Slintavka a kulhavka se objevila u českých hranic. Ministr zemědělství Marek Výborný oznámil zpřísnění preventivním opatření proti jejímu zavlečení do republiky. Rozšiřují se kontroly vozů o hmotnosti nad 3,5 tuny, které převážejí zvířata, potraviny či krmiva, a to i na hraniční přechod Halámky-Gmünd na jihu Čech.
Brzy také začnou preventivní testy mléka z jihomoravských farem, které mají více než sto dojnic. V mléce je totiž nákaza přítomná několik dnů před klinickými příznaky u zvířat.
Co je to slintavka a kulhavka, zkráceně SLAK?
SLAK je běžně užívaná zkratka pro virové onemocnění zvané slintavka a kulhavka, které se týká především skotu, prasat a ovcí. Virus, který tuto nemoc způsobuje, patří mezi RNA viry a je vysoce infekční. A to nejen při přímém kontaktu s infikovanými zvířaty, ale také s tělními tekutinami, a dokonce vzduchem. Proto je v případě jejího rozšíření na místě maximální obezřetnost a zavedení hygienických opatření.
Jak se projevuje slintavka a kulhavka?
Hlavní příznaky SLAK
|
Zvýšená produkce slin a malátnost, případně kulhání a polehávání, které daly slintavce jméno, jsou až druhotným příznakem tohoto onemocnění. Prvotním je horečka, nechutenství, puchýře na sliznicích i na dalších částech těla sudokopytníků, na jejichž místě po prasknutí vznikají bolestivé léze (afty). Právě bolest a pálení spojené s afty vyvolává slinění a další příznaky.
Je SLAK nakažlivá a jak se přenáší?
Jde o nesmírně nakažlivé onemocnění. Virus je odolný proti vnějšímu prostředí a přenáší se nejen vzájemným kontaktem mezi zvířaty, ale lze ho přenášet i dotekem. Vyskytuje se ve vylučovaných slinách, moči, výkalech, mléce a dalších tělních tekutinách, ulpívá na povrchu věcí a může se tak předat dál.
Právě vysoká odolnost viru představuje velké riziko, protože je možné virus přenášet na velkou vzdálenost na botách i na pneumatikách aut.
Jak se léčí?
Ačkoli je vlastní úmrtnost velmi nízká, chovatelé musí nakažená zvířata neprodleně utratit, aby se zabránilo dalšímu šíření.
Slintavka a kulhavka u lidí
Dosavadní zkoumání přenos na člověka sice nevylučují, ale zároveň je pokládán za velmi nepravděpodobný. Lidé jsou vůči viru odolní a historicky doložené případy nakažení člověka slintavkou z nepasterizovaného mléka je ojedinělé. Člověk však může být nevědomým přenašečem mutace tohoto viru na zdravá zvířata.
Mohou se nakazit psi a další zvířata?
Onemocnění se týká především sudokopytníků a kromě domácích zvířat je nebezpečné i pro divokou zvěř, jeleny, srnce a divoká prasata, případně pro zvířata chovaná v zoologických zahradách, např. žirafy. Jiní živočichové, včetně lidí, jsou proti onemocnění rezistentní a dle názoru veterinářů není onemocnění možné ani u psů.
Jaká jsou aktuální preventivní opatření?
Čeští farmáři zavedli řadu preventivních opatření, aby do svých chovů SLAK nezatáhli. Dezinfikují vozidla, pečlivě zaznamenávají vjezd každého auta i vstup každého člověka.
„Nechceme šířit hysterii, ale považujeme za nezbytné učinit všechny preventivní kroky v maximálním rozsahu. Máme na mysli zejména plošnou důslednou dezinfekci vozidel v silniční dopravě, ale ideálně též osob v železniční a letecké dopravě,“ uvádějí zástupci Českého svazu chovatelů masného skotu v dopise adresovaném ministru zemědělství Marku Výbornému. V rizikových oblastech proto došlo k omezení provozu na hraničních přechodech a Státní veterinární správou byla zavedena mimořádná opatření.
„Například naši ošetřovatelé a vůbec všichni, kdo sem chodí, včetně veterináře a inseminátora, se musejí z civilu převléknout do místního oblečení. To se pak pere přímo na farmě, nesmí se nikam vynášet,“ popsala Kristýna Kubešová, hlavní zootechnička Zemědělského družstva v Novém Městě na Moravě, kde pečují o 2800 kusů skotu.
Přistupuje se i k řadě dalších, „nepovinných“ preventivních kroků. V Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji bude platit zákaz vstupu do obor volně žijících zvířat. Objevují se i zákazy vstupu veřejnosti na farmy a sami chovatelé se snaží snížit riziko, ruší exkurze, dezinfikují vozidla a usilují o maximální opatrnost v péči o zvířata.
Dezinfekční rohože, praní jen na farmě. Opatření proti slintavce a kulhavce rostou![]() |
Omezení na hranicích
Od 27. března platí na hranicích také povinná omezení a kontroly u vozidel nad 3,5 tuny a zavedení dezinfekčních rohoží pro nákladní vozidla. Kontroly nákladní dopravy se týkají přechodů u Lanžhotu, Starého Hrozenkova, Bílé Bumbálky a Mostů u Jablunkova.
Dále bude v rámci dezinfekčních opatření zřejmě nařízen i nástřik kolových souprav a rozšíření opatření na dvě hranice mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem, Hatě a Mikulov.
Česko zpřísňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce, rozšíří zákaz dovozu zvířat![]() |