Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Smrt policejního šéfa nemá vysvětlení

  1:00aktualizováno  1:00
Pohřeb náměstka pražského policejního ředitele Zdeňka Janíčka byl svým způsobem demonstrací policistů, státních zástupců, soudců a kamarádů. Těch, kdo Janíčka znali a nevěří, že se dopustil něčeho nezákonného. Ministr František Bublan stál při obřadu vzadu a po pěti minutách odešel.
Pohřeb Zdeňka Janíčka

Pohřeb Zdeňka Janíčka - Policista drží čestnou stráž u rakve náměstka pražského policejního ředitele Zdeňka Janíčka. (15. února 2005) | foto: MF DNES

Pražskou policejní správou obíhaly zvěsti, že na toho, kdo se pohřbu zúčastní, nebude vedení pohlížet přívětivě.

Přesto Janíčkovi přátelé zaplnili velkou obřadní síň strašnického krematoria a stáli ještě venku. Salvy na počest se nekonaly. "Rodina si to nepřála," řekl náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně, který byl na obřadu spolu s prezidentem Jiřím Kolářem.

Janíčkův nadřízený, ředitel pražské správy František Snopek, nezřetelně zadrmolil na Janíčkovu památku asi tři věty. Mnohé to vypovídá o atmosféře, která v pražské - a nejen pražské policii už řadu měsíců vládne. Vyvrcholila 7. únorem. Zdeněk Janíček byl nalezen mrtvý ve sklepě panelového domu, kde bydlel. V těle měl 29 bodných a 6 řezných ran a byl oběšen.

Vražda? Sebevražda? Podobné otázky se šířily nejen pražskou policejní správou jako lavina. V té chvíli ještě skoro nikdo netušil, jak drastickým způsobem oblíbený šéf zemřel. Mluvilo se "jen" o oběšení.

Nebyl to už on, shodují se všichni, kdo Janíčka dobře znali, o týdnech, jež tragédii předcházely. Po zatčení jeho zástupce Zdeňka Pichlíka těsně před Vánocemi se Janíček uzavřel do sebe, byl stále více jako duchem nepřítomný.

Měl proti němu křivě vypovídat utajený svědek?
Pichlík byl Janíčkův bezprostřední podřízený. Inspekce Pichlíka spolu s policistou Petrem Šímou odvedla přímo z pracoviště v Kongresové ulici. Oba skončili ve vazbě s obviněním ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Janíčkova manželka vypověděla, že byl dlouhé týdny před svou smrtí rozrušen a trpěl depresemi. Podle manželky byl Janíček přesvědčen, že se někdo jemu a jeho rodině chce pomstít, že on sám je odposloucháván a má informace, že proti němu bude křivě vypovídat utajený svědek. Konkrétní údaje však Janíček nesvěřil ani rodině, ani blízkým kamarádům.

To byl ostatně typický rys jeho povahy. "Nechci nikoho do ničeho tahat," byl Janíčkův argument, proč v sobě všechny pracovní problémy dusil. V průběhu ledna se však jeho stres vyhrotil natolik, že podle přátel dokonce vyhledal lékaře a nechal si předepsat uklidňující léky, konkrétně Diazepam.

Každé zazvonění mobilu ho připravovalo o nervy
Diazepam je však velmi utlumující. Janíček si proto vzal dovolenou a odjel do rodné Miroslavi, kde měl dům a nejbližší přátele. Ani tady Janíčka, který miloval doslova víno a zpěv, nikdo nepoznával.

Přátelé se ho opakovaně ptali, co mu je, vždy to však odmávl s neurčitým žertem. "Každé zazvonění mobilu ho ale připravovalo o nervy, to bylo znát," říká Janíčkův nejlepší kamarád, velitel dobrovolných hasičů v Miroslavi Václav Kondler.

Původně měl Janíček v plánu zůstat v Miroslavi ještě další týden. Během nedělního odpoledne se však zčistajasna rozhodl jinak. "Říkal něco o tom, že si musí nechat spravit zuby, že to takhle dál nejde. Já mu říkám, tak si je nech spravit tady," vzpomíná Kondler. Rozešli se v pohodě. A pak náhle Janíček odjel do Prahy.

V pondělí ráno Janíček manželce řekl: "Mamko, mně je nějak špatně, vezmu si prášek a půjdu si lehnout." Poslední, kdo Janíčka slyšel, byla pět minut po desáté hodině jeho manželka, s níž krátce telefonoval. Od té chvíle byl Janíčkův mobil nedostupný.

Janíčkovi se snažila dovolat i jeho dcera Zdeňka. Obě ženy žily už týdny v úzkosti, duševní stav manžela a otce byl prostě nepřehlédnutelný. Dcera po neúspěšných pokusech zavolala matce, že se nemůže tátovi dovolat. Janíčkova manželka vyrazila nakonec domů. Probíhala byt, zvonila u sousedů, v duchu se možná na manžela trochu zlobila.

Z čiré bezmoci se nakonec vypravila do sklepa, který byl pro všechny nájemníky dvanáctipatrového paneláku - současné i bývalé policisty - společný. Byla to už zoufalá akce, protože ve sklepě nic neměli a celé roky tam nikdo z nich nevstoupil. A právě tam, hned za zamčenou mříží, uviděla Alena Janíčková manželovo mrtvé tělo. Klíče ležely vedle Janíčka.

Klíče od mříže měli i ostatní nájemníci
Podle pitevních nálezů Janíček zemřel zhruba v poledne. Dvě hodiny poté se místo hemžilo policisty. Kromě techniků tam byl ředitel, šéfové odborů a další špičky pražské policejní správy.

Janíčkovy ostatky byly nalezeny za zamčenou mříží společného vchodu. Klíče od ní měli takřka všichni nájemníci. Druhý muž pražské policie měl sedm ran nožem na levé a pět ran na pravé straně krku, sedmnáct ran na hrudníku. Všechny rány byly v podstatě povrchní, žádná Janíčka neohrozila na životě. Nůž pocházel z jejich kuchyně. Janíček neměl žádnou ránu na zádech, jak mylně uvedla některá média.

Policie okamžitě prohledala Janíčkovo auto, do kanceláře se vypravil Útvar zvláštních činností.

Zvláštní služba odposlechy nenašla
Podle předběžných výsledků však v Janíčkově kanceláři žádné zařízení pro odposlech nebylo. Janíčkova manželka absolvovala takřka čtyřhodinový výslech. Oba Janíčkovy mobily šly samozřejmě na okamžitou expertizu.

A vypukly divoké dedukce, přiživované tím, že na Janíčkův případ bylo uvaleno absolutní informační embargo. Měla sebevražda nějakou souvislost s kauzami, jejichž vyšetřování Janíček jako šéf dozoroval? Necelý týden před Janíčkovou smrtí dostal jeden z jeho dlouholetých přátel velice zvláštní SMS. Janíček "esemesky" rád neměl. Tahle však přišla z jeho telefonu. "Promin hodne zdravi," stálo tam.

Asi v půl šesté ráno pak Janíček volal. "Říkám si, a jéje, to asi volá ze sklípku v Miroslavi," usmívá se policista při vzpomínce na obdobné noční telefonáty z dřívějška. Jenomže tentokrát tomu tak nebylo. "Byl to hrozně stručný telefon, omlouval se mi, já nechápal za co, byli jsme přece kamarádi a Janíček by kolegovi nikdy neuměl ublížit," vzpomíná policista.

Pak najednou Janíček řekl: "Problém bude, jak to zvládne rodina. No nic, ahoj." A Janíček náhle zavěsil. "Okamžitě jsem mu volal zpátky, aby mi vysvětlil, co myslí tím slovem TO. Jeho mobil byl však už nedostupný," dodal policista.

Kombinovaný způsob sebevraždy je možný
Způsob provedení sebevraždy byl velmi drastický, zdálo se na první pohled neuvěřitelné, že by si tolik ran Janíček způsobil sám, ještě se řezal a nakonec oběsil.

V trezoru v práci měl totiž služební zbraň. To, že si rány mohl způsobit Janíček sám, však nevylučuje bývalý šéf pražské mordparty Jiří Markovič, který ostatně Janíčka znal čtvrt století. "Viděl jsem několik kombinovaných sebevražd, které byly zdvojené, ale dokonce i ztrojené," říká Markovič.

Ani psychiatr Jan Cimický nevylučuje, že si rány způsobil Janíček sám. "Po třiatřiceti letech praxe jsem se u velmi, ale opravdu velmi těžkých melancholií setkal s tím, že se lidé jakoby trestali za to, že se ve svých očích něčím provinili," dodává Cimický, který se s Janíčkem dobře znal.

Za depresemi se mohla skrývat zhoršená cukrovka
Cimický však nepovažuje za vyloučené, že za Janíčkovými depresemi a následným zkratem může být docela prozaická příčina, a sice prudce zhoršená cukrovka.

"V souvislosti se zvýšeným stresem může dojít ke zhoršení této choroby," vysvětluje Cimický. To zase může vést k depresím. "Zažil jsem několik případů, kdy pak lidé propadli tak těžké depresi, že ji chtěli přehlušit fyzickou bolestí a zmrzačili se neuvěřitelným způsobem," říká psychiatr.

Autoři:

  • Nejčtenější

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení bych už nepřežil, říká vrah, jemuž dali milost Havel, Klaus i Zeman

Téměř třináct let za vraždu a devět let za loupeže si odseděl Václav Grimm, který nedávno dostal prezidentskou milost....

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Zeman jmenoval Šámala ústavním soudcem a řekl, že se smířil s Rychetským

Prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Soud má tak...

Lidé s fyzickou indispozicí v koncích? Posudkoví lékaři míří do důchodu

Doktoři z Lékařské posudkové služby (LPS) hodnotí zdravotní stav lidí, kteří žádají o různé příspěvky nebo invalidní...

Infarkt zabíjí stále méně, za třicet let klesl počet úmrtí o 75 procent

Počet úmrtí na nemoci srdce v Česku výrazně klesá, přesto jsou stále jednou z hlavních příčin smrti. V této oblasti...

Škody po vichřici v Rohozné jsou osm milionů, pomáhá i víska z Hradecka

Obyvatelé Rohozné na Jihlavsku vyčíslili škody po vichřici Sabine asi na osm milionů korun. Podle starostky Štěpánky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...