Smrt cyklisty po roce míří k nejvyšší žalobkyni

  16:55aktualizováno  16:55
Přesně před rokem zemřel propagátor cyklistiky Jan Bouchal. Jel z práce a na křižovatce, na jejíž nebezpečnost léta upozorňoval, ho srazilo auto. Policie případ uzavřela s tím, že za nehodu mohl cyklista. Teď kauza zamíří k nejvyšší státní zástupkyni. Na místě tragédie bude pomník.

Návrh Zdeňka Ruffera na pomník cyklisty Jana Bouchala | foto: Občanské sdružení Oživení

Jan Bouchal byl šéfem občanského sdružení Oživení a jedním ze zakladatelů projektu Auto*Mat, který se zasazuje o udržitelnost městské dopravy.

Loni šestého ledna se na pražské křižovatce Nábřeží kapitána Jaroše - Dukelských hrdinů střetl s octavií. Náraz ho odhodil asi dvacet metrů. Sanitka pak třicetiletého muže odvezla do nemocnice, kde ještě šest dní ležel v kómatu.

Při vyšetřování se objevily některé nejasnosti ve výpovědích svědků či při určování místa nehody. Podle Otakara Struneckého, Bouchalova bývalého kolegy a kamaráda, prý byla policie od začátku přesvědčená, že za nehodu mohl cyklista.

Proto se spolu s dalšími Bouchalovými blízkými rozhodl podat stížnost k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2. Žalobkyně Ladislava Kolaříková policejní postup přezkoumala a došla k závěru, že nedošlo k pochybením.

"Nelze než konstatovat, že se policie vypořádala se všemi skutečnostmi, které v průběhu prověřování vyšly najevo," stojí v usnesení. Lidé z Oživení s tím nesouhlasí a proto teď chtějí podat dovolání na nejvyšší státní zastupitelství.

Nebezpečná, ale zas ne tolik
Tragická nehoda Jana Bouchala se stala v místě, na které lidé z Oživení už léta upozorňovali jako na velmi nebezpečné.

Po Bouchalově smrti vypracoval architekt Štěpán Boháč projekt na přestavbu křižovatky. Návrh putoval na pražský magistrát, kde ho podpořila Pracovní skupina pro cyklistiku. Správa komunikací ho pak vyhodnotila jako "proveditelný" a teď by měla hledat firmu, která začne přestavbu připravovat.

Jenže to má háček. Magistrátní odbor dopravy si totiž není úplně jistý, zda je křižovatka opravdu tak nebezpečná. Nechal už vyhotovit bezpečnostní analýzu, ze které vyšlo, že místo sice je riskantní, ale zdaleka ne tolik jako mnohá jiná v hlavním městě. A tak teď chystá ještě jeden, nezávislý rozbor.

"Samozřejmě, že je v Praze celá řada rizikových míst. Existuje jejich seznam. Jsou to v podstatě všechna ta, kde cyklostezka kříží frekventovanou komunikaci," říká Michal Křivohlávek z Auto*Matu.

Magistrát podle aktivistů kolům nepřeje. Před volbami sice někteří politici slibovali mohutné budování cyklostezek, ale ani to prý není všechno. Nejdůležitější ze všeho je totiž bezpečnost, kvantita je až za ní, říkají cyklisté. "Prioritou dopravního odboru na magistrátu je zvyšovat průjezdnost města pro auta," stěžuje si Křivohlávek.

Na místě bude nový pomík
Když Jan Bouchal zemřel, vznikl na místě nehody přirozený památník: bílé kolo, k němuž lidé často dávají květiny a svíčky. Blízcí mladého otce se v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí křižovatky usnesli, že by to chtělo něco důstojnějšího.

Z jejich nápadu nakonec vzešlo neveřejné výběrové řízení, do kterého se přihlásilo šestnáct umělců. Z nich už odborná komise vybrala užší skupinu čtyř návrhů. - všechny návrhy si prohlédněte ve fotogalerii 

Který bude nakonec realizován a kdy, se zatím neví. Záleží totiž i na tom, jak nakonec dopadne plánovaná rekonstrukce křižovatky.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Najdete na iDNES.cz