"Stávkovalo téměř 131 tisíc učitelů a nepedagogických zaměstnanců mateřských, základních a středních škol," řekla iDNES.cz místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková.
Do stávky se zapojilo přesně 5 938 škol. "Některé jsou zavřené, některé mají omezený provoz," doplnila Vondráčková.
Ministr přišel za desítkami stávkujících učitelů
Ministr školství Ondřej Liška ráno přišel na pražské Gymnázium Jana Nerudy debatovat se stávkujícími učiteli. Těch na gymnáziu podle ředitele Františka Kopeckého stávkuje 45, na schůzku s ministrem jich přišla dvacítka. Liška si s každým z nich na úvod i na závěr potřásl rukou.
Ministr na začátku debaty zalitoval, že se protest nepodařilo odvrátit, a uvedl, že stávka je podle něho až krajním řešením. "Nevrátil jsem se z jednání s vládou s prázdnýma rukama, podařilo se mi vyjednat navýšení. Proto je mi líto, že se stávce nepodařilo vyhnout," konstatoval.
Pozvání k návštěvě dostal Ondřej Liška od řady škol. "Když se ukázalo, že stávka bude, usoudil jsem, že by bylo dobré se s vámi setkat. Obrátil jsem se na vaši školu, protože je blízko mého pracoviště," řekl stávkujícím učitelům.
Zásadní zlepšení situace ve školství ale podle něj nastane, až když budou splněny dvě podmínky: "Stát na to musí mít a musí se to dostat do koaliční dohody příští vlády," vyjmenoval ministr.
Liška dále zdůraznil, že chce přinést především systémové změny. S tím souhlasí i zástupce ředitele Gymnázia Jana Nerudy Juraj Liška. "Nám nejde o těch 130 korun, které dostaneme (Letošní navýšení platů o půl miliardy by se na výplatních páskách mělo projevit nárůstem o 130 Kč, pozn. red.), chtěli bychom, aby se financování změnilo od základu," řekl iDNES.cz Juraj Liška.
Po dotazech učitelů Liška připustil, že pro něj je velmi těžké poskytnout jim odpovědi, které chtějí. "Když přijde nový ministr, kouká se na něj se skepsí. Já jsem tady, abych vám pomohl," přesvědčoval stávkující pedagogy ministr.
Ministr také učitelům odkýval, že si je vědom toho, že problémy ve školství jsou vážné. "Místo slibování je to ale potřeba řešit, o což se intenzivně snažím. Myslím si, že zlepšení, které se mi podařilo vyjednat (o 4,5 miliardy více na platy učitelů na dalších 18 měsíců), je sice částečným, ale nikoli nevýznamným zlepšením," řekl učitelům Liška.
A dodal, že by ale takové zlepšení nemělo smysl, kdyby podobný trend nepokračoval i v budoucnu.
"Budu usilovat o to, aby se i v roce 2009 jednání o rozpočtu posunula stejným směrem a navyšování pokračovalo," slíbil ministr.
. Reportáž ze školy, kde se nestávkujeChápeme, proč naši učitelé nestávkují, tvrdí studenti |
Stávka za vyšší mzdy
Důvodem stávky je především to, že kvůli vysoké inflaci reálně klesají příjmy pracovníků škol. Ti požadovali tři miliardy korun navíc, do konce roku však dostanou jen půl miliardy. Další čtyři miliardy mají přislíbeny na příští rok. - čtěte Učitelé dostanou přidáno. Přesto chtějí stávkovat
Půl miliardy ale podle školských odborů vůbec nic neřeší. "Vadí nám postoj ministerstva školství i vlády, kdy reálné platy učitelů stále klesají, ale nikdo s tím nic nedělá," řekla už dříve Vondráčková. - čtěte Do stávky půjdeme 9. června, rozhodly školské odbory
Odborům se také nelíbí, že se platové navýšení týká jen učitelů, nikoli ostatních zaměstnanců škol. "Jednu třetinu zaměstnanců ve školách ale tvoří právě nepedagogičtí pracovníci," upozorňuje Vondráčková. I ti se proto rozhodli do jednodenní stávky zapojit.
Ministr Liška dnes stávkujícím učitelům řekl, že jedním z hlavních důvodů problémů s platy je také to, jak kraje pracují s prostředky, které z rozpočtu dostanou. "Zodpovědnost mají také zřizovatelé škol," připomněl.
. SPECIÁL: ČERVNOVÉ STÁVKY ODBORŮ |
Odbory v pátek uvedly, že pokud je ministři nevyslyší, čeká nás "horký" podzim.
"Některé školy už avizují, že jsou připraveny a ochotny naplánovat na podzim další akce a stávkovat i déle než jen jeden den," upřesnila iDNES.cz Vondráčková. - čtěte Školské odbory před stávkou: Pokud nám nevyhoví, bude hůř