Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Šla po mně ČSSD, říká Pohanka

  1:00
Poslanec Michal Pohanka, který se náhle rozhodl vystoupit z ČSSD, čímž znemožnil Jiřímu Paroubkovi naplnit sen o jeho návratu do vlády, má strach ze sociální demokracie. Proto se od středy ukrýval na neznámém místě a požádal policii o ochranku. Pohanka to ve čtvrtek řekl MF DNES.
Michal Pohanka zrušil všechny staré telefony.

Michal Pohanka zrušil všechny staré telefony. | foto: MF DNES

Zdeněk DoleželÚTĚK POHANKY Z ČSSD
Vše o případu zběhlého poslance

Co se stalo mezi Pohankou a ČSSD? To vědí jen Pohanka, šéf strany Jiří Paroubek, předseda poslaneckého klubu Michal Hašek. Tito tři muži měli klíčovou schůzku 14. října v zoologické zahradě v Brně.

Paroubek tam v rámci předvolební kampaně křtil orla bělohlavého. Hašek s Paroubkem tvrdí, že chtěli od Pohanky jenom vědět, jaké má styky s lidmi z připravované reportáže TV Nova o podvodech s evropskými dotacemi, aby "se podle toho mohli zařídit".

Pohanka však tvrdí, že už ten den na něj tlačili, aby se vzdal poslaneckého mandátu a opustil politiku. "Mám čisté svědomí. Nechápu, proč bych to dělal," říká.

Paroubek však ve čtvrtek prohlásil, že Pohanka je na svém postupu domluven s ODS.

"Pohanka u mě morálně skončil a jediná věc, kterou by pro ČSSD mohl udělat, že by se vzdal poslaneckého mandátu. Máme řadu indicií pro to, že je to profesionálně sehraná akce. Jsme přesvědčeni, že tento postup je organizován některými bezpečnostními složkami, které pracují na základě zadání ODS," řekl šéf ČSSD, ale důkaz neuvedl.


Pohanka: Šla po mě sociální demokracie

Jak celou kauzu vidí poslanec Michal Pohanka? MF DNES se s ním zkontaktovala, protože na něj získala telefon, který používá teprve třetí den. Všechny staré telefony Pohanka zrušil, nepoužívá je a skrývá se.

Jak se vám teď žije?
Špatně. Jsem pod stálým tlakem.

Cítíte ten tlak ze strany ČSSD?
Teď už ne. Protože jsem se odříznul od světa. Vypnul jsem všechny známé telefony. Takže teď už na mě nemají jak tlačit.

A to na vás ČSSD tak brutálně tlačila, že jste se rozhodl odejít ze strany?
Tlak na mě vyvíjeli od samého začátku. Pak se mi začaly dít podivné věci. Měl jsem pocit, že jsem sledován. Proto jsem kompletně změnil telefony a přesunul se na neznámé místo.

Jak jste poznal, že vás někdo sleduje?
Když vás někdo sleduje, tak to dělá tak, abyste si toho nevšiml. Ale toto byl případ, kdy se někdo snažil, abych si toho všiml.

Takže na vás tak někdo vyvíjel nátlak?
Ano. Stále se objevoval člověk, který šel za mnou i do restaurace. Sedl si kousek ode mě. Byla to forma určitého nátlaku
.
Máte strach o život?
Mám obavy, ale abych řekl, že je to obava i o život, tak to by bylo pro současnou politiku silné kafe. Ale rozhodně mohu říct: bezstarostně se okolo sebe nedívám.

Ale když jste se ukryl na neznámém místě, tak to znamená, že se musíte bát i fyzického násilí? Mám určitou formu strachu. Prý vám někdo počmáral kancelář?
To bylo v pondělí, byly tam čmáranice, ale to nepovažuji za aktuální hrozbu. Beru to tak, že takový je život.

Vy máte strach ze sociální demokracie?
Nechtěl bych to specifikovat. Ale řeknu vám celý ten vývoj. Na schůzce v Brně jsem byl vyzván k tomu, abych rezignoval na mandát. Neudělal jsem to. A vystoupil jsem ze strany. Dnes jsem si četl vyjádření pana Paroubka a to považuji za verbální tlak na mě, abych se toho mandátu vzdal. Nejsem schopen odhadnout, kam až takové tlaky mohou dojít. Dnes jsem si v novinách četl, že jsem gauner hodný k pohledání. To jsou věci, které mě dávají do určitého scénáře: jde o to, aby mě zdiskreditovali.

Jak vám zdůvodňovali, abyste se vzdal mandátu?
Že bude odvysílána nějaká reportáž, v níž budu zmíněn, a že to bude moc špatné. A teďka jsem viděl na ČT24, jak mě Paroubek vyzval k rezignaci a zdůvodnil to nějakými evropskými fondy. Tak to je rozhodně záležitost, s níž nemám nic společného.

Proč se vás chtějí zbavit?
Nevím. Nemohli mít obavu, že vaše případná kauza mohla znevěrohodnit stranu před volbami? To mohl být motiv. Ale já v žádné kauze nejedu. Já jsem nic neprovedl. Mrzí mě, jak na mě nastoupili, že na mě tlačili, abych se vzdal mandátu.

Už jste si zažádal o ochranu?
Ano zažádal. Současná situace je ta, že mi bylo vydáno určité telefonní číslo, že když by byl problém, tak na ně mám zavolat. Teď jsem mimo dění, a proto si myslím, že mi akutně nějaké nebezpečí nehrozí.

Bodyguardy nemáte?
Ne. Zatím mi to nepřipadá adekvátní věci.

