Exposlanci ODS z kauzy Nagyová žádají po státu celkem 12 milionů

  16:34aktualizováno  17:38
Tři bývalí poslanci ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa podali minulý týden žádost o odškodnění. Strávili totiž měsíc ve vazbě, než bylo jejich stíhání v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové zastaveno po zásahu Nejvyššího soudu. Exposlanci požadují dohromady zhruba 12 milionů korun.

Rebelové v poslaneckém klubu ODS - Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla a Jan Florián | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Tluchoř řekl iDNES.cz, že každý z exposlanců po státu žádá přibližně 4 miliony korun. "Tři miliony za morální újmu, pět tisíc za den vazby a materiální náklady," uvedl bývalý poslanec. 

"Dlouho jsme o tom s klientem mluvili a zvažovali, zda žádost podat. Vzhledem k tomu, jak se dál úřady k mému klientovi chovají a dál mu zadržují některé věci a peníze, jsme se ale pro ni rozhodli," řekl iDNES.cz Tluchořův advokát Marek Nespala.

Odškodnění za vazbu

Odškodnění za vazbu upravuje zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Vazebně stíhání můžou žádat o náhradu za ztrátu příjmů a odškodné za psychickou újmu způsobenou omezením osobní svobody. Nejvyšší soud v roce 2012 určil jako přiměřené odškodnění 500 až 1 500 korun za den vazby.

Žádost podali exposlanci na ministerstvo spravedlnosti, které má nyní šest měsíců na vyřízení. "Můžeme potvrdit, že ministerstvo obdrželo v minulém týdnu žádosti o odškodnění od pánů Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře. S dotazy na obsah žádostí se, prosím, obracejte na samotné žadatele, případně na jejich právní zástupce," řekl ČTK mluvčí ministerstva Robert Schuster. Úřad všechny tři žádosti obdržel 16. ledna.

Fuksa se Šnajdrem nezvedali telefon, nereagovali ani na SMS. "Podání žádosti o odškodnění nejsem oprávněn potvrdit ani vyvrátit. Klienti v tomto postupují svorně a chtějí eventuálně učinit své společné prohlášení," řekl iDNES.cz advokát Fuksy Tomáš Gřivna.

Podle státního zastupitelství tři tehdejší poslanci přijali úplatek v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. "Trafiky" ve státních společnostech jim údajně nabízel tehdejší předseda vlády Petr Nečas.

Nejvyšší soud ale později rozhodl, že jsou chráněni poslaneckou imunitou až do chvíle, než se vzdali mandátu, tudíž je jejich stíhání prakticky vyloučené. U Nečase ale naopak řekl, že z pravomoci policie a žalobců vyňat není, jeho stíhání tak možné je. Zatím však někdejší premiér obviněn nebyl.

Tluchoř z vazby vyšel v červenci:

Víc než měsíc ve vazbě

Trojice exposlanců strávila od půlky loňského června ve vazbě více než měsíc, propuštěna byla po zásahu Nejvyššího soudu. Stíhána byla zhruba o dva týdny déle.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze bývalá šéfka vládního kabinetu Nagyová, nynější Nečasova manželka, a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

V další větvi případu jsou pak spolu s Nagyovou kvůli údajnému sledování Nečasovy někdejší ženy Radky stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz