Skryté umírání odstranit nelze

  9:00aktualizováno  9:00
Praha - Starost o starší lidi se sice zlepšuje, ale pořád jsou v sociální politice mezery. Zapomenuté mrtvé budeme nacházet stále. Mohlo by jich být méně? Nedávno byla na Novém Městě objevena mrtvola starší ženy. Půl roku si jejího odchodu nikdo nevšiml. Dá se takovým případům zabránit?

Místopředsedkyně Alzheimerovské společnosti  Iva Holmerová tvrdí, že ne. "Ze své praxe vím, že naprosto stoprocentně se staří lidé monitorovat nedají. Vždycky se může stát, že někdo unikne. Někteří se tomu totiž vysloveně brání," tvrdí Holmerová.

Podle ředitele Městského centra sociálních služeb a prevence Miroslava Luczky by samozřejmě hlavní roli měla hrát rodina. "U lidí, kteří mají nějaké příbuzné, by rodinní příslušníci měli udržovat pravidelný kontakt a tak vyloučit případnou nezjištěnou smrt. Pokud však starý člověk nikoho nemá, je dobré, je-li někde registrován. Sociální služby, osobní asistenti a jiní pracovníci pak zjistí případné problémy dotyčného," řekl Miroslav Luczka.

Problematické je to však s okrajovými sociálními skupinami. Jsou málo motivovány se někde registrovat a starat se o sebe. Zde by se jak podle Holmerové, tak podle Luczky dalo mnohé zlepšit.

Holmerová vidí možnost v rozvíjení společenských sítí. "Měly by se snažit také městské části. Stačí drobnosti. Stařečka či stařenku navštívit nebo zavolat a nabídnout aktivitu. Nám se osvědčily například kavárničky pro seniory, o které je velký zájem," řekla Holmerová.

Luczka vidí jako dobrou věc například ohlašovací systém, který již začal být zaváděn. "Politika města se naštěstí, stejně jako ve světě, začala přiklánět od ústavních zařízení k pobytu v přirozeném prostředí. Nyní to chce především celkovou reformu sociálního systému státu. Aby si senioři byli schopni služby také zaplatit," uvedl Luczka s tím, že nabídku společenských aktivit pro starší spoluobčany by to chtělo ještě rozšířit.

Nikdo však nemůže nutit nikoho, ani seniory, aby byl "hlídán". Zapomenuté mrtvé nacházejí všude na světě. Jejich počet u nás by však mohl být nižší, kdyby se pozornost tímto směrem upřela.

"Jistě, třeba i listonoš může upozornit na nevyzvednutý důchod či nevybranou poštovní schránku. Jeho k tomu ale také nikdo nutit nemůže. Lidé by si však měli více všímat dění kolem sebe, a především těch, kteří to potřebují. Je podle mě mrzuté, že se nikdo například příliš nezaobírá týráním seniorů. Přitom právě to je dnes velký problém naší společnosti," dodal Luczka.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Lesníci na Šumavě střílejí víc jelenů, chrání tak nově vysazené stromky

Kvůli ochraně přirozené i umělé obnovy lesa snižují správci Vojenských lesů i národního parku Šumava stavy zvěře. V...

Dress code ve vedru tolik neplatí, šortky už mohou obléknout i v bankách

ilustrační snímek

Hlavně pohodlí. Už ani velké firmy nebo banky v Česku nelpí ve vedru na kravatě, povoleny jsou leckde i šortky. Ženy...

Školství dostane ještě miliardu, peníze půjdou například na nové učitele

Ilustrační snímek

Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz