Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 17. května 2022 Aneta

Státu došly testy pro školáky, tendr na nové je zrušený. Zásoby škol se tenčí

  15:31aktualizováno  17:35
Správa státních hmotných rezerv nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala. Základní školy mají zásoby antigenních testů zhruba do 7. května. Ministerstvo školství situaci od pondělí intenzivně řeší s ministerstvem zdravotnictví, které má urychleně upřesnit specifikace, aby na ně správa mohla vypsat novou zakázku. Hejtmani odmítají, aby povinnost státu, zajistit antigenní testy, padla na školy a kraje.

Testování školáků při návratu do škol 12. dubna 2021. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr v pondělí oznámil, že správa zrušila tendr na 5,6 milionu antigenních testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. 

Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. S testováním by pak mohly pokračovat jen školy, které si již dříve bez pomoci státu zajistily třeba PCR testy. Takových škol ale není v Česku mnoho. Navíc i tyto školy využívají antigenní testy pro žáky, kteří přijdou do školy jindy než v den určený pro PCR testování. Vyplývá to z odpovědí zástupců Asociace ředitelů základních škol.

Hejtmani odmítají, aby povinnost státu zajišťovaly samotné školy.  „Bohužel, s výběrovým řízením na dodávky testů pro školy to dopadlo přesně tak, jak jsme předpokládali a opakovaně jsme na to riziko upozorňovali. Stát nebyl schopen vysoutěžit dodavatele a od 10. května nebude mít čím testovat žáky ve školách. Pokud v této chvíli argumentuje ministerstvo tím, že školy si mohou nakoupit ty testy samy, tak je to naprosto nesmyslné. Stát nebyl schopen situaci vyřešit za posledních „X“ týdnů a školy teď budou narychlo soutěžit desítky tisíc testů,“ zdůraznil předseda Asociace krajů a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba

„Nemáme teď vůbec jistotu, jak to testování teď bude probíhat a jako hejtmani odmítáme, aby školy byly vystaveny povinnosti teď rychle během týdne zařídit soutěž, kterou nebyl schopen zorganizovat stát. Řeči o zavedení PCR testů jsou sice hezké, ale stát dodnes neřekl, jestli na tak masivní testování všech škol reálně existují kapacity a co by to ekonomicky znamenalo. Opakovaně se jako AKČR snažíme, aby tohle bylo jasně řečeno” uzavřel Kuba.

„Situaci od pondělního odpoledne intenzivně řešíme tak, aby ministerstvo zdravotnictví urychleně upřesnilo specifikace a zakázka mohla být Správou státních hmotných rezerv vypsána znovu,“ uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva školství. Úřad podle ní již dříve upozorňoval na to, že centralizovaný nákup může mimo nouzový stav znamenat problém, což se nyní ukázalo. Právě proto podle ní pandemický zákon umožňuje, aby si testy nakoupili i zřizovatelé či školy sami a ministerstvo jim následně posílilo rozpočty jednorázovým normativem. Zopakovala, že návrat žáků do škol ohrožen není.

Testování na covid-19 se ve školách dělá povinně dvakrát týdně neinvazivními antigenními testy, jejichž výsledek se zjistí do 15 minut. Jako alternativu si školy mohly zajistit jednou týdně PCR testování, které je dražší a jeho výsledky bývají k dispozici až další den, protože se vyhodnocují v laboratoři. Na rozdíl od antigenních testů ale odborníci hodnotí PCR testy jako přesnější. Antigenní testy dosud pro školy zajišťoval stát.

Podle ministra školství Roberta Plagy není jisté, zda se testy podaří do škol dodat včas. Zároveň to ale označil za příležitost urychlit využívání PCR testů do škol. Vláda podle něj udělá vše pro to, aby kvůli komplikacím s testy nebylo nutné omezovat výuku.

Novou zakázku podle Švagra správa rezerv do dnešního poledne zatím nevypsala. „Čekáme na podklady z ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví,“ uvedl. Správa podle něj už všechny antigenní testy pro školy ze svých skladů vydala a další nyní nemá.

„Pokud jde o PCR testy, tak nikdy jsme žádný požadavek na jejich nákup neobdrželi a je to celkem logické, protože testy musí odebírat zdravotnický personál a vyhodnocuje je specializované pracoviště. Takže to není produkt pro náš nákup,“ řekl.

Školy podle mluvčí ministerstva školství dosud spotřebovaly asi dva miliony antigenních testů pro žáky a 700 000 pro zaměstnance. „PCR testy zatím alespoň částečně používá 207 škol, mnohé z nich však jen pro zaměstnance. U žáků šlo zhruba o 5 000 testů PCR,“ řekla. V ČR je podle statistik ministerstva zhruba 5300 mateřských, 4 200 základních a 1300 středních škol. Jaké mají jednotlivé školy rezervy, podle mluvčí v tuto chvíli nelze přesně určit. Stát jim rozdělil 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a pět milionů testů od společnosti Singclean.

