Sladovnu v Žatci opravili za miliony i s chybnými německými nápisy

  18:11aktualizováno  18:11
Nápisy na fasádě bývalé renesanční sladovny v Žatci, jejíž rekonstrukce přišla na 35 milionů korun, jsou plné gramatických chyb. Německé nápisy opravené památky pocházejí ještě z doby, kdy se v budově vyráběly barvy a laky.

Bývalá sladovna v Žatci je jednou z řady místních objektů, které by se mohly dostat na seznam UNESCO. | foto: Tomáš KassalMF DNES

Nedávno skončená rekonstrukce architektonicky cenné sladovny byla poslední součástí projektu Chrámu chmele a piva, který stál celkem čtvrt miliardy korun. (více o něm zde)

Historie sladovny

Bývalá renesanční sladovna v Žatci vznikla v 16. století na místě sýpky, sloužila asi 200 let, od roku 1779 se z ní stala znovu sýpka a v roce 1805 proběhla přestavba na obytný dům. Další přestavba roku 1858 jí dala novogotickou podobu.

O něco později dům získali Marie a Ferdinand Jacobovi pro výrobnu laků a barev, což ukazují obnovené nápisy na fasádě. V roce 1953 dům převzal stát, v 90. letech už ruinu aspoň zčásti opravilo město Žatec.

Historie stavby spadá až do 16. století. Opravená fasáda směrem do Masarykovy ulice evokuje její vzhled z druhé půle 19. století, kdy dům fungoval jako výrobna barev a laků.

Slova Lacken, Emaillacken, Baustoffen či Waiskalk použitá na zdech domu jsou však jazykově nesprávná.

"V těch nápisech se vyskytují gramatické chyby, konkrétně chybné tvary plurálu u slova Lacken (Emaillacken) a Baustoffen. Správně je pouze Lacke a Baustoffe. Hrubá pravopisná chyba je ve slově Waiskalk, správně je Weißkalk," popsal Marek Schmidt z katedry germanistiky ústecké univerzity.

Nápisy na domě už byly

Podle něj je diskutabilní ještě pravopis u Firnis-Farben s pomlčkou. "Nicméně u historického nápisu je to v tomto případě možné přičíst dobové pravopisné normě," myslí si Schmidt.

Jak se chyby na opravenou fasádu vzácného domu dostaly? Lucie Radová z ústecké pobočky Národního památkového ústavu uvedla, že nejde o vytvořené, ale jde o autentické nápisy na vápenné omítce, které byly schované pod novějším cementovým nástřikem.

"Restaurátor nástřik sejmul a nápisy obnovil podle historických fotografií," řekla Radová. Čelní fasádu mimo jiné při rekonstrukci doplnila atika a půdní nadezdívka.

Fotogalerie

Ferdinand Jacob společně se ženou zakoupili dům v roce 1868 a vlastnili jej až do roku 1916, kdy dům získal František Jacob. Podle Radové zřejmě stojí za chybnými nápisy oni nebo zadali vytvoření nápisu jinému člověku.

Nápisy se asi zakryjí

"Dnes se na to díváme jako na estetickou záležitost, ale dříve to byla jen funkční věc. Byla to pouze reklama," dodala památkářka. Doplnila, že z doby kolem roku 1900 existuje fotografie objektu, na které je jeho průčelí zachyceno již s nápisy. Dobu vzniku nápisů lze podle ní vztáhnout do období konce 19. století.

Místostarosta Žatce Jan Novotný připustil, že nápisy nakonec může zakrýt poutač, že uvnitř sídlí muzeum. To začne sloužit veřejnosti od jara příštího roku.

"Nechceme snahu památkářů nijak znehodnotit. Je ale možné, že nápisy budou částečně zakryté poutačem, aby bylo jasné, že je v budově výstavní prostor," řekl místostarosta.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

Led z kamionů padající na ostatní řidiče může i zabíjet. Chybí sněhové rampy

Ilustrační snímek

Už dva roky platí zákon, podle kterého je řidič povinen očistit před jízdou kamion od sněhu a ledu. Problém je, že nemá...

Najdete na iDNES.cz