Jak dlouho se hodláte ukrývat?
Chci si vyhodnotit situaci a pak se normálně vrátit do života a normálně fungovat.

Kdy se vrátíte? Do měsíce, do dvou?
Ne, v žádném případě. Já to vidím v horizontu dnů. To přece není záležitost, která by mě měla diskvalifikovat z normálního života.

Uvažujete o založení nějakého klubu ve Sněmovně?
Ne. Budu zařazený jako nezávislý poslanec. Tak budu ve Sněmovně i fungovat, pokud mi to situace dovolí.

Mandátu se vzdát nehodláte?
V žádném případě. Mě štve ta účelová presumpce viny, že mě dopředu odsuzují, aniž by cokoli věděli. Já bych si pak určitě chtěl jisté věci ještě vyříkat uvnitř ČSSD. Ale teď už jsem nechtěl tu situaci nějak jiskřit před senátními volbami. Nechtěl jsem svým postupem poškodit ČSSD.

Říká se, že je to z vaší strany předem domluvený scénář s ODS.
To je absolutní nesmysl. To by se ODS musela domluvit s poslancem Haškem, aby na mě tlačil, abych se vzdal mandátu. Tomu se mohu jedině smát. Tomu chybí jediné racionální zdůvodnění.

Faktem je, že váš postup teď ODS velmi nahrává. To nechci hodnotit. Ale zkuste si představit, že by před vás předstoupil váš šéf a bez důkazů řekl: "Heleď se, skonči, mně se to nelíbí." Slabší nátura by se určitě podvolila. Ale já jsem zvyklý bojovat. Já jsem se tomu nepodvolil. Ve mně ten jejich nátlak dost psychicky hlodal. A byl jsem rozhodnutý odejít z ČSSD bezprostředně po té reportáži v televizi, ale vzhledem k tomu, že bylo před komunálními volbami, tak jsem tento krok udělat nechtěl.

Vy jste se tedy rozhodl říct straně: takhle ne, to je nátlak, kterému se nepodvolím?
Přesně tak. Mně připadá pokrytecké, když teď pan poslanec Hašek tvrdí, že nic takového nebylo. Ta rozmluva samozřejmě proběhla. Bylo to mezi čtyřma očima.

Vy jste svůj odchod od ČSSD konzultoval s někým z ODS?
Ne. To bylo moje vlastní rozhodnutí. Řekl jsem si: takhle to dál nejde. Nemáte nějaké indicie, že jste vyšetřován policií? Ne. V novinách to sice proběhlo, ale nebyl jsem v žádné záležitosti vypovídat na policii.

Taky se říká, že ODS má na vás nějaké kompromitující materiály, a tak vás k tomuto kroku dotlačila vlastně ona?
To je absolutní nesmysl. To jsou účelové spekulace, které mají odvrátit pozornost od vnitrostranického problému. ČSSD se opravdu stává stranou jednoho muže (Jiřího Paroubka - pozn. red.). A myslím si, že ve straně teď není možné se proti tomu nějak postavit. Rozhodně si myslím, že v jiných stranách se toto neděje.

Chcete říct, že se v ČSSD nedá normálně dýchat?
Sám moc dobře víte, jak to je. Oni se teď snaží najít cokoli, aby mě znevěrohodnili, abych zmizel z ČSSD a pokud možno i z celé politické scény.

Máte informace, že se k vám přidají další poslanci ČSSD?
Ne. Nikdo se mi s tím nesvěřoval. Ale mám pocit, že tam po mém odchodu bude ještě napjatější atmosféra.


Co budete dělat při případném hlasování o důvěře vládě?
Přikloníte se k ČSSD, nebo k pravici?
Já jsem ten krok nedělal kvůli takovýmto důvodům. Jsem a budu v pozici nezávislého poslance. Takže nechci předjímat jakékoli své rozhodnutí. Vnímám to, že jsem se stal pomyslným jazýčkem na vahách, ale věřte mi: vůbec jsem o to nestál. Ještě jednou říkám: ten jejich postup proti mně nebyl normální. Takhle se nenakládá se svými poslanci.

Také se spekuluje, že máte potíže se svými aktivitami v dvoumiliardovém projektu Mayo kliniky, že vám z toho měly plynout peníze, a to by vás mohlo kompromitovat...
To je absolutní nesmysl. Ten projekt jsem pomáhal realizovat ve funkci ředitele brněnské nemocnice. Jsem rád, že se projekt ujal, ale on je úplně na začátku, ještě se vůbec nenastartoval. "Budu nezávislý poslanec. Jsem jazýčkem na vahách."

Autoři:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Děti se začnou kývat a pak umřou. Jižním Súdánem se šíří divná nemoc, ničí mozek

Kývavá nemoc je nová africká metla: mají ji jen děti, nikdo neví, co ji způsobuje a jak ji léčit. Nemá ještě ani jméno,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Konec Koněva v Čechách. Jak mizí jméno ruského maršála z názvů ulic

Premium Koněvově ulici historie často měnila jméno. A další přejmenování už je blízko. Před rokem změnu schválilo...

Léky na příděl mají zabránit plýtvání, ve hře je výdej jednotlivých pilulek

Premium Už za pár dní má vláda projednávat návrh novely zákona o léčivech, který by měl platit od října. Ministerstvo...

Pražský soudce přišel o funkci. Vinili ho z průtahů v desítkách řízení

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí zbavil funkce soudce Martina Valehracha z Obvodního soudu pro...

Nikoho z ODS jsem nekryl, brání se Blažek v kauze manipulace s byty v Brně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek popřel v pondělí, že by kryl členy ODS v kauze týkající se manipulace privatizace...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...