Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Sněhová nadílka zpozdila vlaky, na Brněnsku nemají rodiny elektřinu

  8:36aktualizováno  21:44
Česko už od pátku bojuje s přívaly sněhu. V Královéhradeckém kraji nestíhali silničáři uklízet silnice a vyhlásili proto kalamitu. Stále zůstává uzavřeno několik silnic. Sníh zkomplikoval také dopravu na železnici, vlaky dojíždějí s hodinovými zpožděními. Na Brněnsku kvůli námraze nemají domácnosti elektřinu. Během celého víkendu může napadnout až 30 centimetrů sněhu.

SLEDUJTE SNĚHOVOU KALAMITU ON-LINE

Během sobotního večera zeslábly srážky na Moravě a přesunuly se do Čech. Meteorologové však předpovídají na neděli další sněžení. Postupně během neděle by mělo opět začít sněžit i ve východní polovině republiky, kterou trápil mrznoucí déšť.

Meteorologové varují nejen před ledovkou, náledím a tvorbou sněhových jazyků a závějí. Kvůli silnému sněžení se ale může znovu opakovat sobotní ranní situace. Napadnout má za víkend až 30 centimetrů sněhu. - více o počasí najdete zde

Češi se v sobotu ráno probudili do zasněžené země. Na většině míst ležela na silnicích ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách, například na Šumpersku, Jesenicku a na Pardubicku se tvořily závěje a sněhové jazyky. Kvůli dešti na Novojičínsku a na Písecku některé cesty namrzaly. Obdobná situace panovala i na Českokrumlovsku a Písecku. Během dne se podařilo na řadě míst situaci zklidnit.

Kvůli sněhu zůstaly neprůjezdné některé silnice, především v Královéhradeckém, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. "I v oblasti Orlických hor je situace komplikovanější, i tam je jedna cesta nesjízdná," sdělila okolo deváté hodiny ráno pro iDNES.cz mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

S přibývajícím časem se situace postupně zlepšovala. Nejhorší situace panovala dál na Hradecku, kde zůstalo neprůjezdných 20 silnic.

Kalamita na Hradecku

Královéhradečtí silničáři kvůli vytrvalému sněžení a větru vyhlásili kalamitní stav pro okresy Hradec Králové, Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Tvořily se sněhové jazyky a náledí. "Není možné udržet všechno průjezdné, zavírají se silnice," uvedl výrobní náměstek královéhradeckých silničářů Petr Zima. "Soustředit se budeme na údržbu hlavních silničních tahů," dodal.

Hasiči museli pomáhat i zapadlé sanitce, která při převozu pacienta skončila u Nechanic v příkopě. U Černolic zase zapadl linkový autobus.

Krizový štáb Královéhradeckého kraje vyhlásil pohotovost pro Humanitární jednotku Českého červeného kříže. MF DNES o tom informoval mluvčí oblastního spolku Červeného kříže v Hradci Králové Lukáš Pochylý. Pohotovost zatím platí do pondělí do 9:00 hodin, ale může být podle vývoje situace prodloužena. Humanitární jednotka bude mimo jiné poskytovat nouzové ubytování, teplý čaj nebo přikrývky.

Zasněžená auta na Horní ulici v Ostravě

Na hradeckém hejtmanství se odpoledne sešel krizový štáb. "Silničáři nasadili veškerou dostupnou techniku, hasiči posílili o další stroje především na vyprošťování zapadlých automobilů. Přesto není možné v tomto počasí udržet některé úseky silnic ve stavu, který by umožňoval běžný provoz," uvedl hejtman Lubomír Franc. Podle něj by se lidé neměli vydávat zbytečně na cesty a riskovat, že uvíznou.

Kalamitní stav platí od pátečního odpoledne i ve Zlínském kraji, kde ale v sobotu byla situace poměrně klidná.

Tisíc domácností na Brněnsku nemá proud

Námraza připravila o elektrický proud několik stovek domácností na jižní Moravě. "Největší problémy nám dělá námraza. Problémy s dodávkami jsou na Brněnsku, Břeclavsku a Hodonínsku," uvedla mluvčí společnosti EON Božena Herodesová.

Bez proudu se podle EON ocitlo asi tisíc domácností. "Poruchy se nám bohužel nedaří odstraňovat tak rychle, jak bychom chtěli. Někde se nám to sice podaří, ale přibývají nové a nové," popsal mluvčí společnosti Vladimír Vácha.  - více najdete zde

V Brně místy nevyjela MHD, problémy měly hlavně trolejbusy, které kvůli námraze nemohli jezdit.

Na náledí v brněnské zoo doplatil i osmnáctiletý velbloud Abdul. Při pokusu spářit se se samicí uklouzl a zlomil si nohu. Kvůli věku rozhodli veterináři o jeho utracení.- více čtěte zde

Nehoda kamionu na dálnici u Berouna

Nehody zastavily dálnici D5 i rychlostní silnici R46

Plzeňskou dálnici D5 u Berouna ve směru na Prahu na devět hodin uzavřela nehoda nákladního auta. Kamion zasahoval i do železnice, proto stály i vlaky. O několik hodin později zablokoval dálnici znovu kamion. Tentokrát auta stála mezi 10. až 18. kilometrem. Zhruba o půl páté byl zprůjezdněn jeden jízdní pruh. Nehody se staly i na objízdných trasách, které vedly přes Beroun. V městě se pak tvořily dlouhé kolony.

Stál i úsek dálnice D1 mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem, kvůli zledovatělému sněhu zůstal několik hodin obousměrně uzavřen.

U Prostějova byl od devíti od rána do tří odpoledne na rychlostní silnice R46 zaklíněný kamion, i kvůli několika dalším nehodám osobních aut byla silnice uzavřená.

Havárie kamionu na R46 zablokovala část silnice

Na Pardubicku poblíž Horních Raškovic havaroval posypový vůz. Při údržbě silnice narazil do plotu. Policisté museli řidiče odvézt na záchytnou stanici - v krvi mu totiž naměřili tři promile alkoholu.

Několik minut před pátou hodinou došlo na nechráněném železničním přejezdu v Proseči n.N. k dopravní nehodě mezi vlakem a traktorem. Traktorista, který pluhoval cestu, si opožděně všiml přijíždějícího vlaku od Liberce. Začal okamžitě brzdit, ale přední část traktoru nakonec přečnívala lehce do trati.

"Střet vlaku s traktorem přinesl naštěstí pouze malou škodu na vlaku a žádné zranění. Nehoda vyřešena na místě blokovou pokutou pro traktoristu," uvedla Lída Knopová z policie Libereckého kraje.

SNÍMKY Z DRUŽIC: Z MODRÉ PLANETY JE BÍLÁ

Prohlédněte si satelitní snímky zasněžené severní polokoule

Na sídlišti v Děčíně napadlo asi 15 centimetrů sněhu

Na Vysočině opět k večeru začalo sněžit, místy padá namrzající déšť. Silničáři mají po celý den v terénu všech 128 sypacích vozů a 132 radlic. "Venku je všechno, co má ruce, nohy a kola," říká dispečer Jiří Havel. Přesto mají silničáři z večera a noci strach. Silnice začínají namrzat a stále více klouzat. A to i na dálnici D1, která je na Vysočině znovu pod sněhem. Ačkoliv byly veškeré silnice v kraji po celý den sjízdné, neměli by podle Havla řidiči večer a v noci raději nikam vyjíždět.

Dopravu ve Zlínském kraji komplikují sníh a ledovka, na Kroměřížsku místy hrozí lámání stromů obalených ledem.

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

Na Karvinsku si zřejmě náledí vyžádalo první oběť, při ranním střetu s autobusem zemřela mladá řidička osobního automobilu. Pětadvacetiletá žena nezvládla jízdu na pravděpodobně namrzlé vozovce a na rovince před karvinskou částí Louky dostala smyk. Ve Škodě Fabia se srazila v protisměru s linkovým autobusem. Jeho řidič a jeden z cestujících byli zraněni a převezeni do nemocnice.  - podrobnosti o nehodě čtěte zde

Ve Středočeském kraji přes noc napadlo deset až 15 centimetrů sněhu a na většině území pořád drobně sněží. Na silnicích zůstává vrstva ujetého sněhu nebo břečka. "Obvykle než sypač trasu objede, tak zase sníh připadne. Jezdit se dá, ale pomalu," popsal dopoledne situaci na silnicích první třídy a rychlostních komunikacích dispečer krajské správy a údržby silnic.

Na pražských silnicích je vrstva uježděného či rozbředlého sněhu. Sjízdné jsou jen s velkou mírou opatrnosti. Chodníky uklízí tisíc lidí Technické správy komunikací.

Sníh zasypal i svatého Václava na koni na Václavském náměstí

Vlaky se zastavují na kolejích

Sníh komplikuje i dopravu na železnici. Aktuální informace najdou cestující na webových stránkách ČD. Dopoledne se nejezdilo na dvou trasách. Podle Kateřiny Šubové, mluvčí Českých drah, se situace k večeru zlepšila hlavně ve východních Čechách. Přesto na spoustě tratí panuje zpoždění. Opožděné jsou nejen rychlíky do Čech z Polska, ale i vlaky na trati mezi Bohumínem a Brnem.

"Do Prahy přijíždějí zpožděné rychlíky z východu, ale jinak je situace v Praze klidná," řekla Šubová. Některé rychlíky EuroCity si podle ní už z Polska přivážejí přes tři hodiny zpoždění.

Další vývoj na železnici podle Šubové závisí především na počasí. "Když nebude mrznout a nebude dál sněžit, tak by se to zítra (v neděli) mělo stabilizovat. Ale jak začnou namrzat výhybky, tak začne úplně stejný problém jako v pátek nebo jako dnes," prohlásila.

Pracovníci Českých drah odklízí sníh z kolejí na pardubickém hlavním nádraží.

Situaci na Pardubicku popsal okolo osmé hodiny ranní redakci cestující, který ráno kvůli zamrzlým výhybkám uvízl ve vlaku. "Před Pardubicemi stojí pět vlaků, včetně EC a Pendolina. Vlak EC z Prahy do Bělehradu má například zpoždění přes hodinu a dvacet minut," popsal situaci kolem osmé hodiny čtenář iDNES.cz.

Vlakem podle něj cestuje hodně lidí. "Spousta z nich říká, že kvůli počasí raději vzdali jízdu autobusem a dali přednost vlaku, ale moc si tím nepomohli, situace je zde snad ještě horší. Lidé jsou ale smíření a průvodčí je v pohodě," uvedl muž.

Nehoda kamionu na dálnici u Berouna

Letadla nabírají zpoždění

Počasí má vliv i na leteckou dopravu. Některé spoje se zpožďují až o dvě hodiny. Ráno byl kvůli počasí zrušen let z Prahy do Budapešti. Letadlo z Curychu do Prahy bylo při letu navráceno zpět a zrušena byla i linka ve směru Praha Miláno."Ne všechny lety jsou však rušeny kvůli počasí," upozorňuje mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Situace se však může na Ruzyni každým okamžikem měnit. Aktuální situace je zachycena na webových stránkách Letiště Praha. Více informací se lidé dozvědí přímo u jednotlivých leteckých společností nebo na posílených linkách letiště na číslech 220 113 314, 220 113 321.

Děti se radují ze sněhové nadílky

Sníh udělal radost vlekařům

Ze sněhu mají naopak radost vlekaři. Lyžuje se ve většině středisek, v Jánských Lázních plánují spustit i sáňkařskou dráhu.

"Na sjezdovkách leží krásný prašan, určitě se vyplatí přijet," sdělil iDNES.cz Ivan Henrych ze sportovního areálu Harrachov. Na sjezdovkách leží až 70 cm sněhu.

Sněžit bude celý víkend

Meteorologové čekají, že sněžit bude celý víkend. Na Moravě a ve Slezsku a ve východních Čechách budou srážky smíšené nebo dešťové a místy mrznoucí. Odborníci proto před počasím varují. - čtěte Hrozí ledovka a velké závěje, varují meteorologové

"Teploty se budou pohybovat mezi minus pěti až jedním jedním stupněm, na Moravě bude až o čtyři stupně tepleji. V noci se teploty budou pohybovat mezi minus až plus dvojkou," řekl Miloš Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Pekarová jela na Malou Fatru. Lockdown jsem neporušila, hájí se šéfka Sněmovny

Při návštěvě hor na Slovensku, kde platí kvůli závažné koronavirové situaci plošný lockdown, neporušila Markéta...

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

Objevili jsme příčinu tvorby krevních sraženin po AstraZenece, hlásí vědci

Krevní sraženiny, které se u lidí vzácně objevily po očkování vakcínou společnosti AstraZeneca, vyvolaly velké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Lidé umírají jako mouchy“. Rusko hlásí nejvyšší mortalitu od války

Ruští demografové zaznamenali další antirekord. Během posledních dvanácti měsíců zemřelo přes 2 400 000 lidí, nejvíc od...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Kvůli tisícům vzácných tesaříků se z Vlárského průsmyku dál neodváží dřevo

Ochránci přírody nejpozději do konce roku rozhodnou o tom, jaké vytěžené dřevo bude muset zůstat ve Vlárském průsmyku v...

PirSTAN se kvůli sporu o přepočet hlasů ve volbách obrátili na Ústavní soud

Koalice Pirátů a STAN napadla u Ústavního soudu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zamítl jejich...

Fiala podá kompetenční žalobu, pokud prezident nejmenuje kompletní vládu

Premiér Petr Fiala i šéf Pirátů Ivan Bartoš odmítají možnost, že by nová vláda mohla být jmenována bez jednoho člena, s...

Lidé kradli označení zastávky U Prdlavky, dopravní podnik ho začal prodávat

Jen pár týdnů po odhalení nové zastávky U Prdlavky, pojmenované podle hlavního hrdiny z filmové komedie Vrchní,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...