Na základě připravovaného otevírání škol a odhadu budoucího vývoje ministerstvo na začátku dubna stanovilo, že dostupné zásoby antigenních testů mohou školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května. Úřad pak zároveň podle Plagy navrhnul, aby SSHR zajistila nákup antigenních testů pro školství do konce školního roku ve výši 14,35 milionu kusů. Vláda ale rozhodla o nákupu pouze 5,6 milionu kusů, které měly školám vydržet zhruba do konce května. Tyto testy zatím správa nezajistila.

Minulý týden směřovalo do škol 3,5 milionu antigenních testů Singclean. Již dříve školy dostaly 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Oba se vyrábějí v Číně a podle kritiků nejsou úplně spolehlivé. Vítěz poslední zakázky - firma Masanta s testy Singclean - už minulý týden oznámil, že se do současného tendru nepřihlásil.

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by nyní všechny školy měly mít dostatek testů do 7. května. Něco jim zřejmě zbyde, ale podle něj už to asi nebude ani na jedno kompletní testování. Věří, že zástupci vlády problém včas vyřeší. Pokud by si měly testy pořizovat samy školy, doufá, že dostanou aspoň seznam testů, které jsou vhodné. Místopředseda asociace Jaroslav Jirásko se takového řešení hrozí. Školy by podle něj musely vyhlašovat jednotlivá výběrová řízení. „To by bylo peklo,“ řekl.

Konkrétně Masarykova základní škola v pražských Klánovicích, kterou vede Černý, využívá PCR testy v kombinaci s antigenními testy. PCR testování dělá v termínech domluvených s laboratoří. Škola ho má nyní domluvené do konce příštího týdne a zároveň má potom ještě zásobu antigenních testů na dva týdny, a to i pro druhý stupeň v rotační výuce, řekl ředitel. PCR testování podle něj zajistili školám někteří zřizovatelé, jako třeba Praha 9. „Ve finále ale naprostá většina škol po republice má testy antigenní,“ řekl. Sám slyšel asi o 80 školách se zájmem o PCR testování. V Česku je kolem 4 200 základních škol.

Základní škola K. V. Raise v Lázních Bělohrad, kterou řídí Jirásko, PCR testy nepoužívá. Spotřeba antigenních testů v dalších dnech bude podle vedení školy záležet i na tom, kolik deváťáků se bude testovat k přijímacím zkouškám ve škole a kolik třeba jinde. Až příští týden se tak ukáže, co zbyde do pondělí 10. května. Při rotační výuce prvního stupně a skupinových konzultacích druhého stupně se podle Jiráska dosud testovalo vždy kolem 100 dětí a 35 zaměstnanců. Škola má zhruba 400 žáků.

Děti se vrací do lavic. Učily se, jak se správně otestovat:

Autoři: ,

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

Šéf dopravní skupiny BusLine a syn herce Vyskočila se zastřelil

Šéf dopravní skupiny BusLine Jakub Vyskočil spáchal v noci sebevraždu. Podle zdrojů iDNES.cz se zastřelil a zanechal po...

Západ chystal invazi do Ruska, bráníme bezpečí vlasti, řekl Putin na přehlídce

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v Moskvě přednesl při příležitosti 77. výročí porážky nacistického Německa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sebrali nám moře, štkal Orbán. Chorvatsko si předvolalo maďarského ambasadora

Chorvatsko v úterý vzneslo diplomatický protest proti výroku maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten odmítavý postoj...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

Putin je k smrti vyděšený, míní Kyjev o projevu. Zkresluje historii, řekl Fiala

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho generálové zrcadlí fašismus a tyranii z doby před sedmasedmdesáti lety. V pondělí...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Karlovarský kraj má stále málo lékařů, mladé chce motivovat už ve škole

Kritický nedostatek praktických lékařů a zubařů bude muset řešit Karlovarský kraj. Vyplývá to z výsledků jednání vedení...

Nouzový stav až do konce června. S násilnou relokací uprchlíků vláda nepočítá

Vláda kvůli uprchlické vlně z Ukrajiny žádá poslance o prodloužení nouzového stavu do konce června. Zatím platí v zemi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praha potřebuje několik nových tunelů a radiál, říká dopravní expert

Rozstřel Zahájení rekonstrukce Barrandovského mostu zatím Praha zvládá bez dopravního kolapsu, postávání a ploužení v kolonách...

KOMENTÁŘ: Zbytečný rozruch. Dva povinné jazyky nemají logiku

Premium Tisíce lidí podepisují petici za zachování dvou povinných cizích jazyků na druhém stupni základní školy. Ale velkou...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...