Když se stát omluví, nic nechceme, řekl soudu obhájce exposlance Šnajdra

  10:17aktualizováno  10:17
Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr žádá čtyři miliony za to, že byl stíhán a strávil měsíc ve vazbě v souvislosti s kauzou Jany Nečasové, dříve Nagyové. O odškodnění žádal nejprve Ministerstvo spravedlnosti. Když neuspěl, obrátil se na soud. Jeho obhájce však uvedl, že klient odškodné za nezákonné stíhání požadovat nebude, pokud se dočká veřejné omluvy.

„Úmyslem žalobce není trestat Českou republiku za chyby konkrétních, odpovědných osob. Žalobce je připraven neuplatňovat žádné finanční odškodnění, pokud se Vrchní státní zastupitelství omluví za své žalobce, nebo tak učiní Česká republika prostřednictvím Ministerstva spravedlnosti,“ řekl u pátečního stání Šnajdrův právník Lukáš Trojan.

Šnajdr jen přikyvoval. Po jednání řekl, že odškodné rozhodně není cílem jeho snahy a po celou dobu žádá jen omluvu. O její formě nechtěl být konkrétnější. „Pokud bude upřímná snaha omluvit se, tak se určitě dohodneme,“ řekl.

Žalovat stát o čtyři miliony korun se Šnajdr podle svých slov rozhodl proto, že žádný zástupce státu nechtěl o případné omluvě jednat. V částce jsou zahrnuty náklady na jeho obhajobu i odškodnění za nezákonné stíhání a vazbu. V tomto případě chce konkrétně pět tisíc korun za každý z 33 dnů vazby. Standardní částka je přitom 500 až 1 500 korun.

„Žalobce si je vědom, že požaduje částku, která vybočuje z toho, co je v Česku obvyklé,“ uvedl advokát Trojan. Odůvodnil to tím, že to byl výjimečný případ, včetně všech jeho okolností. Mimo jiné uvedl, že státní zástupci ignorovali právní řád.

Pokud však Šnajdr omluvy dosáhne, bude žádat náhradu za služby obhájců. Soudce Pavel Riedlbauch se pozastavil i nad její výší, která činí přibližně milion korun. „V naprosté většině požadujete dvojnásobek,“ reagoval soudce na požadované náhrady. Trojan argumentoval tím, že v tomto případě nebylo možné, aby obhajobu vedl jeden člověk. Upozornil také na výjimečnost kauzy v tom, že to bylo první obvinění svého druhu a právníci se nemohli opřít o předchozí zkušenosti.

Soud nakonec líčení odročil na leden s tím, že žalobce musí ve sporných případech přesně vyčíslit, jak dospěl k částce za poskytnuté právní služby. Čas mohou obě strany využít i k jednání o případném smíru, ke kterému se soudce Šnajdra i zástupkyni Ministerstva spravedlnosti na počátku snažil přimět.

Policie Marka Šnajdra spolu s Ivanem Fuksou a Petrem Tluchořem vinila z přijetí úplatku ve formě takzvaných trafik za to, že se vzdal poslaneckého mandátu a umožnil přijetí důležitých zákonů. Nejvyšší soud však rozhodl, že se na trojici obviněných vztahuje poslanecká imunita.

Trojice bývalých poslanců ODS požaduje za vazbu  odškodnění ve výši čtyř milionů korun pro každého. Nejprve se obrátili na Ministerstvo spravedlnosti. To jim však nevyhovělo. Ministerstvo své rozhodnutí opírá o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem.

„Podle něho platí, že právo na náhradu škody nemá ten, kdo byl zproštěn obžaloby, či jehož trestní stíhání bylo zastaveno jen proto, že není za spáchaný trestný čin trestně odpovědný,“ uvedl úřad v tiskové zprávě s poukazem na loňský verdikt Nejvyššího soudu (více o rozhodnutí ministerstva zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

O víkendu se vrátí tropy. Bude ale dusno, čekejme i přeháňky a bouřky

Kvůli vlně veder bylo pražské koupaliště Petynka plné. (25. června 2019)

Období maximálních teplot do 25 stupňů končí. V závěru týdne se dočkáme třicítek. K vyšším teplotám se ale přidá vlhký...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz