Slováci kupují v Česku hlavně garsonky, Vietnamci domy na předměstí

  17:07aktualizováno  17:07
Největší zájem o nemovitosti v Česku mají Slováci, Vietnamci a Rusové. Cizinci si dnes mohou kupovat či pronajímat byty a domy bez omezení. Od příštího roku navíc budou mít volný přístup i k zemědělské půdě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O nemovitosti v Česku se nejčastěji ucházejí příslušníci početných národnostních komunit, které tu žijí. České domy a byty méně přitahují lidi ze zemí Evropské unie (kromě Slovenska). Mezi nimi převažují Italové, Němci, Angličané a Francouzi.

Celkový podíl cizinců na českém trhu s nemovitosti není známý. Statistiky si vedou pouze některé společnosti. "Měsíčně prodáváme zhruba tisíc nemovitostí, z toho cizinci jako prodávající či kupující figurují v necelých pěti procentech," říká obchodní ředitel M&M reality Miroslav Jonáš.

Mezi klienty Maxima Reality tvoří cizinci přibližně 10 až 15 procent kupujících. Polovinu z nich tvoří Slováci, čtvrtinu občané států bývalého Sovětského svazu a deset procent Vietnamci. Developeři Central Group nebo Sidi Czech Republic mají nejpočetnější ruskojazyčnou klientelu.

"U nás Vietnamci letos překonali Slováky," říká Jonáš z M&M reality.

Cizinci nemají při nákupu žádné bariéry

V květnu 2009 skončilo pětileté přechodné období, které si Česká republika vyjednala při vstupu do EU. Trh s nemovitosti se nejprve otevřel pro občany členských států, později i pro ostatní." V současné době neplatí žádné omezující podmínky pro cizince z kterékoliv země," podotýká realitní a investiční specialista Remax Jiří Brázdil.

"Zvláštní požadavky mají na cizince jen banky, pokud si chtějí udělat hypotéku. Při nákupu nemovitosti to už ale mají většinou vyřešené," vysvětluje Veronika Olvecká, která má ve společnosti Sidi Czech Republic na starosti prodej a marketing.

Vláda také na konci listopadu schválila novelu devizového zákona, která cizincům umožňuje nákup zemědělské půdy. V květnu 2011 navíc stejně končí sedmiletá lhůta, která v tom bránila občanům ze zemí EU.

Zájem je o velká města i průmyslová centra

Nejvíce nemovitostí si cizinci pořizují tradičně v Praze. U Rusů přetrvává poptávka po Karlových Varech. "V poslední době vzrostl zájem o nákup nemovitostí v průmyslových centrech, jako jsou Plzeň nebo Mladá Boleslav," říká jednatel společnosti Maxima Reality David Černík.

Slováci si často kvůli práci kupují bydlení na Ostravsku. Pokračuje i zájem Nizozemců o chalupy v Krkonoších a na Šumavě.

Cizinci se častěji orientují na lokality, které mají vyšší investiční potenciál, podotýká obchodní ředitel Central Group Jiří Vajner.

Podle Jonáše bohatší klienti hledají nadstandardní byty v centrech velkých měst, Vietnamci levnější starší domky na okrajích měst či v přilehlých vesnicích a Slováci co nejmenší byty blízko průmyslových zón.

"Rusky mluvící klienti a občané Vietnamu vyhledávají lokalitu, ve které se již nacházejí jejich krajané," tvrdí Černík. Typickým příkladem je sídliště Hůrka na okraji Prahy, kde žije velmi početná ruská komunita. V některých ulicích už koupila celé domy.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Bagry bourají dvůr Švamberk. Přivazovat se nebudeme, říkají odpůrci

Historicky významný dvůr Švamberk nedaleko Ševětína na Českobudějovicku bourají bagry. Areál ze 17. století začal...

Moderní nástavba historického domu pobouřila, architekt se kritice diví

Neorenesanční, původně pětipatrový činžák vedle parkoviště na rohu brněnských ulic Křenová a Vlhká vykoukl po roční...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz