Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Slonkovou dělily od smrti hodiny

  11:49
Policie odhalila chystanou vraždu novinářky deníku MF DNES díky přiznání muže, který měl Sabinu Slonkovou zabít. Kriminalistům se přihlásil den před provedením vraždy. Policie redaktorku ihned převezla do úkrytu, kde byla až do neděle. Jaké pocity reportérka zažívala? Nebojí se dále vykonávat své nebezpečné povolání? Sabina Slonková odpovídala při on-line rozhovoru na otázky čtenářů - ZDE.Prohlédněte si videoreportáž nebo si poslechněte audio.

Během vyšetřování policisté obvinili a uvěznili bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, jeho přítelkyni a dva zloděje z Prachaticka.

O možné hrozbě se novinářka dozvěděla 9. července, pouhý den před plánovaným provedením nájemné vraždy.

"Přijeli za mnou policisté z Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, že mají chlapa, který dostal zakázku mě zabít," řekla Slonková. "Odmítala jsem možné vraždě uvěřit, bylo to pro mě naprosto absurdní," vzpomíná novinářka.

"Ano, muž, který měl vraždu provést, sám kontaktoval policii. Zřejmě se zalekl," potvrdil Barnabáš Liška z českobudějovického Krajského státního zastupitelství, který odmítl o najatém zabijákovi, který se sám udal, cokoli říci.

"Má za sebou kriminální minulost," řekl pouze Liška o muži, který vraždu oznámil. Podle nepotvrzených informací ČTK není muž ve vazbě spolu s ostatními čtyřmi obviněnými.

Policie novinářku odvezla na neznámé místo, kde se redaktorka skrývala do konce minulého týdne, dokud kriminalisté nepozatýkali všechny podezřelé. "Bylo to mimo Prahu," nechce Slonková konkretizovat.

Vrah jí měl zabít původně pomocí plastické trhaviny semtex. "Nakonec se rozhodli pro střelnou zbraň," řekl Liška. "Měli mě zabít třemi ranami do hlavy a ještě pořezat, aby při vyšetřování ztížili identifikaci," podotkla novinářka.

Ve vazbě je Kavanův extajemník
Ve čtveřici, kterou policie kvůli plánovanému zabíjení zatkla, je bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. "V hierarchii chystané vraždy stojí nejvýš," uvedla Slonková.

Soud dále kromě Srby uvalil vazbu na jeho přítelkyni a dva drobné zloděje z Prachaticka, potvrdil Liška. "Žena je podezřelá, že navázala kontakt s muži z Prachaticka, kteří se o vraždu měli postarat," podotkl Liška. Za přípravu vraždy jim hrozí dvanáct až patnáct let vězení, případně i výjimečný trest.

STANOVISKO MF DNES

* Policie České republiky zveřejnila dnes, 22. července 2002, oficiální informaci o tom, že skupina osob, která se nyní nachází ve vazbě, připravovala vraždu naší reportérky Sabiny Slonkové. Případ má zjevnou souvislost s články, které naše reportérka publikovala v MF DNES.
* Vedení Mladé fronty DNES přijalo informaci o chystaném útoku na reportérku Sabinu Slonkovou s velkými obavami a zděšením. Jedná se o první případ v naší zemi, kdy je novinář v takovémto stupni ohrožení kvůli své práci.
* Vydavatelství a redakce Mladé fronty DNES proto doufají, že policie i justice podniknou všechny potřebné kroky, které povedou k úplnému objasnění případu a k odvrácení hrozby vůči našim novinářům.
* Mladá fronta DNES se hodlá i nadále zabývat sledováním podezřelých praktik ve státní správě i mimo ni. Tento případ rozhodně nesníží naše novinářské úsilí.

Pavel Šafr, šéfredaktor MF DNES
člen představenstva vydavatelství MAFRA, a.s.

Tři obvinění pobývají v jedné vazební věznici, čtvrtý byl umístěn do jiné. Soudkyně českobudějovického okresního soudu Petra Janoušková odmítla upřesnit, o jaké věznice jde. "V přípravě vraždy figuruje i pátý člověk, který policii o chystaném zločinu informoval a není ve vazbě," podotkla soudkyně.

O Srbovi se psalo kvůli majetku
Slonková společně s kolegou Jiřím Kubíkem psali o Srbovi kvůli kauze Český dům. Poté se zaměřili také na jeho majetkové poměry. Zjistili, že se Srba pustil do nákupu a rozsáhlých oprav mnoha nemovitostí. Kvůli zjištěním novinářů se o Srbu začala zajímat policie i finanční úředníci.

"Značně to převyšovalo jeho čtyřicetitisícový příjem státního úředníka. Tím, co jsme napsali, jsme mu asi byli nepohodlní," podotkla Slonková, která v únoru společně s Kubíkem dostala prestižní Cenu Ferdinanda Peroutky za "záslužnou investigativní publicistiku".

Případ byl odhalen na jihu Čech
Případ odhalili jihočeští kriminalisté. "Vyšetřují ho ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu," řekla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

HRUBÝ CHCE ZKUSIT
OŽIVIT KAUZU ŠTIŘÍN

* Bývalý ředitel konferenčního centra Štiřín Václav Hrubý nevyloučil, že zkusí obnovit vyšetřování takzvané štiřínské aféry. Jedním z aktérů byl exředitel provozní sekce ministerstva zahraničí Karel Srba.
* Hrubý tvrdí, že mu během štiřínské aféry Srbovi lidé vyhrožovali fyzickou likvidací. "Já jsem se setkal s výhrůžkami typu 'Rozlučte se s rodinou, vy prostě nebudete'," řekl Hrubý. "Mě oslovovali různí agenti, kdy mi naznačovali, že by se mi mohlo něco přihodit, a abych si dal pozor na Srbu, že je nebezpečný."
* Hrubému se nepodařilo prokázat, že ho Srba nutil falšovat důkazy o tom, že bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec korumpoval novináře. Policie kauzu odložila, aniž vypátrala pachatele. Hrubý prohrál soudní spor se Srbou, jehož nazval vyděračem.

"K této kauze vydala stanovisko Policie ČR. Ministr vnitra Stanislav Gross se vyjádří, až nastane vhodný okamžik," vzkázala mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková.

"Veškeré dosud zjištěné skutečnosti prokazují, že fyzická likvidace Slonkové zcela reálně hrozila a měla být provedena na objednávku za odměnu," řekl ČTK náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl.

Ministerstvo zahraničí mlčí
Ministerstvo zahraničí, jehož byl Srba generálním sekretářem, se k případu zatím nevyjádřilo.

"Právě odlétám do Spojených států, navíc ode dneška nejsem mluvčím ministerstva," řekl bývalý mluvčí resortu Aleš Pospíšil.

Bývalý šéf diplomacie Jan Kavan odmítl jakoukoli spojitost s případem. "Kategoricky odmítá, aby jeho jméno bylo dáváno do jakékoli souvislosti s nejnovějšími obviněními bývalého generálního sekretáře Srby," řekl ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Borůvka.

"Pro mne je to překvapující zpráva v tento okamžik. Ale jistě, že se začnu poptávat," řekl premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla. "Kdyby se to potvrdilo, zcela nepochybně by padl stín na Srbova bývalého šéfa (Kavana). To jinak ani nejde," podotkl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

* V květnu 2000 neznámí pachatelé přepadli a zbili spolupracovníka ČT Martina Řezníčka. Přepadení dával do souvislosti s vydáním knihy s názvem Kato s otištěnými materiály, které Státní bezpečnost vedla na bývalého šéfa české diplomacie Jana Kavana.

ÚTOKY NA NOVINÁŘE V ČR

* V roce 1993 si šumperský obchodník s lehkými topnými oleji Vratislav Kutal podle obžaloby objednal likvidaci novináře Stanislava Čecha, píšícího pro deník Blesk. Najatý vrah vraždu nevykonal. Kauzu projednává pražský městský soud.

