Neničte důkazy v kauze Nagyová, varuje Šlachta. Poslancům hrozí trestem

  1:19aktualizováno  1:19
Poslanci se podle ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty chystají zničit důležité důkazy v kauze kolem Jany Nagyové. Sněmovnu proto v dopise ostře varoval a pohrozil trestem za maření vyšetřování. ODS to bere jako nepřípustnou snahu kriminalizovat politiku a dokumenty policii odmítá vydat.

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Šlachta se obává především o osud materiálů dokumentujících docházku poslanců, jejich pohyb po Sněmovně či třeba návštěvy. Do Sněmovny proto poslal ostrý dopis, v němž úředníky i poslance varoval: "Skartace, případně jiné znehodnocení materiálů, které požadujeme v souladu se zákonem, by mohlo být chápáno jako maření vyšetřování."

Šlachta v dopise důrazně upozornil, že státní orgány, tedy i Sněmovna, mají povinnost vyhovět žádostem policie. "Kdo neuposlechne příkazu nebo nevyhoví výzvě, může být potrestán pokutou do 50 tisíc korun," varoval Šlachta. 

Občanské demokraty, kteří nemohou Šlachtovi kvůli rozpoutání kauzy Nagyová přijít na jméno, tón dopisu popudil. Považují jej za nepřijatelný zásah do politiky. "Je to další pokus kriminalizovat politiku a vpád policie do sfér, do které jí nic není," řekl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Protimafiánský útvar ÚOOZ zaslal v červenci do Sněmovny žádost o kamerové záznamy z budovy či údaje o pohybu poslanců z jejich čipových karet (více o žádosti čtěte zde). Na základě toho chce zjistit, jak přesně se odehrávaly údajné  korupční schůzky bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra.

Parlament však policii nevyhoví. "Došlo by k nepřípustnému zásahu moci výkonné do moci zákonodárné," zněla odpověď. Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS i předsedové klubů TOP 09 a ČSSD kritizovali policii, že žádost byla příliš obecná.

Šlachta proto v srpnu zaslal klubu ODS novou žádost o zápisy ze schůzí a záznamy o docházce zmíněného tria Tluchoř, Fuksa, Šnajdr a dále Petra Nečase, Radima Fialy, Jana Floriána a Tomáše Úlehly.

Dokumenty policii nepředáme, trvají na svém poslanci

Přestože poslanci mezitím odhlasovali rozpuštění Sněmovny, šéf klubu Benda policii zřejmě odpoví. "Předpokládám, že policii nevyhovíme," uvedl v pátek Benda.

Den po odeslání policejní žádosti klubu ODS však "prasklo", že někteří poslanci přemýšlejí, jak požadované dokumenty skartovat.

Komise pro práci kanceláře Sněmovny pověřila úředníky, aby zkrátili pravidla pro uchovávání záznamů o poslancích. Nově by musely být zlikvidovány na konci volebního období, tedy už za pár dní.

Šéf ÚOOZ Šlachta tak nelenil a rychle zaslal poslancům a úředníkům zmíněné ostré varování před skartací listin a záznamů.

V případu uplácení exposlanců ODS v pátek vypovídal na policii úřadující šéf strany Martin Kuba. Řekl, že se jednání o takzvaných trafikách neúčastnil. Předvolán byl však hlavně kvůli druhé větvi případu, podezření z manipulací zakázek lobbistou Ivo Rittigem. Kuba se s Rittigem občas scházel (více o Kubově výpovědi čtěte zde).

Rittig se v pátek poprvé vyjádřil ke kauze ze své rezidence v Monaku. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že  je ochoten podat policii vysvětlení. Ke schůzkám s Nagyovou uvedl, že iniciátorkou nebyl on, ale bývalá šéfka Nečasova kabinetu. "Paní Nagyová, když jsme se dvakrát nebo třikrát potkali, usoudila, že bych mohl přispět názorem a zkušenostmi na nějaké politické dění," uvedl pro ČT Rittig. O situaci ve vládě a ODS se prý bavil i s Kubou.

Policejní tým a státní zástupci poprvé předstoupili před veřejnost 14. 6. 2013:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podvodníci měli vylákat od stovek lidí 280 milionů, stíhá je policie

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali stíhat dvojici údajných podvodníků, kteří podle...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz