Miloš Zeman na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Miloš Zeman na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk

Šlouf zahájil operaci „Zeman na Hrad!“

  • 386
Miroslav Šlouf si na pondělí do svého bytu sezval expremiéra Miloše Zemana, jeho přítele Karla Srpa a exministra Miroslava Grégra. Schůzka spiklenců odstartovala operaci Zeman na Hrad. Cílem je dosáhnout toho, aby byl důchodce z Vysočiny v roce 2013 zvolen českým prezidentem.

Zeman už o to jednou usiloval, ale v roce 2003 ho podrazili poslanci z jeho vlastní strany. Odešel poražen, vyhrál jeho sok Václav Klaus. I v dalších volbách však budou Zemanovy šance záviset na členech ČSSD. Právě u nich mu Šlouf musí zajistit podporu. A navíc se mu to musí podařit i v jiných stranách.

"Nemohu kandidaturu vyloučit, zkušenost v politice mě naučila – nikdy neříkej nikdy. Ale neusiluji o to. Nebudu se vlísávat poslancům a senátorům a říkat jim: Volte mě, já jsem ten nejlepší," řekl v pondělí Zeman pro Českou televizi.

Politolog Lukáš Jelínek, jenž má blízko k ČSSD, si myslí, že Zeman vyčká, jak dopadne shánění podpory. "A kdyby se ukázalo, že ji má, tak na to velkomyslně kývne," míní.

Má Zeman šanci? "Myslím, že část ODS, lidovců i sociálních demokratů by ho volila, pokud by na to došlo," odhaduje Šlouf.

Když jinak nedáte
U Šloufa v bytě se v pondělí poprvé na schůzi sešlo sdružení Přátelé Miloše Zemana. Jeho zakladatelé – kromě Šloufa právě bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr a Zemanův přítel Karel Srp z Jazzové sekce – vymýšleli programové prohlášení sdružení. A byli si v bance založit vlastní účet. Hodně sice mluvili o tom, jak chtějí přispět ke kultivaci rozhádané politické scény, ale hlavní cíl je zřejmý: Zemanův návrat.

"Ano, když se nám podaří Miloše Zemana vrátit do politiky, tak nevylučujeme, že za čtyři roky může usilovat o zvolení prezidentem," přiznal Šlouf.

Sdružení usilující o jeho oživení vymyslelo jiný scénář než v roce 2003 – návrat Zemana coby nestraníka. Už loni po neshodách s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem vystoupil ze strany.

. Z blogu

Póvl a hnůj na Hrad?

"Jsme nezávislí, nechceme být vtahováni do vnitrostranických nebo mezistranických sporů," říká dnes Grégr.

Má Zeman vůbec nějaké šance opravdu usednout za pět let na Hradě? Muselo by se na něm shodnout více stran, zatím se k němu žádná nehlásí.

Raději než Švejnara
Lze předpokládat, že ačkoliv politici nyní mluví o zavedení přímé volby prezidenta, i v roce 2013 ho bude volit parlament. To už Václav Klaus potřetí kandidovat nemůže, v ODS se nejvíce mluví o nominaci šéfa Senátu Přemysla Sobotky. Zelení by zase rádi znovu přišli s Čechoameričanem Janem Švejnarem, jenž letos dokázal potrápit Klause.

Mimochodem, Švejnarův úspěch stál právě na tom, že je nestraník. Zkusme si tedy jako Zeman vyslovit prognózu: Kdyby za pět let vypadl kandidát ODS a v prezidentské volbě proti sobě stáli už jen Švejnar a Zeman, část občanských demokratů a jistě i komunistů by určitě dala hlas raději "domácí jistotě".

"Je fakt, že v naší straně je část lidí, kteří na Zemanovu éru vzpomínají jako na dobu, kdy dohody platily," připomíná místopředseda ODS Petr Bendl opoziční smlouvu mezi občanskými a sociálními demokraty v letech 1998 až 2002.