Slonková - přes deset let v MF DNES
Sabina Slonková se narodila v roce 1973 v Praze. Vystudovala střední ekonomickou školu. V druhém ročníku poprvé absolvovala měsíční praxi v MF DNES, nejprve jako sekretářka, později jako autorka krimi rubriky. Praxi si zopakovala i v následujících letech.

V osmnácti letech dostala od tehdejšího šéfredaktora MF DNES nabídku zůstat v redakci na stálou smlouvu jako redaktorka domácího zpravodajství. "Začínala jsem v buňce nazývané Zlámané nohy a sebevrazi, což v překladu znamenalo, že se mnou vymetli, co se dalo," vzpomíná Slonková.

Od roku 1992 se novinářka výrazněji orientuje na bezpečnostní problematiku, časem dostala na starost přímo resorty ministerstva vnitra a tajných služeb. S tím souvisela i témata o nových trendech v kriminalitě, nástup mafií na území České republiky, tunely v bankách a podobně.

"Jak začali politici viditelněji páchat zločiny a policie je stíhat, plynule jsem čím dál více brousila i do politiky. Kolega Jirka Kubík měl nejlepší kontakty na politiky, já na bezpečnostní experty, tudíž logicky jsme začali pracovat spolu," podotýká Slonková.

S kolegou Kubíkem se zabývala například kauzami Olovo či Bamberg. Společně například odhalili, kam až směřují dlouhé prsty vládních poradců Miroslava Šloufa. O svých kauzách napsali knihu, která dostala název Tíha olova.

Srba - úředník, který kvůli Českému domu přišel o místo na ministertvu zahraničí, kupoval a opravoval podezřele moc nemovitostí, což neodpovídalo jeho oficiálním příjmům

KAUZY, NA KTERÝCH SABINA SLONKOVÁ PRACOVALA *

Šlouf - bývalý premiérův poradce s pochybnou minulostí

* na mnoha případech pracovala Slonková s kolegou Jiřím Kubíkem

ČTĚTE: podrobný popis všech kauz

Redaktor MF DNES Jiří Kubík s kolegyní Sabinou Slonkovou při on-line rozhovoru. (23. května 2000)

V Praze byla oficiálně udělena Cena Ferdinanda Peroutky. Ocenění v hlavní kategorii si odnesli novináři MF DNES Sabina Slonková a Jiří Kubík. Desetičlenná komise vyzdvihla jejich „záslužnou investigativní publicistiku“. Ocenění se dočkal i publicista Jan Urban a trojice filmařů Milan Maryška, Jindřich Frýda a Jiří Reichl (poslední z nich „in memoriam“). (6. února 2002)

Policie odhalila chystanou nájemnou vraždu redaktorky deníku MF DNES Sabiny Slonkové. Vyšetřovatelé obvinili a uvěznili čtyři lidi. (22. července 2002)

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

Do prosince opatření nerozvolníme, shodli se Prymula i ministr Blatný

Pokud vydrží stávající opatření, nárůst případů covidu-19 se v Česku dostane pod hranici 1 000 denně okolo 14....

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Český vrah s doživotím má za průtahy nárok na statisíce, rozhodl Štrasburk

Česko neuspělo se snahou zvrátit rozhodnutí štrasburského soudu u odsouzeného vraha Roberta Tempela. Muž, který podle...

Senátoři podali stížnost na covidová opatření. Brzy otevřeme, řekl Babiš

Přes šedesát senátorů podalo v sobotu ústavní stížnost na vládní opatření proti šíření koronaviru. Podle nich nařízení...

Se sporným daňovým balíčkem si neví rady ani senátoři, vrátí ho do Sněmovny

Jak by měla horní komora naložit se sporným daňovým balíčkem, je předmětem debat senátorů. Z jejich vyjádření vyplývá,...

Finance se soudí, úřadu vadí, že se musel omluvit Šarapatkovi za Zemana

Ministerstvo financí podalo ústavní stížnost proti verdiktu, na jehož základě se omluvilo za výrok prezidenta Miloše...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...