Řadu míst v Česku zahalil smog, lidé v Praze by měli přednostně jezdit MHD

  8:10aktualizováno  14:01
Meteorologové vyhlásili ve většině krajů Česka smogovou situaci. Důvodem je vysoká koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Výstraha platí například v Olomouckém, Moravskoslezském, Jihomoravském kraji či v Praze. Na Třinecku v Královehradeckém a Pardubickém kraji platí i regulace.

Ve Zlínském kraji je nejhorší situace na Vsetínsku. Špatně se dýchá také lidem v Uherském Hradišti a ve Zlíně. Dvojnásobně překročen limit polétavého prachu hlásí i Otrokovice. O něco lepší je situace v Těšnovicích u Kroměříže.

Fotogalerie

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci i na celém území Moravskoslezského kraje. Na Třinecku je navíc vyhlášena regulace, některé podniky tak musí omezit výrobu.

Výstraha se týká i Ústeckého kraje, například v Ústí nad Labem dosahuje hodinová koncentrace prachu 170 mikrogramů na metr krychlový.

Špatné podmínky jsou v celém Středočeském, Olomouckémči Plzeňském kraji.

Regulaci meteorologové odpoledne vyhlásili také v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

Ráno meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Brno, odpoledne ji rozšířili na celý Jihomoravský kraj. Stav zde platí do odvolání. V Brně je aktuálně nejhorší situace na Zvonařce, kde meteorologové naměřili v 11:00 denní koncentraci polétavého prachu 121,7 mikrogramu na metr krychlový. Situace je zhoršená například i v Tuřanech, kde ve stejnou dobu naměřili 111,4 mikrogramu.

„Vyhlášení smogové situace je upozornění, že koncentrace poletavého prachu dlouhodoběji překračuje určité hranice. Aby lidé věděli, že ovzduší není úplně v pořádku, a ti, co jsou na to citliví, se zbytečně nepřepínali, nesportovali a podobně. A aby třeba i paní učitelky z mateřských škol nechodily s dětmi zbytečně ven,“ řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

I v Plzeňském kraji hrozí regulace. „Smogová situace je vyhlašována pro celý kraj, i když hlavní měřicí stanice jsou vesměs v Plzni. Platí do odvolání, protože vyhlídky na zlepšení momentálně nejsou,“ uvedl Ivo Bohmann z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud by koncentrace překročila 150 mikrogramů, tak by se vyhlašovala regulace.

Velmi mrazivé ráno v Česku

Na 21 měřících stanicích ČHMÚ byla ráno naměřena minimální teplota -20 stupňů Celsia a méně.

Nejchladněji (-28,5 stupňů) bylo v šumavských Volarech, uvedl Petr Dvořák z ČHMÚ. Velmi studené počasí bude zřejmě celý zbytek ledna.

Meteorologové doporučují omezit pobyt venku a zdržet se fyzické námahy. „Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem,“ říká ČHMÚ. Obdobně doporučují omezit jízdu auty se spalovacími motory.

Smogová situace pro Prahu byla vyhlášena před čtvrteční půlnocí.

„Upozorňujeme, že v blízké době je možnost vyhlášení regulace,“ sdělili meteorologové.

Při regulaci musí omezit výrobu některé podniky, například teplárny. Magistrát doporučil řidičům, aby pokud možno nevyjížděli a k dopravě přednostně využívali městskou hromadnou dopravu.

Smogová situace je vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

Smog potrápil Prahu už v listopadu loňského roku:

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Ve třech vzorcích prodávaného českého máku se objevil morfin

Ilustrační snímek

V českém máku se objevil morfin, mimořádně návykový opiát, který se v lékařství používá jako analgetikum. Ten se přitom...

Kvůli sporu o pec jednal soud v krematoriu, potřeboval ji vidět osobně

Rakev připravená u pece v pardubickém krematoriu.

Na nezvyklém místě se konalo hlavní líčení ve sporu mezi městem Ústí nad Labem a firmou Memory In Memory. Jde o...

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Najdete na iDNES.cz