Šlachta a Ištvan vystoupí mimořádně v bezpečnostním výboru Sněmovny

  13:09aktualizováno  15:18
Bouřlivou situací kolem reformy policie se bude ve čtvrtek odpoledne mimořádně za účasti odcházejícího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty zabývat bezpečnostní výbor Sněmovny. Mezi poslance má přijít i olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek.

Robert Šlachta (vlevo) a Ivo Ištvan při tiskové konferenci v červnu 2013. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Výbor svolal jeho místopředseda Bronislav Schwarz z hnutí ANO na žádost členů výboru z ANO, komunistické strany, lidovců a Úsvitu a informoval o tom předsedu výboru Romana Váňu z ČSSD, který je nyní v zahraničí.

Boj o reformu policie

Jednání výboru má být veřejné. „Veřejnost má na to právo,“ řekl iDNES.cz Schwarz. Policisté podle něj požádali o zproštění mlčenlivosti. Také koaliční KDU-ČSL podle svého předsedy Pavla Bělobrádka považuje za nezbytné, aby se k situaci v policii výbor sešel.

Šéfa výboru z ČSSD to zaskočilo

Předsedu výboru Váňu, který je v Makedonii, ale postup hnutí ANO zaskočil. Telefonicky sdělil ČTK, že se o svolání schůze dozvěděl až následně. „Je to zcela nestandardní postup,“ uvedl. Z jeho pohledu to snižuje důvěryhodnost motivu svolání.

„Jistě by to mohlo počkat do pátku odpoledne, kdy už budu v Praze, nebo na příští týden, kdy jsem měl v plánu výbor svolat,“ dodal Váňa. Sociální demokraté se nejspíš pokusí, aby program schůze svolané Schwarzem nebyl v čtvrtek schválen.

Váňa později médiím rozeslal oficiální stanovisko, v němž svá slova ještě přiostřil. „Jsme svědky eskalace situace kolem reorganizace policie ze strany hnutí ANO. Pokud v minulém týdnu jeho vedení hovořilo o tom, že nechce z důvodu zahraniční pracovní cesty premiéra opakovat takzvaný sarajevský atentát, tak v tomto týdnu opět změnilo názor. Učinilo atentát makedonský,“ uvedl v něm s odkazem na svou cestu a aktuální dění v ČR Váňa.

Šlachta chce mluvit o únicích informací z policie

Šlachta, který odchází k 1. červenci z policie do civilu kvůli nesouhlasu s reorganizací policie, kterou podepsal ministr vnitra Milan Chovanec, chce výbor stejně jako Komárek informovat o možném propojení některých lidí z policie na lidi z kriminálního prostředí a o tom, jak k nim z policie unikají informace.

Z úniku informací obviňují lidé z ÚOOZ policejního prezidenta Tomáše Tuhého. „Jeden z nich musí padnout,“ řekl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, člen výboru pro bezpečnost, na adresu Tuhého a Komárka.

Ve středu po jednání vlády se kvůli reorganizaci policie a koaliční smlouvě mimořádně sejdou také špičky koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, už za účasti premiéra Bohuslava Sobotky po jeho návratu z Číny. Šéf ANO Andrej Babiš také poslal jak Sobotkovi, tak Bělobrádkovi dopis se žádostí o svolání Bezpečnostní rady státu.

Promptní svolání výboru ocenil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Zejména poté, co došlo k odložení plánované Bezpečnostní rady státu, kde byla možnost tyto věci probrat, vznikalo nebezpečí, že by tu několik dnů, možná i týdnů viselo závažné obvinění a to by nepomohlo nikomu a ničemu, situaci by to dále vyhrotilo,“ řekl Pelikán.

„Situace je nesmírně vážná, mrzí mě, do jakých eskalací musela dostoupit. Plnou odpovědnost za to nesou policejní prezident a ministr vnitra, kteří to celé spustili tou podezřelou reorganizací,“ řekl ministr spravedlnosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Pozor na okresní kmotry, radil novým soudcům prezident Zeman

Prezident republiky Miloš Zeman (druhý zprava) jmenoval 18. září 2019 v Praze...

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Najdete na iDNES.cz