaku, ale moc si tím nepomohli, situace je zde snad ještě horší. Lidé jsou ale smíření a průvodčí je v pohodě," uvedl muž.

Nehoda kamionu na dálnici u Berouna

Letadla nabírají zpoždění

Počasí má vliv i na leteckou dopravu. Některé spoje se zpožďují až o dvě hodiny. Ráno byl kvůli počasí zrušen let z Prahy do Budapešti. Letadlo z Curychu do Prahy bylo při letu navráceno zpět a zrušena byla i linka ve směru Praha Miláno."Ne všechny lety jsou však rušeny kvůli počasí," upozorňuje mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Situace se však může na Ruzyni každým okamžikem měnit. Aktuální situace je zachycena na webových stránkách Letiště Praha. Více informací se lidé dozvědí přímo u jednotlivých leteckých společností nebo na posílených linkách letiště na číslech 220 113 314, 220 113 321.

Děti se radují ze sněhové nadílky

Sníh udělal radost vlekařům

Ze sněhu mají naopak radost vlekaři. Lyžuje se ve většině středisek, v Jánských Lázních plánují spustit i sáňkařskou dráhu.

"Na sjezdovkách leží krásný prašan, určitě se vyplatí přijet," sdělil iDNES.cz Ivan Henrych ze sportovního areálu Harrachov. Na sjezdovkách leží až 70 cm sněhu.

Sněžit bude celý víkend

Meteorologové čekají, že sněžit bude celý víkend. Na Moravě a ve Slezsku a ve východních Čechách budou srážky smíšené nebo dešťové a místy mrznoucí. Odborníci proto před počasím varují. - čtěte Hrozí ledovka a velké závěje, varují meteorologové

"Teploty se budou pohybovat mezi minus pěti až jedním jedním stupněm, na Moravě bude až o čtyři stupně tepleji. V noci se teploty budou pohybovat mezi minus až plus dvojkou," řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zaorálek považuje plán vládní čtvrti za skandální. Nemá informace, reaguje Babiš

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyřešil krizi kolem instituce Muzeum umění...

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítl v pořadu Otázky Václava Moravce plán předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz