Ustupujete Zemanovi, kritizuje ČSSD po sporu se Šmardou opozice

  13:07aktualizováno  13:07
Vleklá tahanice o ministerstvo kultury se ještě protáhne. Kandidát ČSSD Michala Šmarda se rozhodl vzdát nominace na post ministra a do vlády už nechce. Opozice to vnímá jako signál, že sociální demokraté ustoupili prezidentovi. Piráti vidí padat vládu, TOP 09 mluví o porušování ústavy, Lidovci a Starostové ČSSD nerozumí.

Předsedové opozičních stran (zleva) Vít Rakušan (STAN), Petr Fiala (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL), Ivan Bartoš (Piráti) a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (druhá zleva) informovali o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. (18. června 2019) | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Zlom v hledání ministra kultury nastal v pondělí večer, kdy Šmarda předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi oznámil, že se kandidatury vzdává. Hamáček pak rozhodnutí respektoval s tím, že ho to ovšem mrzí. Ministr kultury se hledá od konce května, kdy Babiš poslal Zemanovi návrh na jmenování Šmardy. Dnes již bývalého ministra Antonína Staňka odvolal k poslednímu červenci. 

Se jmenováním Šmardy ovšem prezident Babišovi nevyhověl a minulý týden také oznámil, že navrhnutého kandidáta ČSSD nepovažuje za kompetentního. Ústava však nehovoří o tom, že by prezident měl odbornost ministrů posuzovat. Dlouhá krize se tak podle opozice bude prohlubovat. 

Piráti očekávají, že kvůli kauzám premiéra Andreje Babiše se Česko může brzy znovu dostat do situace, kdy bude padat vláda. SPD také čeká další vládní krizi, důvodem je ale podle ní setrvání ČSSD v kabinetu, a podle TOP 09 jde o porušování ústavy ze strany prezidenta.

19.srpna 2019 v 22:46, příspěvek archivován: 20.srpna 2019 v 12:18

ČSSD na jednu stranu říká, že prezident porušuje Ústavu, a zároveň ustupuje jeho vrtochům. To je postoj, kterému nerozumím, a nejsem si jist, zda jej pochopí i voliči ČSSD. Připomínám, že tato krize trvá již 100 dní

Šmardu chápu, říká předseda KSČM Vojtěch Filip

S pochopením se ke Šmardovu kroku postavil předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana ve Sněmovně toleruje menšinový kabinet ANO a ČSSD. „Je to krok, který ukazuje na to, že přece jen upřednostnil zájmy ČSSD před zájmem vlastním,“ napsal o Šmardově rozhodnutí Vojtěch Filip. 

Spor o vládu se přesouvá do Lán. Zeman přijme Babiše i šéfy Pirátů a KDU-ČSL

Předseda SPD Tomio Okamura označil Šmardovo rozhodnutí za pokračování cirkusu. Odpovědnost podle Okamury nese premiér Andrej Babiš už od doby, co si vybral za koaličního partnera rozpadající se ČSSD, a také samotná strana sociální demokracie. „Dokud bude ČSSD ve vládě, bude se krize pravidelně opakovat. Výsledkem je nečinnost vlády, kterou odnáší občané,“ napsal ve vyjádření předseda SPD Tomio Okamura. 

Politici hledají pomoc u literárních klasiků, upravují známé fráze

Twitter postupně plní další politická vyjádření k situaci kolem ministerstva kultury a ČSSD. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný pozměnil Vančurovo rozmarné léto a v současném stavu se začíná ztrácet.

„Co k tomu dodat? Dramatický obrat, seriál pokračuje, kdo mu ještě rozumí? Způsob tohoto vládnutí zdá se mi poněkud nešťastný...“ uvedl předseda lidovců Marek Výborný. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška svými kroky ČSSD ustupuje zlu. „Kdo co zaseje, to také sklidí,“ napsal na Twitter.

Europoslanec ODS Jan Zahradil v reakci na nynější situaci kolem ministra kultury parafrázoval epigram Karla Havlíčka Borovského.

19.srpna 2019 v 23:30, příspěvek archivován: 20.srpna 2019 v 13:13

“Nechoď, Šmardo, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a Šmarda si za něj nohu zláme.” K.H.Borovský, Epigramy, verze 2019

„Vítězství Miloše Zemana nad ČSSD a Babišem v kauze Šmarda je tvrdá prohra pro Českou republiku. Je to totiž vítězství prezidenta, kterého nezajímají žádná pravidla a neustálým porušováním ústavy posouvá ČR k poloprezidentskému systému,“ uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spor o Šmardu podle něj také ukázal na slabost premiéra Babiše. 

Piráti očekávají, že Šmardovým rozhodnutím nekončí vládní krize, další spory v koalici se podle nich objeví v brzké době. 

„Kauza Šmarda začala v momentě, kdy Sněmovna diskutovala důvěru vládě ve věci předběžných auditů Evropské komise o střetu zájmů premiéra a neoprávněném čerpání dotací. S jejich finálním zněním spojila veřejně své angažmá ve vládě například ministryně Maláčová,“ napsal ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

Připomněl, že se očekává i zahájení soudu v kauze farmy Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými je i Babiš. „Toto vše může v následujícím půl roce dostat ČR do podobné situace, kdy vláda padá nebo prochází zásadními změnami,“ dodal Bartoš.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Plat až 45 tisíc, vláda plní slib učitelům. Lepší vzdělání to nezaručí

ilustrační snímek

Pedagogové budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na...

Místo uhlí by na severu Čech mohla energii vyrábět voda z kaskády jezer

Premiér Andrej Babiš u jezera Milada. Jeho vláda bude hledat peníze na...

Po postupném ukončení těžby uhlí by na severu Čech mohla vzniknout propojená kaskáda jezer s přečerpávacími vodními...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz