Skutečně jednáte se sudetskými Němci? píše Bobošíková Topolánkovi

  15:19aktualizováno  15:19
Nezávislá europoslankyně a neúspěšná kandidátka na post prezidenta Jana Bobošíková se opřela do premiéra Mirka Topolánka. Vadí jí výroky některých bavorských politiků a představitelů sudetských Němců, kteří tvrdí, že jednají s českou vládou. Jak to tedy je? ptá se poslankyně premiéra v otevřeném dopise.

Doufám, že pan premiér odpoví konkrétně a mé obavy vyvrátí, věří europoslankyně. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Poslankyně se odvolává na oficiální projevy předsedy Spolkové země Bavorsko a mluvčího Sudetoněmeckého krajanského sdružení, které pronesli na letošním květnovém sudetoněmeckém srazu v Norimberku.

Bavorský předseda vlády Günther Beckstein a europoslanec a mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndt Posselt v nich tvrdí, že česká vláda s nimi zahájila dialog o poválečném odsunu.

Podle obou politiků mělo dojít k opakovaným schůzkám. Beckstein tvrdí, že se v poslední době "hned několikrát" sešel s premiérem Topolánkem i ministrem zahraničí Schwarzenbergem. Ten se nedaleko Mnichova zotavoval po nedávné operaci srdce.

"Jednali jste prý o poválečném odsunu a dekretech prezidenta Beneše, které tito politici vytrvale označují za bezpráví a požadují jejich zrušení," píše Topolánkovi Bobošíková.

Připomíná, že Posselt i Beckstein v projevech ocenili i fakt, že šéf české diplomacie Schwarzenberg hovoří o odsunu jako o vyhnání a že vstřícné kroky lze pozorovat i u dalších ministrů Ondřeje Lišky, Džamily Stehlíkové či Cyrila Svobody.

"Ptám se, zda jsou výše zmíněné informace pravdivé a zda ministři vaší vlády jednají s představiteli bavorské vlády nebo sudetskými Němci o otázkách týkajících se bytostně české státnosti, majetkových a právních jistot našich občanů a interpretace historických událostí," uzavírá poslankyně svůj dopis. - celý text najdete v rámečku pod článkem

Premiér chystá odpověď
Znepokojení Jany Bobošíkové sdílí i komunistická opozice, která je tradičně na podobné výroky citlivá. Podle jejího europoslance vedou sudetští Němci jednání s veličinami současné české vlády. "Stránky sudetoněmeckého landsmanšaftu tvrdí, že jednají s panem Topolánkem, Schwarzenbergem, Liškou. I Cyril Svoboda poslal zdravici tomuto srazu," řekl iDNES.cz Miloslav Ransdorf.

"Sudetoněmecký landsmanšaft není partnerem české vlády. Těm může být partnerem tak akorát česká Antifa nebo Svaz vyhnaných z pohraničí v roce 1938," řekl iDNES.cz předseda KSČM Vojtěch Filip, podle kterého se vláda - pokud jsou tvrzení Němců pravdivá - podobnými skutky pouze ponižuje.

Bobošíková zatím oficiální odpověď nedostala, Topolánek je v současné době na dovolené v Itálii. "Pan premiér je s dopisem rámcově seznámen, nyní se připravuje odpověď," ubezpečila iDNES.cz mluvčí vlády Jana Bartošová.

"Zatím čekám a neberu to nijak úkorně, protože chápu, že pan premiér má i jinou agendu," tvrdí europoslankyně. Doufá, že premiér odpoví konkrétně a její obavy vyvrátí. "Jeho odpověď pak zveřejním," řekla iDNES.cz Bobošíková.

Sudetští Němci chválí české ministry
Posselt i Beckstein si na krajanském sjezdu pochvalovali vstřícnost několika členů české vlády. 

Například ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková podle listu Sudetendeutsche Zeitung na Nový rok zaslala Němcům žijícím v českém pohraničí pozdrav. V něm přiznala, že má Česká republika vůči této komunitě velký morální dluh.

"Nebyla jsem na sjezd pozvána, neúčastnila jsem se žádného jednání a ty pány neznám, nemyslím si, že je korektní, když mne citují," řekla Stehlíková iDNES.cz.

Přání prý poslala, ale už před dvěma lety, obsahovalo pouhé zdvořilostní fráze. "Nemohu to potvrdit ani vyvrátit, nevzpomínám si, že by tam zazněla omluva," tvrdí ministryně.

Podle ní je ale skutečně potřeba podobnou debatu vést. "Náznaky dialogu tu jsou. Vnímám to jako první vlaštovky. Je to ještě úkol, který je před námi," řekla iDNES.cz.

Další zelený ministr, Ondřej Liška, podle Posselta slíbil, že české školní učebnice budou pojednávat o odsunu a dalších souvisejících záležitostech. Během roku má Liška v Mnichově jednat s bavorskou vládou o spolupráci ve školství. Bavorská strana se prý k ministrově iniciativě staví kladně.

Návštěvu sousedů Liška nepopřel
"Je to nesmysl. Já jsem řekl, že si myslím, že tyto tabuizováné události by měly být pravdivě popsány, ale ne primárně nějakým k sudetským Němcům vstřícnějším způsobem," řekl iDNES.cz Liška. K moderním dějinám podle něj chybí učebnice.

Proto vítá připravovanou čítanku česko-německých dějin, na které pracuje skupina českých a německých historiků při ministerstvu školství. Hotová by měla být do dvou let.

Návštěvu sousedů Liška nepopřel, její cíl je ale jiný. "Jde o dlouhodobě plánovanou návštěvu Bavorska, kterou zamýšela už má předchůdkyně. Ale že bych jednal s německou politickou reprezentací o interpretaci českých dějin v učebnicích dějepisů, to neplánuji," řekl.

Vstřícnost, o které Němci mluví, popřela i mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Podle ní se změnil spíše postoj sudetských Němců vůči Česku, zatímco česká diplomacie své postoje nemění. Rozhovory o odsunu na různých úrovních nelze vydávat za vyjednávání, zdůraznila.

Podle ní se ministr Schwarzenberg s představiteli Bavorska sešel, jde mu o dobré sousedské vztahy. "Nikde ale z oficiálních projevů nevyplývá, že jsme jednali o odsunu a Benešových dekretech. Přirozeně se při setkáních těchto témat dotkli, pan ministr ale vždy opakovaně zdůrazňoval, že české stanovisko je nezměněné, a že se měnit nebude," řekla iDNES.cz Opletalová.

Zavolejte si do Mnichova
Schůzky nechtěl komentovat ani ředitel sudetoněmeckého zastoupení v Praze. Redakci iDNES.cz odkázal přímo na mnichovskou kancelář Berndta Posselta. "K tomu se mohou vyjádřit oni sami, já jsem zde takříkajíc jejich zastoupení, ale tu politiku dělají oni," uvedl ředitel pražské Sudetoněmecké kanceláře Peter Barton.

Za svoji kancelář však potvrdil, že s politiky i zástupci veřejného mínění má dlouhodobě dobré vztahy. "Ty kontakty tady byly, jsou a jsou neustále lepší z nejrůznějších důvodů," dodal.

Že by vláda se sudetskými Němci vyjednávala, popírá i důvěryhodný zdroj přímo z Mnichova. "Takové jednání neexistuje," řekl zdroj MF DNES. "Nejedná se o dekretech, není tam žádný posun a ani nebude, protože vládní ODS i opoziční ČSSD to odmítají," upřesnil zdroj.

. Otevřený dopis premiérovi Topolánkovi


Vážený pane premiére,

obracím se na Vás jako na předsedu vlády, která je zodpovědná za zahraniční politiku České republiky (ČR) a žádám Vás o jasné vyjádření k informacím, které na adresu členů Vaší vlády zazněly z úst předsedy vlády Spolkové země Bavorsko Gunthera Becksteina a poslance Evropského parlamentu (EP) a mluvčího Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SDL) Berndta Posselta dne 11. května 2008 na 59. sudetoněmeckém srazu v Norimberku v SRN.

Dle tvrzení uvedených bavorských politiků, jejichž oficiální projevy přikládám, jste se s nimi Vy i ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg měli opakovaně setkat. Jednali jste prý o poválečném odsunu a dekretech prezidenta Beneše, které tito politici vytrvale označují za bezpráví, za masivní narušení evropského a mezinárodního práva a požadují jejich zrušení. Bavorští politici vyzdvihují fakt, že ministr zahraniční Schwarzenberg hovoří o odsunu jako o vyhnání. Ministr školství Ondřej Liška měl přislíbit, že bude s bavorskou vládou jednat o spolupráci ve školství a zapracuje do českých školních učebnic poválečný odsun a vše, co s ním souvisí. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková údajně na Nový rok zaslala pozdrav Němcům a měla potomkům odsunutých sudetských Němců vzkázat, že ČR má vůči nim velký morální dluh. Za zvláště významné a vstřícné pak považují slova a dopisy ministra Cyrila Svobody, předsedy Legislativní rady Vaší vlády. Bavorský premiér Beckstein a mluvčí Posselt si v dokumentech pochvalují zejména fakt, že byl za Vaší vlády otevřen dialog o poválečném odsunu s vládou Spolkové země Bavorsko.

Doposud jsme byli ujišťování, že pro vládu ČR, jejímž jste předsedou, je na německé straně jediným partnerem k jednání vláda Spolkové republiky Německo. Proto se Vás ptám, zda jsou výše zmíněné informace pravdivé a zda ministři Vaší vlády jednají s představiteli bavorské vlády nebo SDL o otázkách, týkajících se bytostně české státnosti, majetkových a právních jistot občanů ČR a interpretace historických událostí, jejichž zdrojem byl německý nacismus.

V této souvislosti připomínám, že SDL, o jehož zájmech údajně jednáte s bavorskými politiky, má ve svých stanovách zakotveny územní a majetkové požadavky vůči České republice. U jeho zrodu stáli nacisté. SDL pravidelně kritizuje Postupimskou dohodu a požaduje zrušení dekretů prezidenta Beneše. Takový krok by, jak jste jistě informován, zásadně ovlivnil územní celistvost a majetkové a právní jistoty občanů ČR. Poslanec EP a mluvčí SDL Posselt protestoval proti přijetí ČR do EU.

Vážený pane premiére,

v souvislosti s aktuálním politickým problémem ČR, kterým jsou církevní restituce, si Vás dovoluji upozornit, že představitelé SDL trvale udržují pevné kontakty se špičkami české katolické církve a navzájem se podporují při uplatňování svých požadavků. V roce 1997 interpeloval v souvislosti s vypořádáním majetku mezi katolickou církví a Českou republikou mluvčí SDL Posselt Evropskou komisi. V roce 2002 na tehdejších 53. Sudetoněmeckých dnech celebroval mši arcibiskup Jan Graubner. Tehdy tam byl přítomen např. i Siegfried Zogelmann, bývalý nacista a pobočník říšského protektora Franka. Jako novinářka jsem často poukazovala na propojení KDU-ČSL, špiček katolické církve ČR a SDL. Např. Jan Kasal z KDU-ČSL, nabízel českým politikům účast na sudetoněmeckých dnech. Za zveřejňování těchto kdykoliv doložitelných informací jsem byla vyslýchána Policií ČR. Vyšetřovatel mi dokonce vyhrožoval zákazem práce a vězením.

Na základě uvedených faktů považuji za velmi podivné, že v čele Církevní komise, kterou považuje Vaše vláda za partnera při jednání o církevních restitucích, stojí právě Jan Graubner. A rovněž není bez zajímavosti, že Jan Kasal je připraven spojovat neschválení církevních restitucí s rozpadem vládní koalice.

Pevně věřím, vážený pane premiére, že v odpovědi na můj dopis vyvrátíte veškeré informace a domněnky, které by mohly svědčit o tom, že členové Vaší vlády vykonávají svou funkci v rozporu s ústavním slibem zachovávat věrnost České republice, který složili při svém jmenování do rukou hlavy státu.


S pozdravem

Jana Bobošíková


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Zastavte stavbu odmítané střelnice, nařídil kraj laxnímu stavebnímu úřadu

Většina obyvatel Hradčan-Kobeřic na Prostějovsku nesouhlasí se vznikem...

Krajský úřad Olomouckého kraje ostře zkritizoval prostějovský stavební úřad, který už více než rok nijak nezasahuje...

Najdete na iDNES.cz